Krepšininkams pritrūko palaikymo, lankininkams – susidomėjimo?

„Olimpu“ didžiavosi turbūt visi plungiškiai, tačiau daugiau už Plungę jis kol kas nebežais...

Krepšinis Lietuvoje vadinamas antrąja religija. Mūsų krepšininkų pasiekimai Europoje ir visame pasaulyje įkvepia šia sporto šaka užsiimti ne tik jaunimą, bet ir vaikus. Daugelyje Lietuvos darželių lankomiausi būtent krepšinio užsiėmimai, turbūt daugiausiai krepšininkų grupių yra ir sporto mokyklose. Oranžiniai kamuoliai stadionuose bumbsi nuo pavasario iki vėlyvo rudens. Paaugliai, paklausti, ar žino žymių Lietuvos krepšininkų, kaip žirnius išbertų jų pavardes.
Gabių krepšininkų yra ir Plungėje. Tikriausiai visi prisimena legendinę „Olimpo“ komandą: „Olimpas“ – vienintelis krepšinio klubas, atstovavęs Plungei aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje ir 1997 m. užėmęs antrąją vietą. O 2011-aisiais atsikūrusi komanda jau pirmąjį sezoną tapo Lietuvos regionų krepšinio lygos (RKL) nugalėtoja ir pateko į Nacionalinę krepšinio lygą (NKL). Deja, ten „Olimpas“ nebežaidžia. Neseniai paaiškėjo, kad savo veiklą pristabdo ir dvejus metus aktyviai veikęs Plungės lankininkų klubas. Peršasi mintis, kad rajone atsikūrusiems ar naujai susikūrusiems klubams neskiriamas reikiamas dėmesys. Ar tikrai taip yra?
Prašymai atsimušdavo lyg į sieną
Kur dingo pilnas žiūrovų sales rinkusi ir pavyzdžiu vietos jaunimui buvusi „Olimpo“ komanda, paklausėme jos vadovo Kęstučio Kvietkaus. Jis kalbėjo emocingai.
„Už Plungę mes nebežaisim. Daugybę metų atidaviau sportui, tačiau rajono valdžia taip ir nesuvokė, kad Plungei atstovaujantis „Olimpas“ turi būti ne Kvietkaus, o rajono komanda. Būtent valdžia turėjo būti suinteresuota ją išlaikyti. Mes, verslininkai, galėjom tik padėti, o išėjo atvirkščiai, – nuoskaudų neslėpė K. Kvietkus. – Nebuvo ir nėra rimtų sporto vadų Plungėje, pažiūrėkit, kokios būklės sporto bazės… Patys rodėm iniciatyvą statyti sporto salę, tačiau nieko nepešėm. Bet kokia iniciatyva marinama.
Sukandę dantis krepšininkai žaidė šaltoje „Žemaitijos suvenyro“ salėje. Kai patekom į Nacionalinę krepšinio lygą ir tą salę reikėjo remontuoti, ėjom, prašėm pagalbos, bet viską vėl teko daryti patiems. Pajutom, kad su savo iniciatyvomis tik trukdom…  – kalbėjo K. Kvietkus. – Taip, iškritom iš NKL, bet galėjome žaisti RKL. Tačiau atsibodo viskuo rūpintis vieniems. Kiti rajonai rimtai remia savo komandas, o mes tik sykį gavom didesnę paramą… Galų gale ne pinigai svarbiausia – reikia visapusiškos pagalbos.“
K. Kvietkus priekaištų turėjo ir dėl to, kad esą rajone per daug viskas sukoncentruota į futbolą. Jo žodžiais tariant, „proteguojama viena sporto šaka, kurios atstovai nėra pasiekę aukštų rezultatų.“
„Lyginame su geresniais pavyzdžiais“
Išklausius verslininko nuomonę, pakalbinome Plungės sporto ir rekreacijos centrui (SRC) vadovaujantį Alvydą Viršilą. „Gaila, kad komanda išsivaikšto. Kai „Olimpas“ žaidė, žmonėms buvo šventė. Jie eidavo į varžybas, turėdavo, kuo užsiimti, o ir jaunimui buvo pavyzdys, įkvėpė siekti rezultatų. Tačiau negalima sakyti, kad „Olimpo“ nerėmėm. Jis sulaukdavo tokios pat paramos, kaip ir kitos rajono komandos. Žinoma, kai kurie rajonai krepšinio komandoms skiria daugiau lėšų. Tačiau ne visi. Kažkodėl visada lyginama su geresniais pavyzdžiais.“
Pasak Sporto ir rekreacijos centro vadovo, „Olimpas“ būtų galėjęs toliau gyvuoti, jei klubo„Žemaitijos meška“, kuriam priklauso minėta komanda, akcininkai būtų išsprendę vidines problemas. „Aš raginau rašyti raštus NKL, daryti viską, kad komanda ten išsilaikytų (iškritusi iš NKL, ji neteko atskira eilute rajono biudžete numatytos paramos), tačiau tuo rūpinosi ir komandą gelbėti stengėsi ne dabartiniai jos vadovai, o veteranai… Klubo šeimininkai pastaruoju metu nelabai stengėsi atlikti vadybinį darbą.“
Krepšiniui ir futbolui parama – vienoda?
A. Viršilas neneigė, kad „Žemaitijos suvenyro“ salę remontuoti teko pačiam „Olimpui“, bet, pasak jo, dėl to kalta su salės šeimininkais dar tuomet, kai buvusiai Sporto mokyklai vadovavo Kostas Petrutis, sudaryta menkavertė sutartis. Esą sale turėtų rūpintis šeimininkai, tačiau minėtoji sutartis to neįpareigojo.
Pasak direktoriaus, SRC bandė spręsti prasto salės šildymo, kitas problemas. Tačiau, anot jo, „Olimpas“ priklauso privačiam klubui, tad daugelis reikalų ir turėjo rūpėti jam. Priekaištus, kad buvo numarinta verslininkų iniciatyva patiems statyti salę, A. Viršilas atrėmė tuo, jog tai buvę tik pasikalbėjimai. Esą oficialių raštų negauta. Be to, pasak A. Viršilo, tą padaryti nėra paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Yra daug biurokratinių kliūčių.
A. Viršilui perdavėme K. Kvietkaus žodžius, kad rajone daug dėmesio skiriama futbolui. Išgirdęs tai, SRC vadovas patikino, kad Sporto plėtros programoje tiek šiai sporto šakai, tiek krepšiniui numatyta skirti vienodai (procentais) lėšų. Tačiau pritarė, jog krepšiniui daugiau lėšų būtų galima skirti atskira biudžeto eilute.
Klubas dar gyvuos
Per paskutinį Plungės savivaldybės Sporto tarybos posėdį paaiškėjo ne tik tai, kad išsivaikšto „Olimpas“. Pasirodo, prigeso ir lankininkų klubo „Viduramžio šauliai“ veikla. Kas atsitiko šiam, vos dvejus metus gyvuojančiam klubui?  Pasak A. Viršilo, „Viduramžių šauliai“ tiesiog nebemato plėtros galimybių, jiems nelabai sekėsi savo veikla sudominti vaikus. Be to, esą klubui vadovaujantis Arūnas Rupeika dabar daugiau dėmesio skiria fotografijai.
Pats A. Rupeika kalbėjo, jog lankininkams sunkiau išsilaikyti jau vien dėl to, kad daug kainuoja jiems reikalingas inventorius – strėlės, lankai ir visa kita (be tūkstančio litų – nė iš vietos). Tačiau patikino, kad „Viduramžių šauliai“ niekur nedings, tiesiog dabar klubas  – ant pertvarkos slenksčio.
„Gyvuosime ir toliau, tik nebevažiuosim į varžybas. Tam neturime nei žmonių, nei finansų, juk strėlės – brangios, o kelionės – tolimos“, – paaiškino vadovas.
Pasak A. Rupeikos, pristabdyti veiklą reikėjo dėl to, kad nesulaukta didesnio susidomėjimo, o ir kai kurie klubo nariai išsivažinėjo. „Lankininkų užsiėmimai – ne krepšinis, tai nėra populiaru“, – pabrėžė A. Rupeika.
Tačiau pasiekimais pasigirti šis klubas gali – įvairiose varžybose visoje Lietuvoje pelnyta ir pirmųjų, ir antrųjų vietų.
Atrodo, tiek „Olimpui“, tiek „Viduramžių šauliams“ savivaldybės paramos tikrai trūko. Ir ne tik materialinės, kaip sakė K. Kvietkus. Turėtume stengtis išlaikyti komandas, atstovaujančias mūsų rajonui visoje Lietuvoje, o ypač tas, kurių laimėjimai kalba patys už save, kurios yra pavyzdžiu jaunimui. Bent jau išmėginti visus įmanomus būdus joms padėti. Tačiau susikalbėjimo tarp rajono sporto vadovų ir likusios sporto bendruomenės kažkodėl visada trūko. Trūksta ir dabar.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...