Nacionalinę bibliotekų savaitę apjuosė renginių juosta

Visą praėjusią savaitę Lietuvoje ir, žinoma, Plungės krašte karaliavo Nacionalinė bibliotekų savaitė, kuri kiekvieną dieną stebino įvairaus pobūdžio renginiais, tarp kurių – neseniai dienos šviesą išvydusių knygų pristatymas, parodos, seminarai, susitikimai su knygų gerbėjais, įvairios akcijos. Šiemet Lietuvos bibliotekininkų draugijos surengta savaitė vyko jau tryliktą kartą. Ji skirta jauniausiems bibliotekos lankytojams – vaikams ir jaunimui, pagal bendrą Bibliotekininkų draugijos ir LIONS klubo projektą „Skaitymas: sėkmė ir džiaugsmas“. 2013-ųjų Nacionalinės bibliotekų savaitės šūkis – „Nežinai? Pėdink į biblioteką“.Vos tik į Lietuvą atskriejo Bibliotekų savaitė, plungiškiai tik spėjo rinktis, kurį renginį aplankyti. Balandžio 20 dieną jie susipažino su poetu bei fotografu Vladu Braziūnu, saksofonininku Petru Vyšniausku bei literatūros kritiku Skirmantu Valentu. O prasidėjus naujai darbo savaitei – užpraėjusio pirmadienio popietę – skubėjo į susitikimą su žurnalo „Šeimininkė“ redakcijos darbuotojais.
Knyga apie giminės vyrus
Viena svarbiausių Bibliotekų savaitės misijų – pristatyti žmonėms naujausias knygas. Plungėje per praėjusią savaitę didžiulio susidomėjimo sulaukė net trys knygos.
Pirmosios knygos – „Duok ranką“, parašytos plungiškės Dalios Bulavienės, pristatymas vyko balandžio 23-iąją. Būrelis jos rašymo stilių pamėgusių skaitytojų („Duok ranką“ – jau antroji autorės knyga), patogiai įsitaisiusių bibliotekos Bokšto salėje, ne tik atidžiai klausėsi Simonos Gudavičiūtės – Plungės kultūros centro direktoriaus pavaduotojos – ir renginių organizatoriaus Deivido Jonauskio skaitomų ištraukų, bet ir aktyviai domėjosi, kaip gimė ši knygelė.
Autorė prisipažino, kad pirmąją knygelę, kurioje sugulę pasakojimai apie jos giminės moteris, parašyti buvo lengviau, mat, norint parašyti antrąją, atskleidžiančią jos giminės vyrų gyvenimus, reikėjo perprasti jų psichologiją, o tai, anot D. Bulavienės, nebuvo lengva.
Pagrindinis šios knygelės veikėjas yra jos tėvas – ilgus metus tremtyje praleidęs vyras.
D. Bulavienė, neslėpdama susijaudinimo, sakė, kad sunkiausia jai buvo matyti, kaip tėvas, pasakodamas žiaurius praeities momentus, viską tarsi patiria iš naujo.
Autorė mano, kad abi jos knygelės yra vertingos istoriniu požiūriu, todėl turėtų būti įdomios tiek jaunam, tiek vyresnio amžiaus skaitytojui. Šiltų žodžių jai negailėjo knygelę redagavusi Genovaitė Matevičiūtė. Pasakodama apie knygą „Duok ranką“, redaktorė sakė, kad ji susideda iš labai skaudžių tekstų, todėl kone kiekviena pastraipa priverčia stabtelėti ir pabandyti suvokti, ką autorė norėjo pasakyti.
Žydai – dalis Rietavo
Ypač įsimintinas buvo knygos „Rietavas – žydiškas štetlas Lietuvoje“ pristatymas, vykęs balandžio 24-ąją Plungės viešosios bibliotekos skaitykloje. Savo apsilankymu renginį pagerbė Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis bei Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Dalyvavo ir daugiausiai prieš šios knygos leidimo prisidėjęs Eugenijus Bunka, kurio teigimu, Rietavas ilgą laiką buvo nepelnytai užmirštas.
„Rietavas – kultūros, technikos išradimų židinys. Už daugybę dalykų turime būti dėkingi šiam miestui“, – sakė E. Bunka. Tačiau svarbiausia, jo įsitikinimu, yra tai, kad Rietave vykusiuose procesuose dalyvavo visi, tarp jų – ir čia gyvenusi žydų bendruomenė, todėl nevalia išbraukti nė vieno miestelyje gyvenusio ir jo istoriją kūrusio žmogaus.
E. Bunka susirinkusiesiems pasakojo, jog knyga „Rietavas – žydiškas štetlas Lietuvoje“ parašyta angliškai Pietų Afrikos Respublikoje Kaplano-Kušliko fondo, o pristatytoji – ta pati knyga, tik išversta į lietuvių kalbą. Pasak E. Bunkos, po visą pasaulį išsibarstę žydai yra parašę ne vieną knygą, pasakojančią apie miestą ar vietovę, kurioje kadaise gyveno, bei jos žmones.
Kalbėdamas apie šios knygos svarbą kiekvienam iš mūsų V. Rutkauskas apgailestavo, kad pristatymas vyksta be Stepono Eigirdo, kurį Dievas pasišaukė balandžio 22 dieną. Direktoriaus teigimu, tik jo atmintis saugojo gyvus atsiminimus apie daugelį knygoje aprašytų žydų tautybės žmonių. V. Rutkauską labiausiai stebinę žydų vienybė ir bendruomeniškumas.
Apie tai kalbėjo ir A. Černeckis. Be to, meras pasakojo, kad Žemaitijoje gyvenę žydai kalbėdavo tik žemaitiškai. Jie visada garsėjo kaip itin geri amatininkai bei prekybininkai, o ir dabar daugelyje pasaulio bankų aukščiausias pareigas užima būtent žydų tautybės žmonės.
A. Černeckis, atsidėkodamas už reikšmingos knygos išleidimą, įteikė padėkos raštą E. Bunkai ir Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondui.
Balandžio 25 dieną plungiškių dėmesio sulaukė ir menininkės Dalios Kirkutienės knyga „Eilėje prie laimės“. Ši knyga – tai keturios novelės apie skirtingo amžiaus, skirtingų patirčių moteris, kurios turi vieną tikslą – būti laimingos.
Kraštotyrininkai dalijosi patirtimi
Neabejingi Nacionalinei bibliotekų savaitei liko ir Plungės rajono kraštotyrininkai, praėjusį ketvirtadienį susibūrę į Viešosios bibliotekos kraštotyros skaityklą. Pasidalinti sukaupta patirtimi atvyko jaunų ir vyresnio amžiaus kraštotyrininkų iš Žemaičių Kalvarijos, Aleksandravo ir, žinoma, Plungės.
Pasak vyr. bibliografės Otilijos Juozapaitienės, labiausiai nusipelniusiais mūsų krašto tyrinėtojais laikomi Veronika Simutienė ir Anapilin išėję Konstantinas Bružas bei Eleonora Ravickienė. Jų sukaupta medžiaga apie Plungę ir aplinkines vietoves – neįkainojama. E. Ravickienė ne kartą yra sakiusi, jog meilė gimtajam kraštui bei Tėvynei buvo stimulas, įprasminęs visą jos gyvenimą ir veiklą.
Krūvon susibūrę kraštotyrininkai pasidalijo patirtimi, papasakojo apie nuveiktus darbus, naujas idėjas bei planus ir užmojus. Visus ypač sužavėjo kalvarijiškių prisistatymas ir fragmentiškai, tačiau vaizdingai pateikta miestelio istorija. Prisistatymui žavesio suteikė žemaitiškai atlikta daina, lydima nuostabaus gitaros stygų skambesio.
Plungės kraštu besidominčius žmones pasveikino ir bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, papasakojusi apie tą rytą paminėtą bibliotekos Bičiulių dieną, kurią įprasmino Plungės senjorų pasodintas ąžuoliukas.
Rietaviškiai taip pat prisidėjo prie Nacionalinei bibliotekų savaitei skirtų renginių ir balandžio 25-ąją į Irenėjaus Oginskio viešąją biblioteką subūrė ratą Rietavo krašto moksleivių, norinčių papildyti savo žinių apie lietuvių tarmes bagažą. Apie Lietuvoje esančias tarmes, patarmes bei šnektas ir jų ypatybes jiems pasakojo Lietuvių kalbos instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja Gintarė Šeškavičiūtė.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...