Vardas – tėvų dovana ar likimo kodas?

Kokių tik vardų šiandien Lietuvoje nerastume… Vieni jų susiję su gamtos reiškiniais, antri – antikiniai arba mitologiniai, paveldėti iš romėnų bei graikų, treti paimti iš Šventojo Rašto, ketvirti – nuo pirmosios iki paskutiniosios raidės – lietuviški. Tačiau yra begalė vardų, kuriuos, laiku sužinoję jų reikšmę, kažin ar duotume savo vaikams. Įsiplieskus ginčams dėl vardų grožio ir reikšmės, dažnai metamas argumentas, jog vardas – savotiškas kodas, kuriuo tėvai užkoduoja vaiko likimą. O kai kas yra įsitikinę, jog vardas yra nedaug ką reiškianti tėvų dovana ir gražus jis ar ne – kiekvieno žmogaus skonio reikalas. O ką apie vardus mano plungiškiai, kaip juos renka (arba rinktų) savo vaikams?Vida POLILEIKOVIENĖ:
– Kadangi mano vyras buvo rusas, pirmiesiems dviem vaikams suteikiau rusiškus – Sergejaus ir Svetlanos – vardus. Jeigu dabar reikėtų vaikams rinkti vardus, pavadinčiau tik lietuviškais. Nors negaliu skųstis, kad blogai pasielgiau. Abu mano vaikai gyvena Rusijoje: sūnus – Maskvoje, dukra – Saranske, turi savo verslą ir gyvenimu yra patenkinti. Trečiasis sūnus, gimęs birželio 5-ąją, vardą Tadas pats „atsinešė“.

Saulius VASILIAUSKAS:
– Turiu du sūnus – Kęstutį ir Gediminą. Renkant jiems vardus, nemažą vaidmenį suvaidino senelis. Jis norėjo, kad anūkai turėtų kunigaikščių vardus. Tad dabar senelis turi keturis „kunigaikščius“ – Vytautą, Mindaugą, Kęstutį ir Gediminą. Aš taip pat esu tik už lietuviškus vardus, kitokių nenorėčiau. Esu patenkintas savuoju, gražus ir žmonos vardas – Jurgita.

Faustas VAIČEKAUSKAS:
– Mūsų dukrelė vardu Kamilė. Rinkdami vardą norėjome, kad būtų įdomus ir, kiek galima, trumpesnis bei retesnis. Jeigu būtume sulaukę sūnaus, būtume jį pavadinę Jokūbu. Vardą rinkome abu su žmona ir nei tėvų, nei senelių patarimų neklausėme. Žinoma, smagu, kad dukrelės vardas patinka ir kitiems.

Vida MAŽEIKIENĖ:
– Vardus abiems sūnums – Osvaldui ir Lukui – išrinkau pati, ir jie man labai patinka. Jeigu tektų rinkti dabar, matyt, rinkčiausi senuosius lietuviškus vardus, tokius kaip Jonas ar Vytautas. Manau, jog sūnūs savo vardais taip pat patenkinti. Nustembu išgirdusi, kad žmogus nori pasikeisti tėvų duotą vardą…

Gabrielius PETREIKIS:
– Man labai patinka mano vardas: jis skamba maloniai, švelniai. Panašiai skamba ir Austėjos vardas. Gražus senoviškas vardas yra Veronika arba toks retas kaip vieno mano klasės draugo – Saimonas. Vardą išrinkti nėra lengva, nes tėvai turi pagalvoti ir apie tai, ar tuo jų išrinktu vardu bus patenkintas pats vaikas. Todėl niekada nerinkčiau šiurkščiai skambančio arba neaiškią reikšmę turinčio vardo.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...