Daugėdų bendruomenė pasitinka savo dešimtmetį

Atrodo, šiemet daugėdiškiams, ypač bendruomenės nariams, net už artėjančias Kalėdas ar Naujuosius metus bus svarbesnė gruodžio 6-oji, mat tądien bendruomenė minės dešimties metų jubiliejų. Per tą laiką pasikeitė net keturios pirmininkės, bendruomenė įsikūrė atnaujintose patalpose, o į jos ratą įsitraukia vis daugiau aktyvistų. Ką dar nuveikė bendruomenė? Kas dar per dešimtį metų pasikeitė? Apie tai „Žemaičiui“ papasakojo kartu su dabartine bibliotekininke Audrone Siautilienė bendruomenę kūrusi bei nuolat su ja bendradarbiaujanti Daugėdų seniūnė Asta Globienė bei dabartinė bendruomenės pirmininkė Irena Kundrotienė.Vieni nuo kitų – neatsiejami
Kaip prisiminė A. Globienė, apie tai, kad Daugėdams reikia bendruomenės, imta galvoti tada, kai atsirado poreikis daugiau bendrauti, dažniau susitikti, didesnių darbų nuveikti. Vadovauti ką tik susikūrusiai bendruomenei anuomet nepabijojo Aniceta Petrošiene, paskui neatsisakė ir bendruomenės krikštamotė Audronė Siautilienė, iš jos vadeles perėmė Nijolė Armalienė, na o dabar bendruomenės aktyvas buriasi apie Ireną Kundrotienę. Pastaroji bendruomenei vadovauja jau penkerius metus, mat pavasarį buvo perrinkta į šias pareigas.
Jei 2011 metais „Žemaičio“ kalbinta I. Kundrotienė teigė, kad bendruomenė labiausiai laukia savo patalpų, mat Daugėdų administracinis pastatas renovuotas su trukdžiais, dabar ji džiaugėsi, kad pagaliau bendruomenės nariai savo jaukų kampą turi. Kadangi ir mokyklėlė, ir bendruomenė, ir biblioteka, ir seniūnija, ir kultūros namai glaudžiasi tame pačiame pastate, jų darbuotojai vieni su kitais susitinka dažnai, todėl nenuostabu, kad susitikus gimsta naujų idėjų, minčių apie bendrus renginius. „Buvom ir esame vieni nuo kitų neatsiejami, viską darome kartu, kitaip ir neįsivaizduoju“, – glaudžiu įstaigų bendradarbiavimu džiaugėsi seniūnė A. Globienė.
Apdovanojo šių metų geradarį
Neseniai, lapkričio pabaigoje, seniūnija ir kultūros namų darbuotojai, padedami bendruomenės narių, surengė šventę „Po rudens darbų“. Tokia šventė Daugėduose vyksta kasmet, ir kasmet jos metu dalijami „Gerumo angelai“. Pernai jie „surado“ net tris šeimininkus, o šiemet – tik vieną. „Gerumo angelas“ už bendruomeniškumo ir senųjų tradicijų puoselėjimą seniūnijoje, nuolatinį senųjų kapinaičių tvarkymą atiteko Elenai Gaudėšienei. Kodėl šiemet įteikta tik viena statulėlė, o pernai – net trys? Kaip paaiškino seniūnė, kam jas įteikti, sprendžia seniūnija ir bendruomenės aktyvas. Šiemet jie nutarė, kad apdovanojimo vertas vienas geradaris.
Tos pačios šventės metu, kaip jau įprasta, apdovanoti ir gražiausių sodybų šeimininkai. Šiemet tai – Jūratė ir Gintaras Žlibinai, Jurgita Petreikienė, Elena Gaudėšienė ir Marija Kaučikienė.
Projektai – silpnoji vieta
Paklaustos, gal dabar, kai bendruomenės darbo nebetrikdo patalpų remontas, Daugėdų bendruomenės aktyvas įgyvendina ar bent jau ruošiasi rengti kaimui naudingus projektus, tiek A. Globienė, tiek I. Kundrotienė atsakė, kad projektai – nėra stiprioji bendruomenės vieta, greičiau – Achilo kulnas.
„Norint dalyvauti projektuose, reikia turėti gudrių žmonių. Tokių, kurie ne tik sugebėtų projektus rengti, bet ir pagal visus reikalavimus juos įgyvendinti. Pastarasis darbas – ypač sunkus. Tačiau prisimenu, kad pirmasis bendruomenės projektas buvo skirtas vandens nugeležinimo įrenginiui įsigyti, bendruomenė yra dalyvavusi ir „Heifer“ projekto bulvių dalijimo šventėje“, – pasakojo seniūnė. „Neturime, kas tuos projektus rašytų“, – neslėpė ir I. Kundrotienė. Moteris prisiminė, kad jos vadovavimo metu bendruomenė dalyvavo jungtiniame projekte su labardiškiais. Tada abiejų kaimų žmonės galėjo išvysti Prancūziją.
Pasak seniūnės, bendruomenės stiprioji sritis buvo ir dabar yra vakaronės. Be to, be daugėdiškių moterų – Danutės Žlibinienės, Anicetos Petrošienės, Salomėjos Kukauskienės, Vandos Srickienės, Onutės Pakalniškienės – būtų sunku įsivaizduoti Rietave rengiamas Mykolines. O. Pakalniškienė moka pagaminti tokią gardžią girą, kad, kartą paragavęs, jos skonį dar ilgai prisiminsi. Didelė pagalbininkė, talkinanti ir mokyklai, ir bendruomenei, – Zofija Alma Motiejauskienė. Įdomiausia, kad ši aktyvistė eina jau 81 metus, tačiau energijos jai galėtų pavydėti kiekvienas. Ji dalyvauja bei padeda ir Velykėlių, ir advento popiečių, ir Mykolinių metu.
Gyvena taupydami
Dauguma bendruomenių savo veiklą grindžia iš projektų gaunamomis lėšomis. Tačiau daugėdiškė bendruomenė, kurioje – 85 nariai, tokių lėšų neregi, bet vis tiek išsiverčia… Kaip? „Gyvename iš nario mokesčio, kuris yra tik simbolinis – 5 litai per metus. Pajamų gauname ir iš bendruomenei pervedamo dviejų procentų gyventojų pajamų mokesčio, – vardijo I. Kundrotienė. – Be to, daug neišlaidaujame, esame taupūs.“ Seniūnė priminė, kad 1000 litų bendruomenei kasmet skiriama iš Savivaldybės biudžeto. Be to, seniūnija gauna lėšų, kurios bendruomenei išdalijamos per Vietos bendruomenių tarybą. Pernai iš gautų 1500 litų buvo nupirktas stiebas valstybinei vėliavai iškelti, įsigyti suoliukai bendruomenės namams. Šiemet sulaukta šiek tiek mažiau – 1200 litų. Tačiau ir tai džiugina, juk geriau žvirblis rankoj nei briedis girioj. Iš šiais metais gautų lėšų Daugėdų bendruomenė savo patalpas papuošė puošniomis užuolaidomis.
„Neturim nei piliakalnių, nei dvarų, nei kitų vietų, kurios trauktų turistus, bet vis tiek stengiamės, tvarkomės, švenčiam, dirbam pečius surėmę, – kalbėjo seniūnė A. Globienė. – Juk tik rasdami bendrą sutarimą galime matyti ateitį, ją kurti. Tą visus tuos dešimt metų ir darome. Žinoma, galim apsieiti ir be šokių, ir be dainų – kad tik žmonės turėtų darbo. Kaimo išsigelbėjimas – žemės ūkio bendrovė „Minija“, kurioje dirba gal 70 žmonių, tarp kurių daugiausia – daugėdiškių. „Minija“ yra nuolatinė bendruomenės bei kitų Daugėduose rengiamų švenčių rėmėja.
„Atrodo, kad žmonės visko atsikando“
Šiuo metu bendruomenė ruošiasi dešimtmečio šventei. Pusę laiko, kai gyvuoja bendruomenė, jai vadovaujanti I. Kundrotienė sako, kad per tuos penkerius jos vadovavimo metus į bendruomenę įsiliejo net 24 nauji nariai. Atrodytų, kad daugėdiškiai tampa aktyvesni, tačiau pirmininkė sako, kad, deja, taip nėra. Greičiau – priešingai. „Kai bendruomenė buvo jaunesnė, kai kaimo gyventojams bendruomeninė veikla dar buvo naujiena, žmonės buvo aktyvesni. O dabar… Matyt, daugėdiškiai visko jau yra atsikandę. Darosi vis sunkiau juos išjudinti, į renginius prisikviesti… – sakė pirmininkė. – Tačiau džiaugiuosi, kad, ilgėjant vakarams, kaimo moterys trečiadieniais renkasi į „Moterų seklyčią“. Čia plušės iki pavasario. Darbštuolės daro rankdarbius, nori išbandyti tapymą ant šilko, vėlimą. Būtent šios moterys nupynė adventinį vainiką, kuriuo per jubiliejaus šventę bus papuošta bendruomenės namų salė. Penkiolika daugėdiškių lanko trenerės Giedrės Žlibinienės vedamus aerobikos užsiėmimus.“
Pirmininkė norėtų, kad į bendruomenės gyvenimą įsitrauktų daugiau jaunų mamų. Ji gyrė gražiai kryželiu siuvinėjančią trijų vaikų mamą Editą Jasienę, kuri randa laiko ne tik atžaloms, bet ir savo pomėgiams.
Pasak I. Kundrotienės, šitaip bendruomenė ir dirba – skatindama užsiimti kokia nors veikla, pati pakviesdama į vakarones, kuriose smagu po darbų atsipūsti, seniai matytus pažįstamus, kaimynus sutikti, ilgiau, neskubant, pasikalbėti, pasiklausyti vietinės kapelos ar kviestinių svečių muzikos.
Ateinančio penktadienio vakarą visi daugėdiškiai ir svečiai kviečiami kartu atšvęsti bendruomenės dešimtmetį. Linksmins Mėdingėnų ansamblis „Medinga“.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...