Kalvio darbai – dovana Plungei

Penktadienį į Žemaičių dailės muziejų susirinko gausus būrys plungiškių ir miesto svečių – vyko susitikimas su Lietuvos kalvių kalviu Vytautu Jaručiu. Susitikimas ypatingas tuo, kad tautodailininkas nemažą dalį savo kūrybos darbų padovanojo Plungei. Kodėl? Darbų autorius akcentavo, kad jo proseneliai, seneliai ir tėvai – žemaičiai, tad jis, nors ir gimęs kitur, save laiko tikru žemaičiu, todėl norėtų, kad jo darbais galėtų grožėtis Žemaičių dailės muziejaus lankytojai.Pasak muziejaus direktoriaus Alvido Bakanausko, Vytauto Jaručio dovana Plungei – pirmasis ir kol kas vienintelis tokios meninės vertės šiuolaikinės kalvystės darbų palikimas. „Tokios dovanos Žemaičių dailės muziejus dar niekada neregėjo: ji svarbi tiek materialine, tiek menine prasme. Tai – dovana visai Lietuvai, nes Vytauto Jaručio kūryba galės grožėtis ne tik plungiškiai, bet ir į mūsų miestą atvykstantys svečiai“, – kalbėjo A. Bakanauskas.
Su Vytauto Jaručio biografija, jo keliu į kūrybą susirinkusiuosius supažindino muziejaus vyriausioji rinkinių saugotoja Danutė Einikienė. „Lietuvos kalvių kalvio Vytauto Jaručio darbai yra svarūs, neįkainojami. Tai – tautodailininkas, praėjęs sunkią gyvenimo ir kūrybos mokyklą, gyvastingais saitais save siejantis su liaudies meno tradicijomis, tačiau išlikęs savitas. Kalvio kūryba – lyg atversta gyvenimo knyga. Tai – iš žaizdro kaitros užgimę kryžiai saulutės su pamėgtais augalų, medžio, paukščio motyvais, žvakidės, bemiegėmis naktimis piešti paveikslai, vaizduojantys sakralumo ženklą – kryžių, nepaprastu kruopštumu pasižymintys žalvario, vario, sidabro juvelyriniai dirbiniai. V. Jaručio papuošalai skirti mąstančiai, savo identitetą norinčiai paryškinti asmenybei“, – kalbėjo D. Einikienė.
Beje, 2004 metais jo nukaltas kryžius reprezentavo Lietuvą Austrijos etnografijos ir liaudies meno muziejuje, o 2008 metais – UNESCO būstinėje surengtoje parodoje „Gyvybės medis. Lietuvos kryždirbystė ir simbolika“. V. Jarutis už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino 1-ojo laipsnio medaliu, be to, pelnė penktosios pasaulio Žemaičių dailės parodos laureato vardą. Neseniai Tautodailininkų sąjunga laimėjo projektą ir rengia knygą apie Vytauto Jaručio kūrybą. „Jaunesnei kartai tai bus tarsi vadovėlis, besidomintiesiems jo kūryba – užpildyta niša, o pačiam Vytautui Jaručiui – kūrybos įprasminimas“, – albėjo Tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas. Pasveikinti Vytauto Jaručio atvyko ir rajono merė Elvyra Lapukienė, Lietuvos liaudies kultūros centro pirmininkas Valentinas Jezerskas, kalviai iš aplinkinių rajonų.Išklausęs visų sveikinusiųjų kalbas ir pagyrimo žodžius, pats Vytautas Jarutis savo darbus ir dovaną Plungei įvertino kukliai: „Tai – maža dovana Plungės meno šventovei, ateinančioms kartoms. Aš ne pirmas ir ne paskutinis, kurio darbai puošia šią šventovę.“
Parodą plungiškiai galės pamatyti visą mėnesį, o po to prasidės muziejaus ekspozicijų salių remonto darbai.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...