Mokyklinės uniformos: išsigelbėjimas ar galvos skausmas?

Ankstesniais laikais apsirengęs uniforma mokyklon žygiuodavo kiekvienas vaikas – nuo jauniausio iki vyriausio. Nors kasdien ta pati apranga moksleiviams atsibosdavo, tėvai beveik vienbalsiai sutarė: ji – reikalinga. Esą kai visi dėvi vienodai, nebelieka skirtumo tarp išsipustyti galinčių pasiturinčių ir puošnesniems drabužiams sukrapštyti neįstengiančių vargingai gyvenančių tėvų vaikų. Buvo laikas, kai dėvėti uniformų nebereikalauta, tad kiekvienas rengėsi, kaip išmanė ir kuo turėjo. Dabar daugelyje Lietuvos mokyklų vėl pereinama prie uniformų. Nuo ateinančio rugsėjo jas turėtų nešioti ir Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos auklėtiniai. Pasak direktoriaus Zenono Garbenčiaus, tam čia ruoštasi gal penkerius metus. Atrodo, tėvai dėl to turėtų džiaugtis, tačiau „Žemaitis“ sulaukė laiško, kuriame naująja tvarka piktinamasi. Laišką pasirašo kalvarijiškių moksleivių tėvai.Ne visi išgalės nupirkti
„Pasakojant apie uniformas neatstovavo jų tiekėjai, tad nežinom, kas tas uniformas atveš. Nežinom ir to, iš kokių medžiagų yra megztiniai ir sarafanai: iš pažiūros atrodo, kad jie – sintetiniai, nėra natūralios vilnos, – rašoma laiške. – Įdomu, ar yra gydytojo pažyma, kad uniforma vaikams tinka? Ir kodėl tiek brangiai kainuoja? Net už primatavimą 20 litų reikia mokėti…“
Rašiusių tėvų nuomone, nors mokyklos direktorius Z. Garbenčius tikina, jog įvedus tvarką nešioti uniformas visi vaikai bus lygūs, nutiks atvirkščiai. Esą turtingesnieji savo vaikams uniformas nupirks, o tris ir daugiau vaikų auginantys tėvai neišgalės, tad jų atžalos dėl to iš kitų išsiskirs.
Tą dieną, kai buvo primatuojamos uniformos, „Žemaičio“ žurnalistai nuvyko į Žemaičių Kalvarijos mokyklą. Svečių sulaukęs mokyklos direktorius, išgirdęs, kokiu klausimu atvykome, nė kiek nenustebo. Ir iškart paneigė, kad moksleivių tėvai apie uniformas daug ko nežino. „Šitaip rašo tie, kurie neateina į mokyklą, nesidomi. Buvo ne vienas susirinkimas ta tema, sudaryta darbo grupė. Į ją įėjo ir mokinių, ir tėvų atstovai, ir mokytojų. Ta darbo grupė darbuojasi ir dabar, – pasakojo Z. Garbenčius. – Per susirinkimą buvo atvežta uniformų pavyzdžių, mokiniai patys jas demonstravo. Surengta ir tėvelių apklausa, 88 procentai pritarė, kad uniformos – reikalingos. O nepatenkintų atsiranda visada. Manau, kad vienoda apranga sumažina atskirtį tarp vaikų, nes kai kurių tėvų atžalos į mokyklą iš tiesų ateina apsirengusios „blizgančiai.“
Kai kuriuos parems
Direktorius paneigė, kad uniformos primatavimas tėvelių pinigines paplonins 20-čia litų. Sakė, kad tai – paprasčiausias avansas. Esą tie pinigai jau įskaičiuoti į uniformos kainą. Tačiau pasiūlė nueiti į kabinetą, kur primatuojamos uniformos, ir patiems paklausti jas siūsiančių įmonės atstovų. Z. Garbenčius pasakojo, kad įmonės buvo pasirinktos atsižvelgus, kokius komplektus nutarta pirkti. Aišku, pasirinkimą lėmė ir tai, kiek jos prašė už šiuos drabužius.
„Nebuvo taip, kad mes sugalvojom, brangiausią uniformą užsakėm, o jūs – kaip norit, taip susimokėkit. Tarėmės. Be to, tėvai prieš rugsėjo pirmąją visada vaikus papuošia. Gal ta uniforma kainuoja daugiau nei drabužiai, kuriuos jie pirktų, bet skirtumas nėra didelis. O ir krizės laikai jau praėjo. Nebėra tokios didelės bėdos“, – aiškino direktorius.
Jis pabrėžė, kad miestelio dienos centras „Vilties vėrinėliai“ ypač sunkiai gyvenančias šeimas parems. O miestelio bendruomenė kasmet remia našlaičius, kurių vienas iš tėvų yra miręs. Pinigų jiems skirs ir šiemet, sumokės už uniformas.
Primatavimas nekainuoja
Kai nuėjome į kabinetą, kur matuotos uniformos, šiauliškės įmonės UAB „Savitas stilius“ atstovės papasakojo, kad iš jų firmos mokykla perka tik užsagstomus tamsiai mėlynus megztukus, kurių 40 procentų sudaro vilna, o 60 – akrilas. Jos nustebo išgirdusios, kad už uniformos primatavimą ima 20 litų, ir patikino, kad tai – avansas, kuris įeina į uniformos kainą.
O pats megztukas, priklausomai nuo dydžio, su mokyklos logotipu kainuoja nuo 70 iki 78 litų. Sakytume – brangiai, nes vaiką reikia aprengti nuo galvos iki kojų. Tačiau direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lidija Žalkauskienė paaiškino ir Z. Garbenčius akcentavo, kad mažesniesiems privalomas tik užsagstomas megztukas, mergaitėms – sarafanas (kaina – 85-110 Lt), o nuo devintos klasės moksleiviams – švarkai. L. Žalkauskienė teigė, kad su mokinių tėvais derinta net uniformų spalva, skaičiuota, ieškota pigesnio varianto, domėtasi, kaip yra kitose mokyklose.
Švarkus, o jei mokiniai patys norės – ir skareles, sijonukus, kaklaskares, kelnes, mokykla užsakys iš kitos įmonės – „Tometa“. Privalomų švarkų kaina berniukams (pagal dydį) – nuo 150 iki 200, mergaitėms – nuo 150 iki 190 litų. Šios kainos buvo skelbtos mokyklos stende. Būtent „Tometos“ kainoraštyje aiškiai rašoma, kad uniformos primatavimo priedas – 20 litų. Toks parašymas, matyt, ir suklaidino „Žemaičiui“ laišką atsiuntusių mokinių tėvelius.
Mokyklos durys – atviros
Išgirdęs klausimą, ar uniformas mokiniams bus saugu nešioti, direktorius atsakė: „Jas perkame iš licencijas turinčių įmonių, tad argi gali būti nesaugu, juk tai – ne dėvėtų drabužių parduotuvės, kur visko pasitaiko.“
Mokyklos vadovas pabrėžė, kad dėl to, jog vaikas neturės uniformos, niekas jo iš mokyklos nemes, tačiau per laiką jas turėtų įsigyti visi. Tad tie tėveliai, kurie į mokyklą leidžia ne vieną atžalą, galbūt galės jas nupirkt neiškart. Suprantama, jog galą su galu sunkiai suduriančioms šeimoms išsyk aprengti tris, keturis ar daugiau vaikų – didelis iššūkis. Juk kainuoja ir pratybų, ir kiti sąsiuviniai, rašymo priemonės. Bet viską superkant palaipsniui tėvų piniginėms tai turėtų atsiliepti ne taip skaudžiai.
„Mokyklos durys – atviros, tad tie tėveliai, kurie kažko nežino, gali ateiti ir klausti“, – baigdamas pokalbį kvietė direktorius.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...