„Polonezų kelias“ vienija Oginskių kultūros puoselėtojus

Mykolo Kleopo Oginskio pažadą „Tarnauti Tėvynei“, nuskambėjusį 1786-aisiais, kai jis buvo išrinktas į Abiejų Tautų Respublikos Seimą, ko gero, žino ne tik mūsų krašto žmonės, bet ir visa Lietuva bei gyvenantieji už jos ribų. Tačiau netikėtumų negailintis likimas lėmė, kad ne tarnystė Tėvynei, o muzikinis palikimas pelnė šiai neeilinei asmenybei šlovę bei pagarbą – M. K. Oginskio kūriniai sulaukė pasaulinio įvertinimo. Vienas jų – polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“, kuris ilgą laiką tik kartkartėmis švystelėdavo primindamas apie garsios asmenybės pėdas ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos kultūros istorijoje. Užmarštin grimztančia praeitimi, kuri neatsiejama nuo Rietavo, labiau susirūpinta 2005-aisiais, kuomet sparčiu žingsniu ėmė artėti 250-osios M. K. Oginskio gimimo metinės, tarsi prašančios tinkamai jas įprasminti. Šitaip gimė programos „Polonezų kelias“ idėja. Neseniai Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje „Mykolo Kleopo Oginskio polonezų kelias“ į turnė susiruošė jau aštuntąjį kartą.Jubiliejų pasitinkant
Artėjanti garbinga sukaktis įpareigojo imtis rimtų darbų – Rietavo muziejaus, o ypač jo direktoriaus Vyto Rutkausko iniciatyva prasidėjo Oginskių kultūros puoselėtojų paieškos Baltarusijoje, Lenkijoje ir, žinoma, Lietuvoje.
Bendraminčiai būrėsi į krūvą ir ėmė sėkmingai įgyvendinti jubiliejaus įprasminimo idėją: leista vis daugiau
M. K. Oginskio rašytinio palikimo ir kitų teminių leidinių, plokštelių, pradėti Oginskių paveldo archyviniai tyrimai, kasmet rengiamos mokslinės konferencijos, pažintinės-tiriamosios ekspedicijos, iškelta Rietavo dvaro sodybos išsaugojimo ir kompleksinio atnaujinimo darbų problema, bendradarbiaujant su M. K. Oginskio dukters Amelijos Oginskytės-Zaluskos provaikaičiu kompozitoriumi, pianistu, Rietavo garbės piliečiu Ivu Zaluskiu, žinomais Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos atlikėjais 2006-aisiais startavo tarptautinė šviečiamoji-koncertinė programa „M. K. Oginskio polonezų kelias“.
Siekis tinkamai pagerbti didį kūrėją, politinį veikėją, diplomatą, kompozitorių sužavėjo ir aktorę Virginiją Kochanskytę, pianistes Šviesę Čiapliauskaitę ir Vaivą Purlytę, solistę Giedrę Zeicaitę ir kitus. „Polonezų kelias“, nusidriekiantis per Rietavą, Vilnių, Maladečiną, Minską ir Maskvą, ne tik neleidžia pamiršti istorijos, kurios dalimi esame, bet ir suteikia progą pažinti dar neatrastus praeities klodus.
Jaunimo iniciatyva
Šiemet „Polonezų kelias“ – kitoks. Tačiau ne todėl, kad vyksta pavasarį, o ne rudenį, kaip iki šiol. 2013 metų programa ypatinga tuo, kad ją pristato jauni ir talentingi prestižinių Lietuvos, Baltarusijos bei Rusijos muzikinės kultūros ugdymo įstaigų atlikėjai. Susirinkusieji į muziejų išvydo Rietavo M. K. Oginskio muzikos mokyklos auklėtinių, M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleivių, Maladečinos (Baltarusija) M. K. Oginskio muzikos kolegijos dėstytojų kvarteto, Gnesinų (Maskva) muzikos akademijos pianistų ir vokalistės nepakartojamus pasirodymus. Koncertą vedė žinoma aktorė V. Kochanskytė.
Susirinkus svečiams, nuskambėjo garsusis polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“. Atsistoję rietaviškiai žavėjosi M. K. Oginskio muzikos mokyklos auklėtinių – smuikininkės Eglės Bertauskaitės ir fortepijonininkės Karinos Čiuželytės – atliekamu kūriniu, po kurio sveikinimo žodžius tarė
V. Rutkauskas.
Jis sakė, kad nuskambėjęs nepaprasto grožio kūrinys, muzikos garsais išreiškiantis Tėvynės ilgesį, yra raktelis į kiekvieno iš mūsų širdį. Direktorius džiaugėsi, kad šį „Polonezų kelią“ sutinka ir išlydi jaunosios kartos atstovai, kurie iki šiol prie Oginskių kultūros palikimo prisilietė tik vartydami istorinių knygų ar natų sąsiuvinių puslapius. Dėkodamas jauniesiems atlikėjams už iniciatyvumą V. Rutkauskas linkėjo vakaro svečiams įsimintino koncerto.
Atlikėjai žavėjo profesionalumu
Ypatingai muzikai skirto vakaro metu nuskambėjo per dešimt M. K. Oginskio kūrinių. Audringais plojimais buvo apdovanotas kiekvienas atlikėjų pasirodymas, tačiau bene daugiausiai žiūrovų simpatijų pelnė M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtinė, konkursų laureatė Antanė Gurskaitė, Maladečinos M. K. Oginskio muzikos kolegijos dėstytojų – Aleksandro Baraviko, Pavelo Šardyko, Sergejaus Švyriovo ir Natalijos Filipovos – kvartetas, Gnesinų muzikos akademijos pianistai Lijana Valejeva ir Aleksandras Gubarkobas bei vokalistė Tatjana Kuriatnikova.
Jaunieji atlikėjai stebino ne tik profesionalumu, bet ir sugebėjimu publikai perteikti jausmus, kylančius atliekant M. K. Oginskio melodinguosius polonezus.
Po koncerto visus jo dalyvius sveikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, kuris didžiavosi jaunosios kartos siekiu išsaugoti bei populiarinti kunigaikščių Oginskių kūrybos palikimą. „Polonezų kelio“ svečių įspūdžius apie vykusį koncertą primins mero dovanotas leidinys „Rietavas. Žemaičių Atėnai“.
Kovo 26-ąją polonezai skambėjo Vilniuje, iš kurio jie nuvilnijo Maladečinos link. Koncertinės kelionės metu M. K. Oginskio kūriniai džiugins ir Minsko bei Maskvos muzikos gerbėjus.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...