„Plateliai tokių dyvų dar nematė“

Praėjusį antradienį persirengėliai šurmuliavo ir blynais kvepėjo visoje Lietuvoje, bet, matyt, niekur kitur tą dieną nebuvo taip linksma, kaip Platelių miestelyje, nuo seno garsėjančiame spalvingiausiomis ir trankiausiomis Užgavėnių šventėmis, į kurias suguža smalsuolių beveik iš visos Lietuvos. Ir šiemet plateliškių bei aplinkinių kaimų gyventojų trobas lankė ne tik vietiniai persirengėliai, bet ir linksmos kompanijos iš Telšių, Klaipėdos, net iš Kauno ir Vilniaus. O vakarop visi, kulnus raitydami ir užpakalius kraipydami, susirinko į aikštelę prie Platelių jachtų klubo, kur jau garavo blynų kalnai ir tradicinės šiupininės bei kopūstynės puodai. Rūpestingos Platelių ir Beržoro šeimininkės visus ragino vaišintis, nes kitur tokių skanėstų negausią.Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos ir Platelių bendruomenės pastangomis Užgavėnės Plateliuose iki mūsų dienų išsaugojo daug senųjų tradicijų. Šiandien mažai kas bežino, kad senosios Užgavėnės būdavo švenčiamos net dvi dienas. Kadangi tos šventės dieną elgetauti galėjo tik vyrai, išvakarėse per trobas traukdavo elgetomis persirengusios moterys ir vaikai. „Bet feminizmas neaplenkė ir Užgavėnių tradicijų. Dabar moterys nebebijo vyrų, keliauja kartu“, – juokėsi Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos kultūros paveldo skyriaus vedėja, etnologė Aldona Kuprelytė. Pasak jos, praėjusį pirmadienį, Užgavėnių išvakarėse, miestelyje siautė elgetomis, žydais ir čigoniukais persirengę mokinukai, o antradienį visokius pokštus krėtė spalvingos suaugusiųjų kompanijos.
A. Kuprelytė sakė pirmąją jų pamačiusi dar prieš devynias. Tą dieną Platelių gatvėse galėjai sutikti net vienos Kauno poliklinikos gydytojų kompaniją, pasipuošusią originaliomis kaukėmis, taip pat – Klaipėdos liaudies šokių kolektyvą, studentų iš Vilniaus ir Kauno, plungiškių, sergančių cukriniu diabetu, draugijos narių būrį, telšiškių, plungiškių… Ypač daug dėmesio sulaukė Žemaičių Kalvarijos jaunimo kompanija, į Platelius atidardėjusi su visa vagonėlyje įrengta senosios technikos ekspozicija. Kadangi pro vagonėlio kaminą rūko juodi dūmai, šventės dalyviai šį kalvarijiškių vagonėlį praminė pirtele.
Vakarop visi persirengėliai sugužėjo į miestelio aikštę, o iš jos smagi eisena pajudėjo jachtų klubo link. Kai kas prisiminė, jog ir sovietmečiu Užgavėnės būdavo švenčiamos šioje prie ežero esančioje aikštelėje, tačiau pastaraisiais metais jos buvo persikėlusios į aikštelę už dvaro jaujos. Kadangi jauja šiuo metu – remontuojama, nutarta šventę sugrąžinti į senąją jos vietą.
Persirengėlių eisenai paskui arklio traukiamą vežimą su More atkeliavus į šventės vietą, plateliškiams gerai pažįstamas telšiškis Andrius Dacys visus pakvietė burtis arčiau scenos. „Kas jau atsižiūrėjote į arklį, prašome arčiau manęs. Oi, vienas taip skubėjo į šventę, kad net su visa mašina į aikštę įlėkė. Sakote, mašina yra ano kaukė? Na, šaunuolis“, – juokino susirinkusiuosius vakaro vedėjas, įkūnijęs Žydelį. Jo nepastebėta neliko ir kalvarijiškių „pirtelė“. Ją atboginusių vaikinų telšiškis suskubo teirautis, kiek kainuoja apsilankymas pirtyje: esą plateliškiai jau kelnes sagstosi – nori maudytis.
Juokų netrūko ir persirengėlių kompanijoms ant scenos rodant savo paruoštus koncertus, ir žiūrovams renkant puikiausią Užgavėnių paną bei vikriausią raitelį, ir Kanapiniui bei Lašininiui aiškinantis, kuris stipresnis. Už drąsą ir originalumą kam medalis atiteko, kam saldainių sauja, o kam – lapelis, atleidžiantis nuo SODROS mokesčių. Tikra staigmena šventės dalyviams tapo sliuogimo į stulpą rungtis. Nosis sunkiai į viršų besikabarojusiems rungties dalyviams nušluostė vienas vaikinas, vienomis trumpikėmis iššokęs iš kalvarijiškių „pirtelės“ ir akimirksniu pasiekęs stulpo viršūnę. Drąsuolis palydėtas žiūrovų ovacijomis ir švilpimu, o žado netekęs Žydelis stebėjosi: „Plateliai tokių dyvų vidury žiemos dar nematė.“

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...