Bendruomenės norai – gražūs, bet galimybės – ribotos

Stonaičių bendruomenė „Tuopų dvaras“ šių metų vasarą pirmąkart vykusiame Plungės rajono bendruomenių sąskrydyje buvo pripažinta sportiškiausia. „Dalyvavome visur, kur tik galėjome“, – prisiminęs renginį sakė antrai kadencijai vadovauti bendruomenei perrinktas Stasys Urbanavičius. Stonaitiškiai aktyvūs ne tik atvykę į svečius. Aktyviai jie dalyvauja ir bendruomenės veikloje: rengia įdomias šventes, kartu sutinka Naujuosius, dalyvauja talkose, netgi meistrauja. Tačiau jų veiklą šiek tiek apriboja tai, kad „Tuopų dvaras“ neturi savo patalpų ir, atrodo, dar ilgai neturės, mat Stonaičiuose nėra laisvų valstybinių pastatų. Norėjo įsikurti buvusioje kalvėje, tačiau nepavyksta susisiekti su jos savininku. O jei ir išeitų susitarti, į šį seną ir apleistą pastatą reikėtų daug investuoti, kol jis taptų jaukiais bendruomenės namais.Nuolat kamuoja klausimas:
kada bendruomenė turės savo kampą?

Kaip „Žemaičiui“ pasakojo S. Urbanavičius, jų kaime nėra ne tik laisvų valstybei priklausančių pastatų, bet ir atliekamos valstybinės žemės. Tai kur stonaitiškiai renkasi pasitarti, kur leidžia laisvalaikį? Pasirodo, trys žmonės, turintys vieną šalia kito sklypelius, leido jais naudotis bendruomenei. Ši nedvejodama sutiko ir tame plote įrengė aikštelę, kur sportuoti mėgstantys kaimo žmonės šiltuoju metų laiku gali žaisti tinklinį. O greta esančioje pievelėje galima pasistatyti palapinių, kai vyksta renginiai. Stonaičių socialinių globos namų direktorius sutiko, kad „Tuopų dvaras“ naudotųsi šios įstaigos sale, tačiau juk ten, norint organizuoti renginį, didelio triukšmo nekelsi. Tačiau, pasak S. Urbanavičiaus, ji vis tiek pasitarnauja.
„Blogiausia, kad apie bendruomenei skirtą kampą belieka tik svajoti… – sakė „Tuopų dvaro“ pirmininkas. – Jei ir turėtume sklypą, finansavimas pateikus projektą pagal LEADER programą skiriamas tik pastatams atnaujinti, o ne statyti…“
Tačiau stonaitiškiai dėl to nevaikšto nosių nukabinę. Kai bendruomenės nariams reikia kur nors susirinkti pasitarti, sueina pas seniūnaitį Vytautą Gudaitį, į jo pirtelę. Kai žmonių būna daugiau ir ten netelpa – yra kviečiami į Socialinės globos namus.
Nori gražinti Stonaičius
Tai, kad bendruomenės nariai neturi savo kampo, – rimta problema, tačiau nestingant noro bei gerų idėjų ir be jo galima kalnus nuversti. Juk pasitaiko, kad kuo mažiau žmogus turi sąlygų tikslams siekti, tuo greičiau savo svajones įgyvendina. Atrodytų, ir stonaitiškių tokie sunkumai neturėtų stabdyti, tačiau apie šios bendruomenės įgyvendinamus projektus nieko negirdime… Negi bendruomenė neturi svajonių? Žinoma, kad turi.
Kaip paaiškino S. Urbanavičius, projektų Vietos veiklos grupei jie neteikė todėl, kad jų bendruomenė – jauna (gyvuoja dar tik pustrečių metų), o neseniai „gimusios“ bendruomenės pirmaisiais metais didesnių projektų ir negali rengti. Be to, „Tuopų dvarui“ susikūrus, jau buvo pasibaigęs laikas, skirtas paraiškoms teikti. Tačiau pirmai progai pasitaikius jie ketina griebtis projektų. O svajoja stonaitiškiai apie poilsiui skirtą jaukų kampelį. Ir yra tinkama vieta jam įkurti: važiuojant maudyklos link, pakelėje yra tarsi atokvėpiui skirta vieta, kur netrūksta žmonių. Ji graži, bet apleista. Pastačius ten suolelių, įrengus apšvietimą, sutvarkius, ši vieta taptų jauki ir viliotų užsukti. O per patį tvenkinį eina sena trasa. Bendruomenė norėtų, kad ten atsirastų tiltas. Vėlgi būtų, kur atėjus prisėsti, pabūti. Ant to paties tvenkinio žiemą lazdas dažnai suremia ledo ritulio mėgėjai. Ir ne tik vietiniai. Būna, kad treniruotis į Stonaičius atvažiuoja Plungės ledo ritulio komandos. Kartais net mažas varžybas ten surengia. Šios sporto šakos mėgėjai svajoja apie lietą ledo aikštelę Stonaičiuose, tokią, kokia yra prie Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos. Bendruomenės pirmininkas mano, kad, ją išliejus, netgi būtų galima nupirkti mobilių bortelių.
Dar vieną projektą bendruomenė galėtų įgyvendinti kartu su Socialinės globos namais, kuriuose dirba didelė dalis stonaitiškių. Šie namai turi erdvų sodą. Tą plotą būtų galima išnaudoti ten įrengiant krepšinio aikštelę, lauko estradą.
Lauko baldai pagaminti pačių rankomis
Tačiau stonaitiškiai ne tik svajoja, bet ir patys rankas miklina. Šiemet jie pasigamino bendruomenės reikmėms skirtus baldus. Socialinės globos namai tam leido nupjauti nudžiuvusius uosius, kaimo žmonės sudėjo pinigus medienai išpjauti, o pats darbas teko darbščiųjų V. Gudaičio ir
S. Urbanavičiaus rankoms. Viskas padaryta apgalvotai: baldai – išardomi, tad juos galima nusinešti į vieną ar kitą vietą. Bendruomenės pirmininkas džiaugėsi, kad, prireikus pinigėlių, kaimo žmonės neatsisako pagelbėti, nebamba, mat patys supranta, juk jie bus panaudoti visų labui.
„Tuopų dvaro“ nariai šiaip nėra kaulytojai ir nei į verslininkus, nei į kokias institucijas kreipiasi – sukasi patys. O projektų, kuriems įgyvendinti būtų galima gauti lėšų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, jie neteikia todėl, kad Stonaičiuose paprasčiausiai nėra spręstinų socialinių problemų. „Pavyzdžiui, mūsų kaime, kuriame, su vienkiemiais, gyvena gal 120 žmonių, nėra bedarbių. Daugelis dirba minėtuose globos namuose, yra trys stambesni ūkininkai, kiti važinėja darban į Plungę“, – aiškino pirmininkas.
Kasmet šventės – vis kitokios
Kaip ir visos kaimų bendruomenės, „Tuopų dvaras“ vasarą saviškius ir svečius pakviečia į šventę. Jeigu kitur rengiamų švenčių metu didžiausias dėmesys paprastai skiriamas sporto rungtims ir gražiausių sodybų apdovanojimams, stonaitiškiai stengiasi išvengti monotonijos. Antai šiemet jie kvietė kaimo žmones ateiti apsitaisius tautiniais ar bent jau panašiais apdarais, vaišintis gardžiais žemaitiškais patiekalais, eksponuoti seni rakandai, mat šventės tema buvo „Senovės žemaičiai“. Susirinkusiesiems linksminti pakviestas Daugėdų meno kolektyvas, kuriam ir kitiems tą vakarą pasisakyti ar pasirodyti norėjusiems šventės dalyviams sceną atstojo… didžiulė priekaba, šiam tikslui pasiskolinta iš Sauliaus Drungilo. Tik nemanykit, kad tai atrodė primityviai – greičiau originaliai, mat priekaba buvo apsiausta senoviniais gražiausių raštų užtiesalais.
Pasmalsavus, kaip kilo mintis surengti būtent tokią šventę, „Tuopų dvaro“ pirmininkas aiškino, kad visada prieš ką nors darant aptarti būsimų darbų susirenka bendruomenės aktyvas. Jis ir siūlo idėjas. „Norisi, kad nebūtų nuobodu. Taip jau esame sutarę, kad vienodų švenčių pas mus nebus. Žinoma, kaskart kažką naujo sugalvoti sunku, bet taip tik įdomiau.“
Kai tik S. Urbanavičius pradėjo vadovauti bendruomenei, kaimo gyventojai buvo pakviesti į šventę, labiau skirtą mėgstantiems sportą, o pernykštė buvo susijusi su menais. Kaip prisiminė pirmininkas, į pastarąją buvo susirinkę ypač daug žmonių. Jie stebėjo ir šokius, ir įdomius vaidinimus. Per kiekvieną šventę atvykusieji į Stonaičius būna vaišinami Valės Stropienės ir Zitos Budrikienės verdamu šiupiniu. Visada atsiranda daug smaližių, norinčių jo paragauti.
Planuoja kelionę
Užpernai stonaitiškiai į šventę rinkosi ir rudenį – parodyti, ką savo soduose ar daržuose užaugino ar iš tų užaugintųjų rudens grožybių padarė. S. Urbanavičius iki šiol sako daugiau niekur nematęs tokios dydžio svogūnų, kokių tąkart šventėje išvydo. Ir visos tąsyk vykusios rungtys buvo susijusios su derliaus nuėmimu, su rudeniu. Stonaitiškiai kasmet susirenka į krūvą, kai ant slenksčio prašosi Naujieji. Senuosius palydi visų kartu nusipirktais fejerverkais, susikuria didelį laužą.
Na o šiuo metu bendruomenė planuoja surinkti istorinę medžiagą apie Stonaičius – dar gyvų senų žmonių pasakojimus, nuotraukas – ir surengti vakarą, kad šio kaimo praeitimi pasidalintų su kitais. Ateities planuose – ir kelionė po Lietuvą ar į artimą užsienį, mat iš gyventojų pajamų mokesčio skiriamų lėšų bendruomenė kol kas neliečia. Susitarė, kad jas kaups, kol galės išsinuomoti didelį autobusą, į jį susodinti norinčiuosius ir išdundėti pasaulio pamatyti. Taigi bendruomenė juda į priekį kaip išmanydama, nors ir neturi tokių galimybių, kokiomis gali pasigirti kitos bendruomenės, nors ir neturi puošnių bendruomenės namų.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...