Jaunimas mokosi tolerancijos

Jaunimas mokosi tolerancijosŽiniasklaidos priemonėse nuolat vartojamas žodis „tolerancija“, atrodo, suprantamas visiems. Kad reikia būti tolerantiškiems, girdime nuo mažumės. Ir įsivaizduojame tokie esantys. Tačiau kalbos apie toleranciją – priešingos nuomonės, pažiūrų, tikėjimo, įsitikinimų gerbimą – dažnai lieka tik kalbomis. Iš tiesų dažnam mūsų pakantumo labai trūksta. Matyt, dėl to, kad nuo mažens tik girdime apie toleranciją, bet nesame jos mokomi. O juk tolerancijos reikšmės gyvenime niekada nesuvokęs žmogus to negalės išmokyti ir savo atžalų. Todėl turime džiaugtis, kad atsiranda tokių, kurie imasi šio darbo. Antai Plungės „Saulės“ gimnazijoje įsikūręs Tolerancijos ugdymo centras šiemet jau švenčia savo veiklos dešimtmetį. Per dešimtį metų jis išugdė (ir toliau ugdo) turbūt jau ne vieną tolerantišką jaunuolį. Praėjusią savaitę šiai centro sukakčiai paminėti skirti renginiai „Saulės“ gimnazijoje vyko dvi dienas.Moksleivių pranešimai – įdomūs ir brandūs
Pirmąją dieną surengta respublikinė mokinių konferencija „Tolerantiška visuomenė: jungtys ir perspektyvos“. Veikė parodos: moksleivių piešinių apie holokaustą bei sukurtų Tolerancijos centro emblemų paroda. Į „Saulės“ gimnaziją iš įvairių Lietuvos mokyklų atvykusius mokinius bei pedagogus, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti švietimo programų koordinatorę Ingridą Vilkienę ir šios komisijos vykdomąjį direktorių Ronaldą Račinską sveikino gimnazijos direktorius Algimantas Budrys.
Didelio susidomėjimo sulaukė įdomūs ir brandūs moksleivių pranešimai. Kalbėta apie tai, kaip toleranciją suvokia jaunas žmogus, ar sunku būti tolerantiškam, apie tai, kad tolerancija prasideda šeimoje, bandyta atsakyti į klausimą: tolerancija – mada ar vertybė? Jaunieji pranešėjai apžvelgė netolerantiškumo apraiškas istorijoje, teigė, jog praeities klaidos yra šiandieninio gyvenimo pasekmė. Atskleisti stereotipai apie islamą, gvildentos ir kitos ne tik jaunimui įdomios, svarbios bei apmąstymų vertos temos.
Meninės raiškos konkursas
Vėliau moksleiviai pristatė paruoštus darbus kasmet vykstančiam Ronaldo Harvudo (filmo „Pianistas“ scenarijaus autorius, kurio tėvas buvo kilęs iš Plungės) meninės raiškos konkursui žydų kultūros ir tragiško laikotarpio – holokausto Lietuvoje ir Europoje – temomis. Darbai pristatinėti ir kitądien – moksleiviai vaidino, dainavo, grojo, deklamavo… Viską atliko jautriai, atrodo, suprasdami savo darbų vertę ir holokausto žiaurumą bei iki šiol jaučiamas jo pasekmes.
Į šį konkursą iš Izraelio atvyko ir prie Tolerancijos centro įkūrimo prisidėjusi Abelio ir Glendos Levitų, turėjusių giminaičių Plungėje, šeima, dalyvius sveikino R. Račinskas, rajono meras A. Klimas, centro vadovė Danutė Serapinienė, pasisakė ir savanoris iš Prancūzijos Romain Asensio. Brandžiais moksleiviams, suprantančiais holokausto padarytą žalą ir gebančiais tai atskleisti per savo kūrybą, džiaugėsi konkurso komisijos pirmininkas žurnalistas Eugenijus Bunka. „Tai, ką dabar darote, padės jums gyvenime elgtis taip, kaip dera doram žmogui“, – sakė jis.
Apdovanoti geriausieji
Konkursui pasibaigus, apdovanoti geriausių darbų autoriai. Pirmąją vietą pelnė „Saulės“ gimnazijos moksleivės Bernadetos Griciūtės pranešimas „Tolerancija jauno žmogaus akimis“, antroji vieta atiteko tos pačios gimnazijos pranešimo „Ar sunku būti tolerantiškam?“ autorei Ievai Vaitkevičiūtei, trečioji vieta skirta taip pat „Saulės“ gimnazijos moksleivei Redai Skersytei už pranešimą „Požiūris į tautines mažumas – tai galimybė auginti Lietuvoje tautinį mentalitetą“. Pirmoji vieta už pranešimą-studiją „Išlikome, kad papasakotume“ skirta Andrėjai Šapalaitei (Kauno Veršvų vidurinė mokykla), antroji vieta už projektą „Kol dar yra kas atsimena“ – Mažeikių r. Sedos V. Mačernio gimnazijos moksleiviui Edvinui Litvinui, trečioji – Šiaulių J. Janonio gimnazijos auklėtinei Olivijai Ivaškevičiūtei už pranešimą-vaizdą „Morisas Šteinas. Prisiminimai.“
Už piešinį „Holokaustas – juoda dėmė istorijoje“ pirmąja vieta pagerbta „Saulės“ gimnazijos auklėtinė B. Griciūtė, antroji vietą dailės darbų grupėje skirta kalvarijiškiams Rositai Urnikytei ir Jonui Brasui, savo piešinį pavadinusiems „Jei istorija kartotųsi, į kurią „rūšį“ aš patekčiau?“, trečiąja vieta įvertintas Jonės Virbickaitės piešinys „Gyva praeitis“ („Saulės“ gimnazija). Trečioji vieta skirta ir Vilniaus „Ryto“ progimnazijos mokinių suvaidintam spektakliui „Pinka turi akis“, antrąja vieta įvertintas Palangos senosios gimnazijos spektaklis-eskizas „Kartais pradžia gali būti pabaiga“, o pirmoji vieta už spektaklį-miuziklą „Bombos svajonė“ skirta Vilniaus „Saulėtekio“ vidurinės mokyklos moksleiviams.
Apdovanoti ne tik šie moksleiviai. Sveikinimų ir gėlių jubiliejinės centro sukakties proga sulaukė Tolerancijos centro vadovė D. Serapinienė bei jos veiklą tęsianti pedagogė Jolanta Mažuknė.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...