Eksponatai, nupirkti Varšuvos aukcione

Eksponatai, nupirkti Varšuvos aukcioneŠiuo metu dėl atliekamų atnaujinimo darbų neveikiantis Plungės žemaičių dailės muziejus po restauravimo lankytojus pasitiks ne tik dar labiau išgražėjęs, bet ir nauja paroda. Paganyti akis bus į ką, mat prieš pat Naujuosius viename Varšuvos aukcionų muziejus įsigijo du vertingus eksponatus, susijusius su garsiaisiais kunigaikščiais Oginskiais: Mykolo Oginskio 1874 m. Kaune darytą vizitinę nuotrauką ir Marijos Oginskienės, Mykolo Oginskio senelės, XIX a. viduryje pieštą portretą.Žinia iš Lenkijos
Rudenį muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė gavo laišką iš Lenkijos, kuriuo pranešta, kad netrukus viename Varšuvos aukcione bus parduodama Plungės kunigaikščio Mykolo Oginskio nuotrauka. Istorikė J. Skurdauskienė, peržiūrėjusi aukciono katalogą, jame rado ir daugiau daiktų, susijusių su Oginskiais. Tai liudijo, kad eksponatus aukcionui pateikė, matyt, vieni ir tie patys šeimininkai. Todėl, pasak istorikės, galima manyti, kad jie kažkada galėjo priklausyti Oginskių šeimos atstovams arba bent jau su jais susijusiais asmenimis. Tai bylotų ir itin išsamus eksponatų aprašymas. Muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas pritarė, kad Mykolo Oginskio vizitinę nuotrauką ir jo senelės portretą turėtų pamatyti plungiškiai ir svečiai. Taigi J. Surdauskienė, nieko nelaukusi, ėmė sukti galvą, kaip šiuos unikalius daiktus išrūpinti muziejui. Reikėjo, kad kažkas juos parvežtų į Plungę, be to, ir pradinė kaina nebuvo maža, o aukciono metu ji paprastai dar šokteli. Dėl to buvo nuspręsta įsigyti keletą vertingų istorinių fotografijų, o portretų atsisakyti.
Padėjo bičiuliai
J. Skurdauskienė kreipėsi į daug laiko Varšuvoje praleidžiančius Virginiją ir Gintarą Končius. Besidomintieji mūsų krašte vykstančiais renginiais žino, kad garsiojo profesoriaus Igno Končiaus vaikatis, prieš daugiau nei dešimtmetį su žmona Virginija susigrąžinęs senelio tėviškę Purvaičiuose, vasaromis joje rengia stovyklas vaikams, į Žlibinų bendruomenės susitikimus nuolat pasikviečia įdomių žmonių, savo srities profesionalų, šitaip stengdamasis, kad nuošaliau kaime gyvenantis, bet smalsus žmogus kuo daugiau sužinotų apie meną, literatūrą, istoriją.
Nors ir būdami labai užsiėmę, jie sutiko pasirūpinti, kad vertingieji eksponatai parkeliautų į Plungę. Įsigyjant istorinius daiktus tarpininkavo ir Varšuvos istorijos muziejaus darbuotojas, žinomas Lenkijos kolekcininkas ir numizmatikos žinovas Tomašas Bylickis.
Plungės muziejininkai pasakojo buvę labai nustebę, kad G. ir V. Končiai eksponatus į Plungę ne tik parvežė, bet ir, sumokėję už juos aukcione, padovanojo muziejui. Jie nupirko ne tik nuotrauką, bet ir M. Oginskienės portretą.
Paklausti apie šį savo poelgį patys geradariai kukliai šypsojosi. Tačiau už juos kalba nuveikti darbai. Muziejininkų teigimu, Končių šeimos rūpesčiu Žemaičių dailės muziejus turi labai vertingą profesoriaus Igno Končiaus dokumentų rinkinį, rengia įdomias tarptautines parodas, bendradarbiauja su Lenkijos muziejais, šitaip garsindami Plungę ir visą Žemaitiją.
Vertingieji eksponatai
Plungės dvaro valdytojo, Telšių pavieto bajorų vado Mykolo Oginskio (1849-1902) vizitinė nuotrauka (8,5×5,3 cm) daryta Kaune 1874 m. (Straussamp;Sourevitsch) ant firminio litografuoto kartono. Nuotrauka – ovale, matomos smulkios pilkos dėmelės. Antroje nuotraukos pusėje yra šio vieno paskutiniųjų kunigaikščių Oginskių giminės Rietavo šakos atstovų parašas, fotografavimosi data, prirašytos ir tikslios gimimo bei mirties datos. M. Oginskio nuotrauka – labai geros būklės.
Italų dainininkės Mykolo Kleopo Oginskio žmonos, Rietavo dvaro valdytojos, Plungės ir Rietavo kunigaikščių Mykolo ir Bogdano Oginskių senelės Marijos Oginskienės (1778-1851) portretas tušu ir akvarele pieštas XIX a. viduryje. 25×19,5 cm paveikslas – šviesiame aprėminime, įrėmintas sename rėmelyje. Dainininkė pavaizduota iki kelių, sėdinti fotelyje. Portreto aprašyme pažymima, kad M. Oginskienė – gimusi Florencijoje 1778 m., mirusi Pizoje 1851 m., buvo antrąja kompozitoriaus, Targovicos konfederacijos dalyvio, Rusijos senatoriaus M. K. Oginskio (1765-1833) žmona. Portretui naudotas popierius – tolygiai pageltęs, matoma nedidelė dėmelė ties apatine parašte.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...