Mokėsi megzti Užgavėnių kaukes

Tiek jaunas, tiek pagyvenęs plateliškis didžiuojasi nuo seno puoselėjamomis Užgavėnių tradicijomis, kurios vertinamos ne tik jų pačių, bet ir visos Lietuvos žmonių. 2008-aisiais, kai Lietuva dalyvavo Europos Komisijos projekte „Patraukliausia Europos turizmo vietovė“, Žemaitijos nacionalinis parkas būtent dėl rengiamų tradicinių Užgavėnių buvo paskelbtas nugalėtoju. Kitaip būti ir negalėtų, juk šiai šventei Platelių krašto žmonės ima ruoštis iki jos likus dar nemažai laiko. Antai ir praėjusį šeštadienį būrelis darbščiarankių rinkosi į Platelių dvaro svirną, kur mokėsi Užgavėnių kaukių mezgimo subtilybių.Mezgimo gudrybių mokanti Dalia Jakštienė „Žemaičiui“ pasakojo, kad, ruošdamosis bet kokioms šventėms, moterys pirmiausia pradeda nuo teorinių žinių, vėliau gamina tradicinius patiekalus ir galiausiai pereina prie šventinės atributikos, be kurios neįsivaizduojama nė viena plateliškių šventė, mezgimo.
Ko gero, plačiausiai žinomos Užgavėnių kaukės yra drožtos iš medžio, taip pat – popierinės, todėl D. Jakštienės klausėme, kaip gimė idėja persirengėlius puošti megztomis kaukėmis? Pasak jos, mintis pasiskolinta iš telšiškės tautodailininkės Onutės Valickienės. Tačiau ji labiau mėgstanti megzti gyvulių atvaizdus, o plateliškės mezgėjos nusprendė megzti žmonių veidus primenančias kaukes. Dalis jų praturtins Užgavėnių kaukių parodą, o likusiomis pasipuoš persirengėliai.
Į Platelių dvaro svirną susirinkusių moterų teigimu, iš vilnonių ar pusvilnonių siūlų kepurės principu megztos kaukės yra ypač patogios ir šiltos, o tai – labai svarbu, juk persirengėliams dažnai šaltą Užgavėnių dieną lauke tenka praleisti daug laiko. Medinės kaukės, pasak mezgėjų, yra per sunkios.
Įdomiausia, kad šeštadienį Platelių dvaro svirne su virbalais rankose sėdėjo ne tik pagyvenusios, bet ir jaunos moterys. Pasak Žemaitijos nacionalinio parko kultūros paveldo skyriaus vedėjos Aldonos Kuprelytės, mezgėjos čia renkasi kiekvieną šeštadienį. Drauge su savimi jos atsiveža ir didžiulius krepšius įvairių mezginių, kurių mezgimo subtilybėmis pasidalina su kolegėmis. Pačios moterys „Žemaičiui“ sakė, kad čia jos daug ko išmoksta.
D. Jakštienė mums pasakojo, kad kaukių gaminimo praktinis užsiėmimas surengtas jau antrą kartą. Prieš tai Užgavėnių tradicijų puoselėtojai buvo mokomi kaukes pasidaryti iš natūralaus kailio. Kaip iš kailio išskutinėti kaukę, susirinkusiesiems aiškino ir rodė įvairių amatų žinovas Antanas Vaškys.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...