Pažintis su Didžiąja Lietuva

Praėjusį penktadienį Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė pristatė daugiatomį albumą „Didžioji Lietuva“, sulaukusį didelio susidomėjimo ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.Priminsime, kad užpernai Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje buvo eksponuota B. Valionytės fotografijų paroda, o pernai Nepriklausomybės Akto signatarė išleido daugiatomio albumo „Didžioji Lietuva“ pirmuosius du tomus. „Mano tikslas – supažindinti skaitytojus su Didžiąja Lietuva, kad kiekvienas įsitikintų, jog ji yra realybė“, – šiais autorės žodžiais praėjusį penktadienį gausiai susirinkusiems muziejaus renginių salėje albumą pristatė muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas ir pridūrė: „Prieš jūsų akis atsivers dalykai, kurių tikrai nesate matę.“
Minčiai, kad daugelio jos išleistame albume nufotografuotų ir aprašytų statinių lietuviai nėra matę ir apie juos negirdėję, pritarė ir B. Valionytė. Po kiekvieno iš trijų Abiejų Tautų Respublikos padalinimų kartu su žemėmis Rusijai atitekdavo ir nemaža dalis Lietuvos istorinio paveldo, kurį, pasak signatarės, būtina pažinti.
Keliaudama po Baltarusiją, Lenkiją, Ukrainą B. Valionytė rado ne vieną to meto statinį, identišką Lietuvoje esantiems. Kadangi projektai ir anais laikais kainavo nepigiai, daugelis jų būdavo kopijuojami. Antai Vitebsko centre iki šiol stovi tokia pati kaip Vilniaus miesto rotušė bei Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios kopija. Miesto rotušės, gynybinės pilys, bažnyčios ir vienuolynai LDK valdovų, kunigaikščių, didikų rūpesčiu pastatytos ir Nesvyžiuje, Mogiliove, Ružonyse, Sviatske, Pinske, Muraviankoje, Ašmenoje, Myre, Podolės Kamenece, Gardine, Lydoje, kituose miestuose. Daugelio jų šiandien belikę tik griuvėsiai, kiti užgrobėjų buvo sudeginti ir sumaišyti su žeme. Labiau pasisekė gal tik vienuolynams, saugotiems tikinčiųjų.
„Privalome bent žinoti savo paveldo sąrašą“, – sakė B. Valionytė ir siūlė vasarą sėdus į automobilį apvažiuoti jos albume minimas vietas. „Pajusite, kad esat lietuviai ir kad vadintis šiuo vardu tikrai negėda.“
Signatarė papasakojo apie rengiamą trečiąjį leidinio tomą bei parodė nemažai į jį sugulsiančių nuotraukų, darytų Lenkijoje, Ukrainoje ir Rusijoje. Keletą žodžių tarė ir Rietave viešėjęs albumo leidybos kuratorius Stasys Kašauskas. Tautiškomis melodijomis renginį papuošė Rietavo meno mokyklos kanklininkės.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...