Bendruomenė nesiginčijo, bet… verslininku jau nebepasitiki

1510-10429Rietavo savivaldybės Girėnų kaimą apskriejo žinia – verslininkas Nikodemas Mickus paslapčiomis nuo bendruomenės nori išsinuomoti jų kaime esantį tvenkinį ir žemę aplink jį. Žmonės sujudo ir nusprendė netylėti – tuoj pat surinko daugiau kaip 60 parašų ir įteikė prašymus Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Plungės ir Rietavo skyriaus vedėjui Steponui Januškai bei Rietavo kaimiškosios seniūnijos seniūnui Romanui Jurčiui. Bendruomenės pirmininkas Stasys Bukys susitiko ir su Rietavo meru Antanu Černeckiu.

Verslininkas ir bendruomenė bendravo raštais
„Prašau išnuomoti Girėnų kaime, Rietavo savivaldybėje, esamą žemės sklypą, Pelaičių kadastro vietovėje 6847, kuriame yra vandens karjeras. Čia būtų rengiamas Europos Sąjungos remiamas projektas, pagal kurį Girėnų kaime kuriamas netradicinis verslas, skirtas vandenlenčių sportui (tarp krantuose pastatytų atramų ištempiamas lynas, kuriuo, naudojant elektros varikį, ant vandens lentos būtų vežiojami žmonės). Būtų įrengtos pavėsinės, persirengimo kabinos bei biotualetai.“
Šis prašymas, su kuriuo nežinia dėl kokių priežasčių verslininkas, prieš kreipdamasis į žemėtvarkininkus, nepanoro supažindinti bendruomenės, ir sukėlė vietos gyventojų pasipiktinimo bangą. Girėniškiai savo atsakomajame prašyme teigia, jog tvenkinys reikalingas vietos žmonėms, todėl jį bei šalia esantį žemės sklypą būtina palikti visuomenės poreikiams. Be to, vietos jaunimas jau pradėjo tvarkyti pakrantę, kad pakeltų vandens lygį, nes priešingu atveju tvenkinys užžels. Tam reikia ir iš vandens pašalinti žoles, krūmus, tvenkinį įžuvinti, o apsauginę zoną apželdinti sumedėjusiais augalais.
Girėniškių prašyme nurodoma, jog ir bendruomenė pakrantėje planuoja įrengti rekreacinę zoną: pastatyti pavėsinių, kitų statinių, nupirkti vandens dviratį. O svariausias jų argumentas – šiame tvenkinyje gyvena dvi gulbių giesmininkių, kurios įrašytos į Raudonąją knygą, šeimos, todėl Girėnų bendruomenė kategoriškai pasisako prieš šio tvenkinio privatizavimą ar nuomą.
Apie sūnų sprendžia pagal tėvą?
Situacija susiklostė taip, jog vieni su kitais bendravo… raštais. Norint rasti sprendimą, buvo sukviestas bendruomenės susirinkimas, į kurį atvyko ir Rietavo savivaldybės meras A. Černeckis, seniūnas R. Jurčius bei tvenkinį išsinuomoti pageidaujantis verslininkas N. Mickus. Šis nusistebėjo, kodėl žmonės taip priešiškai nusiteikę. Ir spėjo, kad dėl jo tėvo Algirdo Mickaus, buvusio Girėnų bendruomenės pirmininko. Girėniškiai sušurmuliavo, bet apie jo tėvą nepasakė nė žodžio. Tik pasiteiravo, kodėl už bendruomenės nugaros tarėsi dėl tvenkinio nuomos? Ką jis slepia, kad bijo vietos žmonių?
Matyt, norėdamas užgesinti jau beįsižiebiantį konfliktą, meras A. Černeckis iškart įsiterpė į pokalbį: „Visi turi teisę norėti, prašyti ir galėti, bet turi būti sutarimas. Šiandien kalbėjau su S. Januška ir sutarėme, jog tą 1,8 hektaro sklypą su tvenkiniu Rietavo savivaldybė paims rekreacijai. Po Savivaldybės tarybos sprendimo bus galima sutvarkyti dokumentus, o tuomet jau bendruomenė spręs, ką su tuo tvenkiniu ir žeme daryti – išnuomoti verslui ar patiems viską valdyti.“
Po to A. Černeckis pridūrė: „Šokti prieš bendruomenę niekas negali, tačiau nereikėtų atmesti ir verslo pasiūlymų, nes tai gali duoti naudos ir pačiai bendruomenei. O bus vienas ar kitas verslininkas – ne taip ir svarbu. Aš suprantu vietos žmones, jie bijo, kad nenutiktų taip, kaip kitose vietose, kai verslininkai, išsinuomoję tvenkinius ar ežerus, neprileidžia gyventojų ir be skrupulų pasiūlo jų teritoriją lenkti dideliu vingiu. Reikia padaryti, kad taip nenutiktų.“
„Vyrai, nuleiskite garą…“
Tada bendruomenės pirmininkas ir kiti girėniškiai ėmė sakyti, jog  tvenkinį išsinuomoti ir verslą daryti turėtų jų kaimo žmogus, kurį jie pažįsta ir gerbia. Paminėjo vieną kitą pavardę. Šiame kaime žemės ir fermų turintis ūkininkas Stasys Jurkus priminė, kad tas sklypas su visu tvenkiniu jau seniai būtų atiduotas, bet būtent šioje vietoje yra kapinės, tad reikalingas paveldosaugininkų leidimas, o šie jo nepasirašo. Jis irgi pasisakė už tai, kad, jeigu prie tvenkinio ir bus kuriamas verslas, tai turėtų daryti vienas iš vietos jaunimo, šiandien po užsienius besiblaškančio, nes negauna darbo Lietuvoje. S. Jurkus ne kartą pabrėžė, kad negalima pasitikėti S. Januška.
„Vyrai, nekaiskit, – vėl į susirinkusiuosius kreipėsi meras. – Nuleiskit garą, nes karštomis niekur nenupulsit. Kad susirinkote ir šnekatės – gerai. Kurkite verslą, svarbu, jog kažkas judėtų, nes jeigu tvenkinys liks toks, koks yra, netrukus pelke pavirs. Padarysite klaidą, jeigu verslą atstumsite.“ Į pokalbį įsiterpęs N. Mickus aiškino, kad jis nieko neslepia ir nenori viso ploto nei privatizuoti, nei nuomotis. Jam reikalinga 200 metrų aikštelė ir 40 metrų tvenkinio – lynui ištempti. Tai išgirdę, girėniškiai nepatikliai galvomis kraipė. Jeigu taip yra, kaip sako, kodėl jis pas S. Janušką nubėgo, o ne pas juos atėjo ir savo planų neišdėstė?
Visiems tinkamo ir patinkamo sprendimo – teks paieškoti
To paties N. Mickaus net kelis kartus klausė ir bendruomenės pirmininkas S. Bukys. Ir pasiteiravo, kodėl verslininkas nori būtent jų tvenkinio, kai šalia esančiame kaime yra niekam nepriklausantis vandens telkinys? Ir priminė, jog verslininkas nori būtent to tvenkinio kampo, kur yra gulbių giesmininkių lizdai. S. Bukys paaiškino, jog bendruomenė ką tik baigė įgyvendinti jau antrąjį projektą, todėl nespėjo pakrančių sutvarkyti, tačiau darbai jau pradėti. Be to, prasidės naujas vietos veiklos grupių etapas, tad bus galima ir apie Europos Sąjungos finansuojamą projektą pagalvoti.
Pirmininkui pritarė ir kiti, nors kai kas sakė, kad bendruomenė bus nepajėgi viską viena pati padaryti, todėl reikėtų rasti verslininką. Tik ar juo bus N. Mickus? Girėniškiai ir susirinkime, ir po jo labai nesiginčijo, bet sakė šiuo verslininku nepasitikintys ir žadėjo ieškoti tokio, kurį gerai pažįsta ir yra garantuoti, jog bendruomenė neliks… su nosimi.

Vienas komentaras

  • stasys:

    šlykštu net skaityti" Padarysite klaidą, jeigu verslą atstumsite.“Atrado verslininkus.Patarimas girėniškiams,vykit su mietu tuos mickus su visom jų draugėm ir draugais kuo toliau nuo Girėnų…ir Černeckį pakeliui,arba mokėkit…kas daugiau…turėtų paimti.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...