Žmonių aktyvumo galima tik pavydėti

Prieš 10 metų, kovo 11-ąją, Aleksandravo kaime susikūrė bendruomenės asociacija „Vizijos“. Ją steigę žmonės šiandien gali tik džiaugtis kaimo gyventojų aktyvumu. Ir ne tik tais vienuolika aktyvistų, kurie priklauso valdybai, bet ir likusiais aleksandraviškiais. „Vizijos“ iš kitų bendruomenių išsiskiria ir tuo, kad turi daug aktyvių narių vyrų. Pavyzdžiui, Alfonso Pokvyčio vadovaujamą dramos studiją „Ryšolys“ lanko daugiau vyrų negu moterų, todėl Vidos Bladikaitės spektaklyje „Ženteliai“, kur net šeši personažai – vyrai, moterims jų įkūnyti nereikia. Netrūksta vyrų ir neseniai susikūrusiam klubui „Bočiai“, kuriam vadovauja viena aktyviausių bendruomenės narių, jos įkūrimo, projektų rašymo iniciatorė Veronika Simutienė. Net ir sveikatingumo programoje dalyvauja vienas vyras, o moterų ir paauglių į salę mankštintis susirenka tiek, kad joje sunkiai telpa.Mokyklą uždarė, o aikštynas liko
Tuoj po Naujųjų metų „Vizijos“ gaus paskutinę lėšų dalį pagal Europos Sąjungos remiamą projektą „Mokyklos sporto aikštyno atnaujinimas“. Nors Aleksandrave mokyklos nebeliko, prie jos esantis aikštynas iki pat vėlyvo rudens buvo pilnas žmonių. Čia ateina ne vien vaikų, bet ir suaugusiųjų. Šio projekto įgyvendintojus ypač nustebino susidomėjimas paplūdimio tinklinio aikštele. Daug kas manė, kad norintieji sportuoti netilps į krepšinio aikštelę, o nutiko priešingai – gausiau jų buvo ten, kur žaidžiamas tinklinis. Gražu būdavo žiūrėti, kaip aikštelės pakraštyje „išsirikiuodavo“ net kelios eilės batų. Be krepšinio ir paplūdimio tinklinio, atnaujintos futbolo bei kvadrato aikštelės, įrengtas prie jų vedantis pėsčiųjų takas, padaryti suoliukai.
Įgyvendinant šį projektą, atsirado talkininkų, kurie ir krūmus kirto, ir velėną plėšė, ir kitaip padėjo. Tarp aktyviausiųjų – Marytė Baltrimaitė, Bronius, Vaitkus, Juozas Baltrimas. Su žurnalistais apie bendruomenės gyvenimą kalbėjusios pirmininkė Stasė Mačiulskienė bei Virginija Pokvytienė sakė bijančios ką nors pamiršti ir nepaminėti, nes aktyvių žmonių, kurie be ilgų prašymų ateina ir į talkas, ir į šventes, Aleksandrave – nemažai. „Mokyklą uždarė, o aikštynas liko. Dabar jis – kaimo jaunimo ir kitų aleksandraviškių susitikimo vieta. Norėdami dar daugiau žmonių sudominti sportu, Savivaldybei pateikėme projektą „Sportas – kiekvienam“ ir už gautus 1000 litų galėjome bent jau prizų sportuojantiesiems nupirkti“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė.
Šiais metais įgyvendintas ir dar vienas Europos Sąjungos bei valstybės finansuojamas projektas – „Šateikių kultūros centro Aleksandravo filialo infrastruktūros atnaujinimas ir pritaikymas bendruomenės poreikiams“. Nuo šiol po vienu stogu telpa ir bendruomenė, ir kultūros namai, ir muziejus, ir biblioteka, ir medicinos punktas. Projektų pabaigą vainikavo pagyvenusių žmonių vakaronė.
Prakaitas žliaugia, bet entuziazmas neblėsta
Bendruomenės aktyvistai nesitikėjo, kad Aleksandrave – tiek daug besirūpinančiųjų savo sveikata. Manė, jog sveikatingumo programai užteks iš Plungės savivaldybės gautų 1300 litų. Deja, neužteko… Bet žmonių neišgąsdino tai, kad prie šio projekto įgyvendinimo teko prisidėti patiems. Tokio aktyvumo nesitikėjo ir mankštos pratimų mokyti iš Plungės važinėjanti Lidija Repšienė. Dabar dukart per savaitę – pirmadieniais bei trečiadieniais nuo 20 val. – pilna salė aleksandraviškių valandą be sustojimo lieja prakaitą. Įdomiausia, kad entuziazmas neblėsta ir, pasibaigus projektui, žmonės žada jį tęsti už savus pinigus.
Aleksandraviškiams ypač trūko šiuolaikinės technikos priemonių, tad Vietos veiklos grupei jie pateikė projektą „Senosios kaimo tradicijos – šiuolaikiškai“. Prisidėjus Plungės savivaldybei, bendruomenė gavo 35000 litų, už kuriuos nusipirko nešiojamąjį kompiuterį, skirtą projektams rašyti, spausdintuvą, projektorių, akordeoną, vargonėlius, vaizdo kamerą, fotoaparatą. Už likusius pinigus bendruomenės narių grupė pakeliavo – aplankė Latvijos Rundalės miestą. Šios kelionės metu užsimezgė ryšiai su kai kuriais to miesto bendruomenės nariais.
Adventinė popietė – „Bočių“ sumanymas
Prieš tris mėnesius susikūrus „Bočių“ klubui, vienai jo dalyvei – Aldonai Mikalauskienei – šovė mintis surengti adventinę vakaronę. Aleksandraviškiai nutarė į ją pasikviesti ir vietos gyventojų dažniausiai lankomos Kartenos bažnyčios kleboną Tadą Šeputį. Aleksandravo gyventojams, ypač vyresniems, patiko su klebonu pabendrauti, aptarti jiems rūpimus klausimus ir kartu pasėdėti prie suneštomis vaišėmis nukrauto stalo. Į vakaronę „Bočiai“ pakvietė ne tik kleboną, bet ir Aloyzo Meškausko vadovaujamą kvintetą iš Rietavo. Gražiomis giesmėmis visus pamaloninę rietaviškiai už savo pasirodymą pinigų neėmė – paprašė tik padengti kelionės išlaidas. „Vizijų“ aktyvistai viliasi, jog ši vakaronė taip pat taps gražia tradicija.
Tąkart pasisekė, tačiau ne visuomet ir ne visi sutinka koncertuoti už ačiū. Iš kur aleksandraviškiai gauna pinigų pramogoms? „Dalyvaujam įvairiuose projektuose, – pasakojo viena aktyviausių bendruomenės moterų V. Pokvytienė. – Anksčiau projektus dažniausiai rašydavo V. Simutienė, dabar ir mes išmokome. Be to, ir patys pinigėlių užsidirbame.“ Pasirodo, tikrai užsidirba. Kaip? Ogi rodydami savo spektaklį „Ženteliai“. Jį jau trylikoje vietų rodė, o generalinė repeticija vyko Bukantėje. Aleksandraviškių „Žentelius“ matė ir Plungės „Lions“ klubo šventės dalyviai.
Kai kur „Ryšolys“ vaidina už ačiū, kitur – pardavinėja bilietus. Kadangi už juos brangiai neplėšia, žiūrovai neburba. O pažiūrėję spektaklį, ne tik dėl tų kelių bilietui išleistų litų nesigaili, bet negaili ir savo delnų – ploja iš visų jėgų. Aleksandraviškiai buvo pakviesti į Skuode vykusį respublikinį teatrų festivalį „Vaidiname tėvų kalba“, nes spektaklį pagal aukštaitės parašytą scenarijų jie vaidina… žemaitiškai. Šiuo metu režisierius ir aktoriai jau kalba apie kitą spektaklį, tačiau nei bendruomenės pirmininkė S. Mačiulskienė, nei V. Pokvytienė nė už ką nesutiko pasakyti, koks tai bus spektaklis. Tik pasiguodė, jog suaugusiųjų teatrams rajone beveik neskiriama jokio dėmesio.
Kalėdų laukimas
Antrąją Kalėdų dieną bendruomenė savo pačius mažiausius narius pakvies prie eglutės. Mažieji jau dabar laukia Kalėdų Senelio ir mokosi eilėraščių, dainelių. Bus uždegtas ir šiemet už aleksandraviškių skirtus 2 procentus gyventojų pajamų mokesčio skverelyje įrengtas židinys. Iš aleksandraviškių gauta 1400 litų. Už juos bendruomenė dar ir skverelį apsodino tujomis, nusipirko palapinę-pavėsinę, kurios prireikia tuomet, kai per šventę pasipila lietus.
Kalėdų Senelis nepamiršta ir vienišų aleksandraviškių, taip pat apdovanoja ilgaamžius, kuriems – 90 ir daugiau metų, bei pačius aktyviausius „Vizijų“ narius. Kalėdų Seneliui talkina ir medikės Irenos Stražinskaitės-Glinskienės vadovaujamas moterų klubas „Atgaiva“. Moterų iškarpyti angeliukai ateinančiais metais saugos ne vienus Aleksandravo kaimo namus.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...