Mykolinės švęstos net savaitę

1509-10255Tūkstantinė minia šventiškai nusiteikusių žmonių, rudens gėrybių bei įvairių skanėstų turtingi bendruomenių kiemeliai, iškilmingos orkestrų muzikos lydimos gausaus būrio sveikintojų kalbos, prekyvietėse garuojantys gardūs patiekalai bei putojančios naminės giros sklidinų bokalų skambesys… Taip atrodė praėjęs šeštadienis Rietave, kur buvo švenčiamos Mykolinės. Net tingiausius rietaviškius iš namų išviliojusi bei būrį svečių iš kitų šalies ir užsienio miestų sukvietusi šventė šiemet – jubiliejinė, mat skirta iškilios asmenybės – Mykolo Kleopo Oginskio – 250-osioms gimimo metinėms paminėti. Kaip ir dera tokia proga, Mykolinės Rietave švęstos kone visą savaitę, tačiau svarbiausi akcentai sudėlioti savaitgalį.
Pagrindiniai tradicinių Mykolinių renginiai startavo praėjusio penktadienio popietę – M. K. Oginskis simboliškai sugrįžo į Tėvynę per tarptautinę mokslinę konferenciją „Kunigaikščių Oginskių kultūrinės, politinės veiklos pėdsakai: praeities refleksijos, ateities perspektyvos“. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje surengta konferencija Oginskių atminimo bei kultūros paveldo puoselėtojus sukvietė jau vienuoliktąjį kartą.
„Kai neverdi šiame katile, nežinai, kokie didžiuliai darbai yra daromi saugojant ir puoselėjant iškilaus kraštiečio ir palikuonių atminimą“, – kalbėjo konferencijoje dalyvavusios rietaviškės, kurių žodžius patvirtino ir kitądien – rugsėjo 26-ąją – Rietavo parke, prie kolonados, vykusi iškilminga paminklo, skirto M. K. Oginskiui ir jo palikuoniams, atidengimo ceremonija. Į ją rietaviškiai bei svečiai iš aplinkinių ir tolimiausių šalies miestų bei užsienio rinkosi pasibaigus Rietavo kraštiečių sueigai, kuri tapo neatsiejama Mykolinių šventės dalimi.
Nors neišdildomų įspūdžių dovanojo kone kiekviena visą savaitę šurmuliavusios šventės akimirka, daugiausiai emocijų sukėlė šeštadienio renginiai, vainikavę paminklo atidengimo iškilmes. Išvydę miesto gatvėmis nusidriekusią teatralizuotą, margaspalvę šventės eiseną, gera nuotaika spinduliuojančius rietaviškius, iš namų į parką iškulniavo net patys didžiausi tradicinių švenčių skeptikai. Net garbaus amžiaus senjorams nepritrūko sveikatos ir ūpo dalyvauti vienoje laukiamiausių Rietavo bendruomenės švenčių.
Juos ir kitus Mykolinių dalyvius žavėjo ne tik scenoje vienas po kito pasirodę pučiamųjų instrumentų orkestrai ir kiti muzikos entuziastai, bet ir svetingi, scenos pašonėje įsikūrę bendruomenių kiemeliai.
Vieni susirinkusiųjų dėmesį traukė neišpasakyto grožio amatininkų darbais, kiti – pagamintų patiekalų gausa, treti – rudens gėrybių įvairove. Antai tveriškiai savo kiemelio svečių simpatijas pelnė širdelės formos blynais, gardžiais pyragais, šiųmetiniu medumi, žolelių arbata ir kitais skanėstais.
Daugėdų kiemelis šventėje išgarsėjo grybų sriuba, išvirta pagal Anicetos Petrošienės išsaugotą šeimos receptą. Nė kiek nenusileido ir medingėniškės šeimininkės. Jos kone kiekvieną užsukusįjį vaišino žemaitiškais patiekalais. O kur dar lioliškių medžiotojų šernienos šiupinys, labardiškių sūriai ir kitų bendruomenių gardėsiai, kurie viliojo ne tik savo išvaizda, bet ir apetitą žadinusiu kvapu.
Per jubiliejines Mykolines nepamiršta pasidžiaugti ir niekada jėgų bei fantazijos nepritrūkstančiais Rietavo krašto žmonėmis, kurie, gražindami ir tvarkydami savo sodybas ir ūkius, prisideda prie visos savivaldybės gražėjimo. Už nuoširdų ir kūrybingą darbą, puoselėjant gimtąjį kraštą, padėkos raštais ir simbolinėmis dovanomis pamaloninti gražiausiomis tituluotų sodybų šeimininkai Valdas ir Jūratė Kleibos, Akvilina ir Adomas Liaudanskiai ir Adelė Baliutavičienė. Net atskiri kaimai sulaukė apdovanojimų. Antai Skroblio kaimas pripažintas tvarkingiausiu.
Kaip ir kasmet, apdovanotas ir metų ūkininkas. Juo šiemet tapo Stanislovas Antanas Jurkus. Laima ir Rimantas Bagdonai pagerbti už ūkyje pritaikytas naujoves. Dėkota ir kitiems Rietavo krašto žmonėms. Už kaimo tradicijų puoselėjimą, meilę senolių žemei ir tvarkingą ūkio aplinką – Birutei ir Rimantui Vizgirdams, už šeimos ūkio tradicijų puoselėjimą – Valerijai Stancelienei ir kitiems. Gražių žodžių ir padėkų, ko gero, nusipelnė kiekvienas rietaviškis, savo darbais, idėjomis ir pavyzdžiu prisidedantis prie savo krašto gražinimo.
Po gausių sveikinimo kalbų bei dar gausesnių padėkų Mykolinių dalyviai pakviesti nusikelti į Oginskių laikus, kuomet karaliavo orkestrų muzika. Po jų koncertų laukė grupės „Rondo“ bei gerai žinomų populiariosios muzikos atlikėjų Vaido Baumilos ir Monikos Linkytės pasirodymai, kuriuos vainikavo įspūdingi, kone visą Rietavo padangę nušvietę šventiniai fejerverkai.
Kitą dieną Mykolinės duoklę atidavė žemės ūkio bei žirgų gerbėjams. Jų dėmesio laukė Vatušių kaime surengta jubiliejinė žemės ūkio paroda bei žirgų konkūro varžybos kunigaikščių Oginskių taurei laimėti.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...