Mokėsi kiaušinių marginimo

Velykos – viena gražiausių pavasario švenčių, kurią lydi sena kiaušinių dažymo tradicija. Margučių puošimo meno subtilybės yra perduodamos iš kartos į kartą. Turimomis žiniomis apie kiaušinių marginimą vašku praėjusį penktadienį Platelių dvaro svirne dalijosi ir plateliškis Gediminas Valantinas, kuris pats yra sukaupęs didžiulę velykinių margučių kolekciją. Svirne eksponuoti jo darbai smalsuolių dėmesio lauks visą balandžio mėnesį.Vieni parodoje esantys kiaušiniai yra marginti vašku, kiti – skutinėti. O papuošti jie 2009-2012 metais. G. Valantinas kiaušinių dažymu susidomėjo dar vaikystėje, mat marginimu prieš Velykas užsiimdavo ne tik šeimos moterys – mama ir sesuo, bet ir tėvas su broliu. Dabar kiaušinių puošybos moko pats Gediminas. Prieš kiekvienas Velykas, apsuptas anūkų, vyras pasakoja jiems apie pavasario šventę ir moko kiaušinių dažymo meno paslapčių.
Susirinkusieji į seminarą džiaugėsi plateliškio patarimais ir pamokymais. Susitikimo metu vašku nudažytas ne vienas kiaušinis. Lietuvių kiaušinių marginimo tradicijomis aktyviai domėjosi ir renginyje dalyvavusios Žemaitijos nacionalinio parko savanorės, atvykusios iš Ukrainos bei Prancūzijos.
Pasak savanorės Natalijos, vakarų Ukrainos gyventojai Velykoms taip pat margina kiaušinius. Ypač gražūs Užkarpatėje gyvenančių guculų dažyti margučiai, mat jie puošiami itin smulkiais raštais. Tačiau prancūzę Margo mūsų margučiai nustebino. Pasirodo, jos gimtojoje šalyje velykiniai kiaušiniai – šokoladiniai.
Šiais laikais parduotuvėse gausu įvairiausių cheminių dažų, lipdukų kiaušiniams… Žinoma, mažiesiems Velykų dalyviams jais išgražinti kiaušiniai patinka, tačiau vyresnio amžiaus žmonėms kur kas mielesni marginti pagal senąsias tradicijas.
Seniau žmonės kiaušinius dažydavo svogūnų lukštais, šieno pakratais, šluotos lapais, stogo kerpėmis, spalvotais skudurėliais. Ypač populiaru buvo kiaušinius dažyti skysčiu, kurį pasidarydavo aprūdijusius gelžgalius apipylę vandeniu ir pridėję juodalksnio bei ąžuolo žievių. Iš tokio mišinio ištraukti kiaušiniai nusidažydavo sodriai juoda spalva, kuri Žemaitijoje – labai mėgstama. Tiesa, kiaušiniai buvo marginami ir vašku bei avitaukiais.
Kituose kaimuose dar gyva margučių skutinėjimo tradicija – kiaušiniai išskutinėjami įvairiais ornamentais, paukščiukais, „katinėliais“(blindžių šakelėmis), kartais ir užrašais ,„Aleliuja“, „Su šv. Velykom“ ar išraižoma Velykų data.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...