Meilės deivės šventė Kuliuose

Jeigu kuliškių kas nors paklaustų, kada švenčiama Meilės diena, jie nė nemirktelėję atsakytų, kad gegužės 13-ąją. Pabandžiusiems pataisyti, kad Valentinas į įsimylėjėlių širdis beldžiasi vasario vidury, o ne gegužę, paaiškintų: Šv. Valentino diena Lietuvon atėjo iš svetur, o mūsų protėviai nuo seno garbino meilės deivę Mildą, jai paskirdami gegužės 13 dieną. Gražiausius jausmus įkvepiančios deivės garbei seniau būdavo rengiamos gegužinės, kurių metu visi įsimylėjėliai linksmindavosi iki paryčių, o vienišiams tai būdavusi puiki proga atverti giliai širdy saugotus jausmus arba rasti sau porą. Tądien meilės kerams pasiduodavo net ir didžiausi šventeivos. Lietuvoje deivės Mildos diena primiršta, tačiau apie ją kasmet savo ir aplinkinių miestelių ar kaimų gyventojams muzika bei dainomis bando priminti kuliškiai. Į šios jausmingos dienos šventę „Tik dėl meilės deivės Mildos žydi papartis“, vykusią šiltą praėjusio penktadienio vakarą, kuliškiai šiemet kvietė jau šeštą kartą.Milda žinoma kaip baltų meilės, laisvės, piršlybų ir giminės tęstinumo deivė. Nors jai skirta diena – gegužės 13-oji, anksčiau ši deivė garbinta ir visą balandį. Balandis kartais netgi būdavo vadinamas Mildos mėnesiu. Garbinusieji Mildą, kuri buvusi nepaprasto grožio ir didelė meilikautoja, netgi turėjo savo pavadinimą – buvo vadinami mildauninkais. Šitaip vadinti ir tie, kurie žolelėmis ar kitomis pagalbinėmis priemonėmis sužadindavo meilę arba ją malšindavo. Tikėta, kad deivė Milda Žemę apskrieja vežimu, o tą vežimą traukia būrys baltutėlių balandžių. Milda raginusi nekreipti dėmesio į jokius suvaržymus, socialinius skirtumus, prietarus, o juo labiau – į draudimus, nustoti gėdytis savęs ir širdis atverti svaigiai meilei. Ji turėjusi ir pagalbininką – sūnų. Tai buvęs sparnuotas nykštukas, gyvenęs motinos įsčiose, kuris vienišių širdis apkrėsdavo meilės nuodais ir šie nejučia įsimylėdavo. Manoma, kad Milda turėjusi ir savo šventyklų – dvi jų buvusios Kaune, viena – Vilniuje.
Renginį, skirtą šiai deivei, vedęs kuliškis Alvydas Liutika pasidžiaugė, kad Kuliuose žmonės nepamiršta protėvių minėtos šventės, ir suskubo varduvių proga pasveikinti balsingąją miestelio dešimtokę Mildą Pieškutę. Po to scenoje karaliavo Kulių moksleivija, susirinkusiųjų širdis graudenusi ir glosčiusi romantiškomis dainomis bei muzika. Mokiniai ne tik grojo įvairiausiais instrumentais, bet ir ėjo ratelius. Atėjusieji turėjo progos išgirsti ir kuliškių merginų terceto atliekamą dainą, žemaitiškos dainos konkurse „Skambioji daina“ pripažintą geriausia. Skambėjo ne tik meilės tematikos dainos, dainuota ir apie žvejybą. „Kaip pavasarį, kai prasideda žvejybos sezonas, nepadainuot apie žvejus?“ – dainą pristatė vakaro vedėjas. Muzikinius pasirodymus tą vakarą dovanojo kuliškių mišrus vyrų ir moterų ansamblis, vadovaujamas Giedrutės Idzelienės, bei Kulių folkloro ansamblis „Vaisgamta“, kurio vadovai – Mirga ir Audronis Gulbinskai, neseniai išleidęs ir savo kompaktinę plokštelę, gal todėl vakaro metu pavadintas „sunkiąja artilerija“. „Vaisgamtos“ dainininkai tą vakarą ne tik gražiai dainavo, bet ir pasipuošė retro stiliaus apdarais. Klausantis kuliškių koncerto, džiaugėsi širdis, kad nedideliame miestelyje – šitiek talentingų ir balsingų žmonių – tiek vyresniųjų, tiek jaunimo.
Varduvininkės ilgakasės Mildos Pieškutės, nors ir iš anksto, pasveikinti nepamiršo ansamblio „Vaisgamta,“ kuriame ji dainuoja, nariai. Penkiasdešimtojo jubiliejaus proga sveikinimo žodžiai skirti ir kitam ansamblio nariui – balsingosios Mildos balsingajam tėčiui Kazimierui Pieškui.
Tokį svaigų deivei Mildai skirtą vakarą meilė tvyrojo ne tik Kulių kultūros centro salėje, bet, matyt, ir visame miestelyje. Vakarui žavesio suteikė ir Kultūros centre eksponuoti Kulių moterų ant šilko ir medžio tapyti paveikslai. Nutapyti jie taip meniškai, kad nežinantis nė nepasakytų, kad tai – mėgėjų, o ne profesionalų darbas. Matyt, juos tapant taip pat įdėta nemažai meilės.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...