Be Velykų nebūtų ir mažųjų Velykėlių

Praėjusį penktadienį į Atvelykiui skirtą popietę, kuri vyko Bukantėje, Žemaitės muziejuje, iš aplinkinių kaimų susirinko ir mažų, ir didelių. Buvo net visai pipirų, kuriems Žemaitijos nacionalinio parko Kultūros paveldo skyriaus vedėjos Aldonos Kuprelytės pasakojimas gal ir neatrodė labai įdomus, tačiau šiek tiek vyresni ir suaugusieji klausėsi net išsižioję.Aldona Kuprelytė sakė, kad be Velykų nebūtų ir mažųjų Velykėlių, tad ji daugiau pasakosianti apie pačias Velykas. Ir priminė apie Žemaitijoje kažkada buvusius populiarius papročius, kurių šiandien nebėra, arba jie išlikę tik retoje parapijoje. Jau tik retas senolis beprisimena „lermą“, kurią būtinai keldavo per Velykas. Ją prieš daugybę dešimtmečių, sako, uždraudė vyskupai. Iš to išliko tik būgnai, kuriuos Žemaitijoje vis dar galima išgirsti.
Nedaug kas žino ir apie Velykų „kareivius“ bei Velykų „žydus“. Tokius medinius kareivius, saugančius Nukryžiuotąjį, dar galima pamatyti Platelių, Beržoro ir Gintališkės bažnyčiose. Beržore „kareiviai“ net išsaugoję senąsias – žemaitiškas – spalvas. O stovintys Platelių bažnyčioje buvo padaryti 1909-aisiais, tad jų spalvos jau kitokios. Kaip sakė Aldona Kuprelytė, gyvus Velykų „kareivius“ ir „žydus“ iki šiol galima išvysti tik vienoje Žemaitijos vietoje – Mažeikių rajone, Pievėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčioje. Ten ir Prisikėlimo Mišios prasideda kaip senovėje – anksti, šeštą valandą.
Ji priminė dar vieną gražų paprotį, kuris ne taip seniai išnyko – velykavimą. Antrąją Velykų dieną vaikai aplankydavo kaimynus, krikšto tėvus ir, plakdami juos beržo šakele, sakydavo: „Velykos, Velykos, raudoni kiaušiukai…“ Žinoma, į namus jie grįždavo ne tik kiaušiniais nešini. A.Kuprelytė susirinkusiuosius paragino ir ant šventinio stalo dėti ne bet kokius, o tik Velykoms skirtus valgius, pavyzdžiui, mielinį pyragą, kiaulės palūpį arba kumpį.
Kai po kalbų muziejaus vedėja Aušra Petrošienė pakvietė vaikus kiaušinių ridenti, įsikandus šaukštą su kiaušiniu jį tam tikrą atstumą nunešti bei lauke balionus į dangų skraidinti, džiaugsmingo klegesio buvo pilna visur. Jo netrūko ir kai visi popietės dalyviai susėdo prie arbatos puodelių.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...