Studentų gyvenimas – ne tik linksmybės

Studijuoti besiruošiantys abiturientai suka galvas ne tik dėl to, kokias studijas ir kurioje aukštojoje mokykloje pasirinkti, studijuoti Lietuvoje ar užsienyje. Jiems rūpi ir tai, kaip atrodys studentiškas gyvenimas, ar turės kuo, be ruošimosi paskaitoms, užsiimti grįžę iš kolegijos ar universiteto. Turbūt geriausiai apie tai gali papasakoti ne savo programas siūlančios mokymo įstaigos, bet buvę ar esami studentai. Jų pasakojimai įdomūs ir Plungės jaunimui, kuris rinkosi į Plungės kultūros centro surengtą netradicinį pokalbių vakarą prie arbatos „Kitu kampu“.Kontrolė – ir bendrabutyje
Baigus mokyklą, tarsi baigiasi ir paauglystė. Abiturientai pradeda savarankiškesnį gyvenimą, dažnas, išvykdamas studijuoti, būna kupinas įvairiausių baimių. Todėl yra daug drąsiau, kai apie studijas, gyvenimą bendrabutyje, organizacijas, į kurias buriasi studentai, stipendijų skyrimo tvarką ir kitus dalykus jie būna girdėję iš anksto. Turbūt kiekviendamas atversti studentiško gyvenimo puslapį būtų lengviau, jeigu žinotų, kad universitete ar kolegijoje, iškilus problemoms, galės kreiptis ne tik į dėstytojus, bet ir į studentų atstovus, kad ir gyvendamas bendrabutyje kiekvienas turi elgtis drausmingai, mat bendrabučiai turi savo pirmininkus, budėtojus ir vedėjus, kurie neleis drumsti ramybės mokslus kremtantiems jaunuoliams. Žinoma, be linksmybių čia neapsieinama. Tačiau studentai negali trukdyti vieni kitiems, privalo laikytis nustatytos tvarkos. Esant būtinybei, triukšmadariui gali būti iškviesta policija.
Apie tai ir kitus būsimiems studentams aktualius dalykus pasakojo Klaipėdos universiteto studentų sąjungos tarybos narė Edita Janiūtė, buvusi šio universiteto studentų sąjungos prezidentė, dabartinė ALUMNI narė Diana Mickutė, buvę studentai Egidijus Vaškelevičius ir Rita Riaukaitė bei šiuo metu studijuojantys plungiškiai Ernestas Domarkas ir Elinga Serapinaitė.
Prastai dirbantį dėstytoją gali atleisti
Nors Lietuvoje šiuo metu populiarios socialinių mokslų studijų programos, E. Janiūtė ir D. Mickutė ragino neišsigąsti ir technologijų studijų. Esą susidariusi klaidinga nuomonė, jog pasirinkus tokias studijas bus sunku perprasti įvairius gąsdinančiai skambančius dėstomus dalykus. Iš tiesų, pasak merginų, nereikėtų bijoti, mat studentams universitete, lyg pirmaklasiams mokykloje, viskas nuodugniai paaiškinama, tad jokių mokymosi spragų neturėtų būti.
Studentų neturėtų gąsdinanti ir iškylančios problemos su dėstytojais, mat, pavyzdžiui, pastarųjų darbu nepatenkinti studentai gali apie tai pranešti savo fakulteto studentų atstovybei, o jau tada ši gali kalbėtis ir su dekanu, fakulteto vadovu, ir su visam universitetui vadovaujančiu rektoriumi. Kaip sakė klaipėdiškės, jų universitete netgi būta atvejų, kad daugeliui studentų neįtikę dėstytojai buvo pakeisti kitais. Žinoma, atleisti dėstytoją neužtektų paaiškinimo, jog šis, tarkim, yra labai griežtas. Tam reikia kur kas svaresnių argumentų.
Pasiilgsta kurso draugų, dėstytojų
Studentų atstovybės ne tik sprendžia iškylančias problemas, kovoja už studentų teises ir gina jų interesus, bet ir organizuoja įvairius renginius, tokius kaip „fuksų“ stovyklos, pirmakursių „krikštynos“, įpusėjus studijoms – mediumas, Helovinas… Atstovybių nariai dalyvauja tariantis, kam ir už kokius nuopelnus skirti vardines stipendijas, o įprastinės skiriamos už mokymosi rezultatus. Jų dydis priklauso nuo viso fakulteto studentų balų vidurkio.
Prisiminusi savo studijas Klaipėdos valstybinėje kolegijoje, buvusi studentė R. Riaukaitė sakė, kad sunkiausias turbūt buvo pirmas kursas, kai reikėjo perprasti kolegijos tvarką, mokymosi sistemą, bei paskutinysis – kuomet atėjo laikas rašyti baigiamąjį darbą ir jį apsiginti. Mergina gyveno bendrabutyje, tad jai ne kartą teko eiti pas budėtoją ir prašyti, kad ši nuramintų triukšmaujančius ir miegoti ar mokytis trukdančius studentus. Rita sakė po studijų labiausiai pasiilgstanti kurso draugių, su kuriomis tuo laiku galėjo matytis kasdien. O Žemaitijos kolegijos Telšių fakultete bei Klaipėdos universitete studijavęs E. Vaškelevičius ilgisi kolegijos dėstytojų, mat, pasak vaikino, šių ir studentų santykiai buvę ypač šilti. Žinoma, norėtų dažniau sutikti ir draugus, su kurias laikas leistas ir paskaitų metu, ir po jų.
Vaikytis mados neverta
R. Riaukaitė ir E. Vaškelevičius, neseniai studijas baigę plungiškiai, mano, kad nereikia vaikytis mados ir vykti tik į Vilniaus ar Kauno universitetus, nepaisant to, jog įstojai galbūt ir į nelabai dominančią sritį. Pasak jų, geriausia klausyti širdies, rinktis ne studijų miestą, o patikusią studijų programą.
„Kai įstojau studijuoti kultūrinės veiklos vadybą, „rimtesnes“ studijas krimtę draugai sakė, jog aš baigęs mokslus darbo negausiu. Tačiau šiandien iš mūsų tik aš vienintelis dirbu pagal specialybę…“ – kodėl reikia klausyti širdies, o ne aplinkinių nuomonės savo pavyzdžiu pagrindė E. Vaškelevičius, šiuo metu dirbantis Plungės technologijų ir verslo mokykloje neformaliojo ugdymo organizatoriumi, dažnai vedantis įvairius renginius visame rajone ir kitur.
Bet kartais rinktis širdžiai mielas studijas trukdo tėvai, norintys, kad jų vaikai studijuotų tai, kas visuomenėje laikoma prestižu, arba tai, ką galbūt troško studijuoti patys. Tačiau tokie tėvai turėtų suvokti, kad vaikai neprivalo siekti įgyvendinti jų svajones, o eiti patiems mielu keliu. Ir studijuoti išvykstantys vaikai turėtų suprasti, kad išvažiuoja ne tik studentauti, bet ir kaupti savo žinių bagažą, kurio reikės darbe.
Kaip sakė pokalbių vakare „Kitu kampu“, kurį vedė būsimoji studentė Jurgita Tamolytė, dalyvavę E. Vaškelevičius, R. Riaukaitė, E. Domarkas ir E. Serapinaitė, kiekvienas studentas, išvykęs studijuoti į bet kurią mokslo įstaigą, ten ras tai, ko ieško: jis gali susikoncentruoti tik į mokslus arba dalyvaudamas studentų atstovybės veikloje pats prisidėti priimant reikšmingus sprendimus, kurie pagerintų studentų gyvenimą, organizuoti ir dalyvauti įvairiuose renginiuose.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...