„Krantas” – organizacija, ugdanti lyderius

„Krantas” – organizacija, ugdanti lyderius„Esam geriausia, gausiausia, ilgiausiai gyvuojanti Plungės jaunimo organizacija“, – šitaip „Krantą“, prieš savaitę atšventusį jau tryliktą gimtadienį, apibūdino ne taip seniai ir patys į jį įsilieję jaunuoliai – Laimonas Petreikis, Kornelija Uselytė, Laura Motužytė ir Gytis Makarevičius. Nors šios nevyriausybinės organizacijos nariais jie yra tik ilgiau nei metus, sutartinai tvirtina, kad ji pateisino lūkesčius. Tad kuo Plungės jaunimui patrauklus „Krantas“? Pasak aktyviojo būrelio, čia galima realizuoti save, pasisemti naudingos patirties, rengiant projektus ar organizuojant įvairius renginius, ir tiesiog šauniai leisti laisvalaikį. O vienas iš pagrindinių organizacijos tikslų – ugdyti lyderius.Naujiems nariams – išbandymai
Jeigu yra manančiųjų, kad tik dėl noro smagiai leisti laisvalaikį „Kranto“ narių ratas toks platus (šiuo metu organizacijai priklauso apie 50 jaunų žmonių), jie klysta. Tiems, kurie tikisi, kad tiesiog priklausys ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje žinomam jaunimo sambūriui, o patys bus tik stebėtojais, tenka nusivilti. Veltėdžiai čia nelaukiami. Jei įstojai į šią organizaciją – nusiteik rimtai padirbėti. Kaip pasakojo „Žemaičio“ kalbinta „Kranto“ ketveriukė, kiekvienas naujas narys turi įveikti bandomąjį laikotarpį. O jis, lyg naujai įsidarbinusiam žmogui, trunka tris mėnesius. Per tą laiką jaunuolis organizacijos senbuviams turi įrodyti, kad yra iniciatyvus, nestokoja idėjų, o jeigu jomis ir „nelyja“, gali kitaip prisidėti prie „Kranto“ veiklos. Žinoma, naujokai nėra įmetami lyg kačiukai į vandenį – patarimo ar pagalbos gali prašyti kitų organizacijos narių. Pasitaiko, kad per duotus tris mėnesius pretendentas taip ir nepasireiškia. Tačiau net tada neskubama jam parodyti durų. Jis kviečiamas į motyvacinį pokalbį su „Kranto“ valdybos nariais ir galiausiai turi apsispręsti, nori ar ne priklausyti organizacijai.
Pasak L. Petreikio, būna, kad po tokių pokalbių vienas kitas jaunuolis ir atkrenta. Būna ir taip, kad bandomojo laikotarpio neįveikęs pretendentas bandyti ateina dar kartą. O naujokų nuo keturiolikos metų amžiaus „Krantas“ laukia net du kartus per metus – rugsėjį ir vasarį.
„Kranto“ veikla – renginiai, akcijos, projektai
Per trylika metų „Krantas“ nuveikė daug ne tik patiems jo nariams, bet ir visuomenei matomų darbų. Kiekvienais metais prisideda prie visą Lietuvą apėmusios švarinimosi akcijos „Darom“, kasmet dalyvauja ir Žemaitijos jaunimą sukviečiančioje Žemaitijos vasaros akademijoje „Kartu mes galime daug“. Kovo 23 dieną kartu su kitais ekologinėms problemoms neabejingais žmonėmis „Žemės valandos“ metu aktyvieji plungiškiai namuose užgesina šviesas ir ragina tai daryti kitus, o tą valandą džiugina Plungės bendruomenę gyvai atliekamomis dainomis, karšta arbata bei kartu su Savivaldybe kuria socialinę reklamą, skatinančią susirūpinti klimato kaita.
Visoje Lietuvoje išpopuliarėjusi Gatvės muzikos diena „Kranto“ iniciatyva vyksta ir Plungėje: pirmąjį gegužės šeštadienį į gatves išeina ir gerą nuotaiką aplinkiniams dalija dainuojantys, šokantys, muzikuojantys jauni plungiškiai. Šiuo metu „Kranto nariai“ jau ruošiasi tradicine tapusiai akcijai „Net mažytė smulkmena priverčia nusišypsoti“. Tokiu renginiu jaunimas stengiasi pradžiuginti labiausiai pamirštus žmones – senelių ar vaikų globos namų gyventojus. Šiemet, kaip sakė G. Makarevičius, planuojama surengti „šiltą“ koncertą, o už surinktas lėšas padėti įgyvendinti kai kurių plungiškių vaikų svajones.
Plungiškiai turbūt puikiai žino ir Įsimylėjėlių dieną „Kranto“ organizuojamą renginį „Amūro palytėti“, kuriuo siekiama, kad Amūro strėlės paliestų kuo daugiau žmonių. Vienais metais gatvėse praeiviams dalintas „meilės eliksyras“, kitais – plungiškiai vaišinti sausainiais ir arbata, surengti geriausios porelės rinkimai… Kaip sakė kalbinti „Kranto“ nariai, praėjusiais metais vykęs renginys „Amūro palytėti“ Plungės jaunimą ypač sudomino, nes po jo sulaukta daug norinčiųjų tapti organizacijos dalimi. Tokie renginiai – ne tik atgaiva jaunimo širdims, bet kartu savotiška „Kranto“ reklama. Plungės visuomenė liko patenkinta ir jaunimo akcija „Kava sielai“, kurios metu, balandžio 12-ąją, minint „Kavos kultūros dieną“, laikinai įrengtoje lauko kavinukėje žmonės kviesti prisėdus išgerti kavos ir neskubant pabendrauti vieni su kitais. Dėmesio sulaukė ir keturis kartus vykę „Ritmo vakarai“, kurių metu aktyvūs jaunuoliai pristatydavo įvairių stilių muziką bei pasikviesdavo jos atstovų.
Palaiko ryšius su užsienio partneriais
„Krantas“ išsiskiria ir tuo, kad yra užmezgęs nemažai ryšių su užsienio partneriais, su kuriais įgyvendina tarptautinius projektus. Pavyzdžiui, jau įgyvendinti projektai „Eco. Log. Y“ (kartu su Slovakijos, Prancūzijos jaunimu Plateliuose gilintasi į atsakingą vartojimą, ekologines problemas), įdomus projektas „Ycity“ (su Vokietijos, Rumunijos, Danijos jaunimu „Kranto“ nariai Plateliuose svarstė jaunimo nedarbo, emigracijos klausimus, problemų sprendimus pristatė politikams). Dėmesio vertas ir projektas „Use negative – make positive“, kuriame dalyvavo 31 jaunas žmogus iš penkių skirtingų Europos Sąjungos valstybių: Portugalijos, Estijos, Italijos, Prancūzijos bei, žinoma, Lietuvos. Projekto metu gilintasi į kultūrą ir meną, kalbėta apie toleranciją. O neseniai „Kranto“ pirmininkė Viktorija Gabalytė parengė dar vieną mainų projektą „W. A. Y“, kuris neseniai buvo pristatytas dalyvaujant rumunams ir slovakams.
Ir barasi, ir atsiprašinėja
Paklausti, ar viskas visuomet pavyksta, kalbinti „Kranto“ nariai tik nusijuokė: „O kas mums gali nepavykti?“ Bet paskui prisipažino, kad paskutinę savaitę prieš kokį nors pačių organizuojamą renginį prasideda pykčiai. Tačiau patikino, jog renginiui pasibaigus ne mažiau būna ir atsiprašymo kalbų.
Vesti vieną ar kitą renginį dažniausiai patikima daugiau patirties scenoje turinčiam jaunuoliui.Tačiau, pasak K. Uselytės, organizacijoje nėra dominuojančiųjų, visi jaučiasi lygūs, nesvarbu, koks darbas jiems bebūtų patikėtas. Žinoma, kaip bet kuri organizacija, ir „Krantas“ turi savo valdžią – valdybos narius. Pirmininkės pareigas šiuo metu eina Viktorija Gabalytė, finansų koordinatorės – Laura Motužytė, žmogiškųjų išteklių koordinatorės – Eglė Vaškytė, projektų koordinatoriaus – Laimonas Petreikis, ryšių su visuomene atstovas yra Valdas Bartkus, o pirmininko pavaduotoja – Kristina Kačinskytė.
Pavyzdys kitiems
„Kranto“ nariai džiaugiasi, kad organizacija sulaukė jau trylikos metų. Tačiau turi priekaištų valdžiai, mat Plungės atvirajame jaunimo centre, kur renkasi kiekvieną penktadienį ir rimtai posėdžiauja (kad niekas netrukdytų, telefonus padeda į šalį), jie visi paprasčiausiai netelpa… Tačiau džiaugėsi, kad kartą ir savo renginyje – praėjusį penktadienį vykusiame „Kranto“ gimtadienyje, sulaukė valdžios atstovų: rajono mero Audriaus Klišonio, jo patarėjo Gintauto Vaitkevičiaus, jaunimo reikalų koordinatorės Lolitos Vaitkevičienės bei Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Vidos Saukalienės. „Anksčiau valdžios atstovai mūsų renginiuose nesilankydavo“, – ir stebėjosi, ir džiaugėsi jaunuoliai. Jie atskleidė sulaukę mero pasiūlymo glaudžiau bendradarbiauti.
A. Klišonis renginio metu gyrė aktyvų Plungės jaunimą, kuris laužo stereotipus, kad Plungėje nėra ką veikti, pasidžiaugė jų daugiau nei per dešimtmetį nuveiktais darbais ir padėkos raštu už jaunimo veiklos skatinimą apdovanojo visą organizaciją, kita padėka atiteko pirmininkei V. Gabalytei, dar viena – tarptautinių projektų vadovui Dominykui Jaugeliui. L. Vaitkevičienė „Kranto“ narius vadino veikliausiais Plungėje, o D. Saukalienė sakė, kad „Krantas“ yra pavyzdys kitoms rajono organizacijoms, kaip reikia veikti. Tą vakarą organizacijos nariai sulaukė ne tik gražių žodžių, bet ir muzikinių sveikinimų.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...