Susitikimas, praturtinęs literatų bei lituanistų žinių bagažą

Plungės krašto literatai, lietuvių kalbos mokytojai bei kiti, neabejingi kūrybai ir naujovėms, buvo pakviesti į Plungės viešojoje bibliotekoje vykusį susitikimą su Kulių vidurinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja bei Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ nare Ramute Damuliene. Susirinkusiesieji susipažino su konkrečiąja lietuvių poezija. Nors pasaulinėje literatūroje ji – ne naujas reiškinys, Lietuvoje ši tema nėra plačiai tyrinėta.R. Damulienė konkrečiąja poezija susidomėjo studijų metais, gal prieš aštuonerius metus, kai rinkosi temą magistro baigiamajam darbui. Rašyti darbą šia tema ją paskatino Šiaulių universiteto, kur ji ir studijavo, profesorius Skirmantas Valentas.
Prieš pradėdama pasakoti, kas yra konkrečioji poezija, R. Damulienė susitikimo dalyviams atskleidė, kad pradėti rašyti darbą, kurio pavadinimas – „Konkrečiosios poezijos principų prasiskverbimas į lietuvių literatūrą“, buvo be galo sunku, mat beveik visa informacija, skirta šiai temai gvildenti ir perprasti, knygose buvo sugulusi svetimomis kalbomis, o lietuvių kalba mokytoja iš pradžių rado tik keletą to paties profesoriaus S. Valento straipsnių.
Tik vėliau, pradėjusi atidžiau kapstytis, ėmė matyti „šviesą tunelio gale“. Labiausiai ji dėkinga Plungės viešosios bibliotekos darbuotojoms, kurios ištiesė pagalbos ranką ir padėjo ieškoti konkrečiosios poezijos lietuvių literatūroje pavyzdžių. Būtent tada R. Damulienė atidžiau studijavo „Poezijos pavasario“ almanachus, iš kurių ir paimta bene daugiausiai minėtų pavyzdžių.
Mokytoja susirinkusiesiems ne tik papasakojo, kaip susiformavo konkrečioji poezija, pristatė jos pirmtakus, bet ir pademonstravo, kaip vizualiai atrodo šiai poezijai priskiriami eilėraščiai. Dėmesį kaustė ne tik gilus jų turinys, bet ir pateikimo būdas. Vieni jų sugulę į kryžiaus ar žirgo formos posmus, kiti įmantriai įsilieję į cigarečių pakuotes, svaigalų etiketes ar į banknotus, treti žavėjo akustinėmis savybėmis.
Susipažinę su konkrečiąja poezija, susitikimo dalyviai dar kurį laiką apie tai diskutavo su R. Damuliene. Vieni dėkojo darbo autorei už kruopštumą renkant pavyzdžius ir lakią fantaziją juos interpretuojant, kiti juokaudami ėmė baimintis, kad konkrečiosios poezijos patrauklumas pakiš koją tradicinei, iš jausmo gimstančiai poezijai. O tretieji tokią poeziją vadino eksperimentine, žaidimu, neturinčiu išliekamosios vertės.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...