Nuskambėjo septintieji „Pavasario trimitai“

Lietuvos pučiamųjų instrumentų kultūra gali didžiuotis šimtmečius skaičiuojančia istorija ir tradicijomis. Antai didingas rago skambesys lydėjo tautiečius į žygius, kovas, įvairias iškilmes jau XIII amžiuje, o mediniai trimitai, tarsi šaukliai, pranešdavo apie artėjantį lietuvių ir kryžiuočių mūšį. Žemaitijoje pučiamųjų instrumentų muzika išpopuliarėjo XIX-XX amžiuje, kai Rietavo ir Plungės dvaruose kunigaikščių Oginskių rūpesčiu įkurtos muzikos mokyklos, tiesusios kelius profesionaliajai lietuvių muzikinei kultūrai. Oginskių tradicijos tęsiamos iki šių dienų. Atėjus pavasariui, Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla stebina renginių, skirtų įvairiai muzikai populiarinti ir skleisti, gausa. Visai neseniai praūžė festivalis „Muzika sujungia mus“, o praėjusios savaitės trečiadienį mokyklos bendruomenė pakvietė į tarptautinį vaikų ir jaunimo pučiamųjų instrumentinių ansamblių konkursą-festivalį „Pavasario trimitai 2013“, vykusį jau septintą kartą.Festivalio motina – Žemaitija
„Pavasario trimitų“ rengėjų teigimu, idėja surengti pučiamųjų instrumentų ansamblių konkursą-festivalį gimė klaidžiojant turtinga Žemaitijos istorija. Pučiamieji instrumentai užėmė itin svarbią vietą šio krašto kultūriniame gyvenime.
Plungės meno mokyklos istorijoje rašoma, jog 1873-aisiais M. Oginskis iš grafo Platono Zubovo palikuonių nusipirko Plungės rezidenciją. Čia jis pastatė neorenesancinio stiliaus rūmus ir įkūrė Plungės muzikos mokyklą, kurios pedagogai ruošė muzikantus styginių, pučiamųjų ir simfoniniams orkestrams.
Mokytis muzikos subtilybių bei pajusti jos teikiamą malonumą suplaukdavo jaunuolių ne tik iš įvairių Lietuvos kampelių, bet ir iš Lenkijos, Rusijos bei Latvijos. Jaunieji muzikantai gaudavo stipendiją, maisto, uniformą, tačiau labiausiai jie džiaugėsi galimybe prisiliesti prie brangių muzikos instrumentų.
Sulaukta daugybės kolektyvų
Festivalis „Pavasario trimitai“ yra rengiamas kas dvejus metus. Pirmąkart pučiamųjų instrumentų gerbėjai mokyklon susibūrė dar 2001-aisiais. Pasak M. Oginskio meno mokyklos direktorės Genovaitės Žiobakienės, šio festivalio siela yra Artūras Urniežius – mokyklos pučiamųjų skyriaus
vedėjas. Būtent jis rūpinasi visais „Pavasario trimitų“ organizaciniais reikalais.
Sveikindama festivalio dalyvius ir svečius, G. Žiobakienė pasidžiaugė, kad kaskart „Pavasario trimitai“ sulaukia vis gausesnio būrio dūduotojų. Be to, ji pažymėjo, kad į festivalį jie suvažiuoja iš įvairiausių miestų – šiemet norą pasirodyti renginyje išreiškė net 32 įvairaus žanro kolektyvai iš 16-os Lietuvos bei Latvijos muzikos ir meno mokyklų, kurios praturtino festivalį naujais akcentais.
Apdovanoti laimėtojai
Ansambliai, džiuginę renginio svečius nepakartojama pučiamųjų instrumentų muzika, buvo suskirstyti į šešias grupes pagal muzikantų skaičių ir amžių. Savo muzika pavasarį pirmieji žadino Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos varinių pučiamųjų instrumentų ansamblio dūduotojai.
Vienas po kito į sceną žengė ansambliai, atvykę iš įvairių Lietuvos ir kaimynės Latvijos miestų ir miestelių: Klaipėdos, Platelių, Raseinių, Priekulės, Vilniaus. Jaunieji muzikantai nustebino pasirinktų kūrinių įvairove ir sudėtingumu.
Po visą dieną trukusių pasirodymų buvo išaiškinti ir nugalėtojai. Nors pagrindinis apdovanojimas – „Grand Prix“ – atiteko ne mūsiškiams, bet Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokyklos saksofonininkų kvartetui, vadovaujamam Vytauto Labučio, galime didžiuotis, kad mūsų krašto pučiamųjų instrumentų ansambliai prizines vietas iškovojo beveik visose grupėse. Antai A grupei priklausęs Plungės M. Oginskio meno mokyklos „Trombonininkų trio“ – Jokūbas Serapinas, Andrius Vaičiakauskas, Lukas Vasiliauskas – tapo trečiosios vietos laimėtoju. Jo vadovas – A. Urniežius. O Platelių meno mokyklos „Brass tercetas“, vadovaujamas Aivaro Almino, buvo paskelbtas diplomantu.
C grupei priklausęs plungiškių „Saksofonininkų kvartetas“ (vadovas Stasys Razmus), taip pat džiaugėsi tapęs trečiosios vietos laimėtoju. Net penki Plungės krašto pučiamųjų instrumentų ansambliai didžiavosi pirmąja vieta: Plungės M. Oginskio meno mokyklos „Diksilendas“ (vadovas Romualdas Simonavičius, D grupė), „Padūkėliai“ (vadovas A. Urniežius, E grupė), „Saksofonininkų ansamblis“ (vadovai S. Razmus ir V. Žilinskas, F grupė), „Mini bigbendas“ (vadovas A. Urniežius, F grupė) ir Platelių meno mokyklos „Saksofonininkų kvintetas“ (vadovas Regvaldas Šmigelskis, D grupė).
Prizininkai apdovanoti sulankstomais piupitrais – stovais gaidoms. O pučiamaisiais instrumentais grojančios merginos buvo pamalonintos kosmetikos rinkiniais. Apie festivalį primins ir padėkos raštai, kurie įteikti visiems ansambliams. Tiesa, „Grand Prix“ iškovoję vilniškiai dovanų gavo karališką kėdę.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...