Gera nuotaika per kraštus liejosi

1508-9302Rugpjūčio pabaigoje į Rietavo verslo informacijos kiemelyje vykusią savivaldybės bendruomenių sueigą, kurią surengė Rietavo verslo informacijos centras, suvažiavo ne tik bendruomenių aktyvistai, bet ir jų šeimų nariai, ir svečiai, tarp jų – Seimo narys Jurgis Razma. Suvažiavo ne šiaip sau pasiklausyti ar pasižiūrėti, bet ir save parodyti. Ant išrikiuotų staliukų vienos krovė įvairius dirbinius, siuvinius, pačių pagamintas kosmetikos priemones, iš natūralaus vaško išlietas žvakes ir daug kitų įdomybių. Kitos siūlė sūrių, varškės, medaus. Negana to, netrukus buvo įjungtos ir dvi dujinės kepsninės, nuo kurių kaipmat pasklido gardūs kvapai. Prie jų sukosi ir Norvegijoje įgyta patirtimi dalinosi Rasa Dockevičiūtė.
Sueigą pagyvino motociklų gaudesys
Tą pačią dieną vyko ir Lietuvos mototurizmo ralis. Rietave buvo jų poilsio punktas, tad vos ne kas penkiolika minučių sueigos šurmulį užgoždavo motociklų riaumojimas. Rietaviškės nuo plieno žirgų nulipusius svečius vaišino blyneliais su varške ir bananais, kava bei kitais gardumynais. Šie, pailsėję ir mandagiai už vaišes padėkoję, keliaudavo toliau. Kol kepsniai kepė, kol puode pukšėjo medžiotojų verdamas stirnienos šiupinys, o rietaviškiai apžiūrinėjo ant prekystalių sudėtus darbelius, sueigos organizatoriai bendruomenių narius pakvietė aptarti rimtų reikalų. O pakalbėti susirinkusieji turėjo apie ką.
Konferencijoje pažymėti visi 2009–2015 metais pagal „Rietavo savivaldybės kaimo vietovių plėtros strategiją“ įgyvendinti projektai. Per penkis šaukimus buvo pateikta 30 projektų, kuriuos įgyvendino net 31 savivaldybės organizacija. Jeigu ir nevykdė, buvo partneriais. Iš jų 11 – Rietavo savivaldybės kaimų bendruomenės. Net 9-ios buvo pagrindinėmis projektų įgyvendintojomis. Tris įgyvendino Tverų miestelio bendruomenė, šešiuose –  partnerėmis buvo Vatušių, penkiuose – Žadvainų kaimo bendruomenės. Vietos bendruomenės nariai talkino ir VšĮ „Rietavo žirgynas“, kuri įgyvendino keturis projektus. Juos į savo projektus įtraukė Rietavo savivaldybės jaunimo organizacija „Progresas“ bei Rietavo verslo informacijos centras.
Aktyviausi – tveriškiai
Šio centro direktorė Laima Dockevičienė susirinkusiesiems sakė, jog tarp bendruomenių aktyvistų vis dar daugiau moterų negu vyrų. Todėl net 14 moterų (ir tik 6 vyrai) buvo projektų vadovėmis. Ji pateikė ir kitos įdomios statistikos. Aktyviausiai projektinėje veikloje dalyvavo Tverai – net 5-ios miestelio organizacijos buvo arba vykdytojos, arba partnerės. Devyniolika Rietavo savivaldybėje įgyvendintų projektų buvo skirti konkrečios vietovės, devyni – savivaldybės plėtrai, du – verslui. Tad sueigoje dalyvaujantys bendruomenių aktyvistai ne tik dalinosi patirtimi, bet ir mokėsi iš kolegų.
Būtų neteisinga nepaminėti tokių unikalių projektų kaip „Etnokultūros puoselėjimas Rietavo kaimo bendruomenėse“, „Proto negalios žmonių saviraiškos ugdymas“, „Vaikų dienos centro kūrimas Pelaičiuose“, „Vietos produktų vertės didinimas Rietavo savivaldybėje“, „Pažink Rietavo regioną su žemaitukais“, „Jaunos Rietavo savivaldybės moterys perima patirtį“, „Gerovė – per kompetenciją ir įgūdžius“.
Aktyviausiems – padėkos raštai
L. Dockevičienė sakė, kad per 2011–2015 metus, įgyvendinant projektus, savivaldybės bendruomenės nesikratė savanoriško darbo – tam jos skyrė net  22641 valandą. Per 2009-ųjų – 2015-ųjų laikotarpį Rietavo savivaldybėje įrengtos penkios poilsio zonos, septyni sporto aikštynai, penki bendruomenių namai, vaikų dienos centras, dveji amatų namai, įsigyta parodų ir mugių įrangos, sutvarkyti du turistiniai maršrutai, sukurta darbo su neįgaliaisiais metodika, užrašytas nematerialusis paveldas: žemaitiškos giesmės, įvairūs papročiai, atnaujinta viena bažnyčia, o 19-koje bendruomenių sustiprėjo įvairūs įgūdžiai.
Kaimo bendruomenių sueigoje neliko pamiršti ir bendruomenių aktyvistai bei su jais dirbę, jiems pagelbėję  žmonės, tarp kurių buvo Laima Dockevičienė, Irena Bagdonienė, Albinas Maslauskas, Rasa Baliulevičienė, Indrė Jokšienė, Linas Janulevičius, Vilius Viršilas, Rūta Kalniutė, Lina Montrimienė, Jūratė Rubienė, Agnė Marozienė, Mindaugas Rėkašius, Judita Pakalniškytė, Greta Kaminaitė, Ingrida Jurkutė-Bagdonienė, Marija Duobaitė.
Mugėje – tik vietiniai amatininkai
Kol vieni kalbas sakė, kiti apžiūrinėjo Vidos Meiželienės mezginius. Moteris sakė, kad pirkėjai – nenuspėjami. „Kartais jie įsigyja tokį darbelį, kuris, maniau, niekuomet nebus nupirktas. O tai, kas, atrodo, turėtų dominti visus, nepatinka niekam“, – pasakojo rietaviškė. Panašiai kalbėjo ir siūtus bei megztus rūbus pardavinėjanti Palmyra Mikalauskienė. Ši mugė buvo įdomi ir tuo, kad joje dalyvavo tik Rietavo savivaldybės amatininkai. Tiesa, „Rietavo vilties“ neįgaliųjų amatininkais nepavadinsi, tačiau atėjusiųjų žvilgsnius traukė jų išlietos vaško žvakės ar keramikos darbeliai.
Šalia jų stovėjusi Rasa Paulauskienė iš Kadagynų kaimo siūlė paragauti jos raugtos giros ar jos anytos Almos Paulauskienės varškės sūrių. Tačiau nė viena sueigos dalyvė negalėjo ramiai praeiti pro Veronikos Sabeckienės ir Jurgitos Raudonienės prekystalį. Akį traukė muilai, kremai, kitos įvairiausios kosmetikos priemonės, pagamintos jų pačių rankomis ir tik iš natūralių medžiagų. „Ko tik nesugalvoji, augindama vaikus“, – su šypsena kalbėjo rietaviškės ir rodė pinigams dėti pagamintus vokus, krikštynoms skirtas dovanėles.
Taigi tą šeštadienį Rietavo verslo informacijos kiemelyje netrūko nei juoko, nei šurmulio, nei kalbų ar patarimų. Gera nuotaika nuo ryto iki pavakarės liejosi per kraštus.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...