„Kuo daugiau dirbi – tuo labiau suspėji“

1509-9590Jau 18 metų kuliškiai Mirga ir Audronis Gulbinskai yra folkloro ansamblio „Vaisgamta“ vadovai. Tačiau jie yra ne tik veiklūs saviveiklininkai, aktyvūs visuomenininkai, bet ir avių augintojai – jau kelinti metai savo ūkyje laiko apie 50 Lietuvos juodgalvių veislės ėriavedžių ir beveik tiek pat jų prieauglio.

Bandoje – apie 80 Lietuvos juodgalvių
Mus pasitiko M. Gulbinskienė, apgailestaudama, kad vyras, kuris daugiau papasakotų apie avių ūkį, yra darbe, bet pridūrė, kad ir pati nemažai žino apie gražiuosius garbiniuotus padarėlius. Mat abu su vyru  juos prižiūri, kartu namus, aplinką tvarko ir beveik visur koja kojon žengia drauge.
„Avis auginame daugiau nei 16 metų. Kodėl pasirinkome avininkystę, o ne  karvių ar kiaulių auginimą? Kad turėtume daugiau laiko sau. Anksčiau su vyru turėjome keturias melžiamas karves – joms reikėdavo skirti nemažai laiko. O su avimis viskas paprasčiau – jų nei melžti, nei papildomai penėti reikia.  Užtenka, vos tik prasikalus žolei, paleisti plačiai ganytis į pievas, žiemą – pridėti pilnas ėdžias gero šieno, grūdų, ištisus metus duoti švaraus vandens, ir viskas. Kadangi mėgstame pakeliauti, galime be jokio vargo palikti avis prižiūrėti vaikams ar kaimynams. Didesnės priežiūros reikia, kai jos pradeda ėriuotis, – paaiškino Mirga.
Kiek iš viso yra avių, moteris negalinti pasakyti, bet apie 80 bus. Už kelio – motininės avys ir avelės, prie namų – avinukai. Sutuoktiniai iš pradžių augino ir šiurkščiavilnes, ir merinosų veislės avis, tačiau dabar jų bandoje ganosi vien tik Lietuvos juodgalvės. „Nors pasaulyje yra daug ir įvairių veislių, norėjosi auginti savo šalies, nes jos arčiau širdies. O ir atsispirti šios veislės aviukų grožiui negali. Jie gimsta dėmėti kaip dalmantinai – tik ne juodai balti, o juodai rudi. Paskui, šiek tiek paūgėję, pašviesėja – tik galva ir kojų galiukai palieka juodi“, – apie savo garbanotuosius augintinius pasakojo sodybos šeimininkė.
Mažai kam vilnos bereikia
Bene didžiausias darbas – avių kirpimas. Nors paprastai avys yra kerpamos du kartus per metus, bet dėl vilnos mažos paklausos Mirga ir Audronis kerpa savuosius garbiniuočius tik vieną kartą. „Kiek laiko užtrunkame visų vilną patrumpinti? Turim įsigiję geras vokiškas žirkles, tad per dieną nukerpame apie 30 avių,“ – apie šio darbo ypatumus kalbėjo M. Gulbinskienė.
Mirga tik nuogąstavo, kad mažai kam vilnos bereikia. Moteris sakė, kad ne tik savo artimiesiems, bet ir kitiems yra primezgusi šimtus kojinių, pirštinių, apsčiai padariusi vilnonių pagalvių ir antklodžių. Kadangi pati veltinių nevelia, nemažą dalį siūlų ir kitų mezginių parduoda.
Dainuoja visa šeima
Nors Mirga ir Audronis neturi muzikinio išsilavinimo, abu visada labai mėgo dainuoti. Būdami abu plungiškiai, susipažino, studijuodami Kauno veterinarijos akademijoje. Ten lankė folkloro ansamblį „Kupolė“. „Savo ansamblį įsteigėme 1997 metų rugsėjo 27-ąją. Tada aš niekur nedirbau, vaikai jau buvo didesni. Abu su vyru visą laiką mėgome folklorą, tad nusprendėme suburti ansamblį. Kai pradedi, niekada nesi tikras, kad pasiseks. Juk galėjo ansamblio veikla ir sugriūti, bet mus lydėjo sėkmė – ir štai jau 18 metų gyvuojame. Ir narių per pastaruosius metus padaugėjo, anksčiau būdavo tik apie 12, o dabar – 17“, – džiaugėsi Mirga.
Moteris sakė, kad nuo pat pradžių ansamblio veikloje dalyvavo ne tik jiedu su vyru, bet ir vaikai – vyresnioji Agnė bei dvyniai Simonas ir Sigitas. Visi jie puikiai dainuoja. Dukra groja armonika, vienas sūnus – bandonija, kitas – būgnu ir lumzdeliu. Nors visi trys šiuo metu gyvena Klaipėdoje, o Kuliuose jau yra kaip svečiai, tačiau pagal galimybes mielai talkina tėveliams.
„Vaisgamtai“ – trys reikšmingi apdovanojimai
„Kokie ansamblio laimėjimai? Nemažai jų yra, tačiau įsimintiniausi – paskutiniai. Nuo praėjusių metų Dainų šventės mūsų folkloro ansambliui buvo suteikta pirmoji kategorija. Didžiausias šių metų laimėjimas – „Vaisgamtos“ mergaičių tercetas (Milda Pieškutė, Livija Šiaudvirtaitė ir Viltė Golumbeckaitė) pirmą kartą tapo Lietuvos vaikų ir moksleivių konkurso „Tramtatulis“ laureatėmis. Mūsų ansamblis šiemet pateko į LRT televizijos laidos „Duokim garo“ finalą. Užėmėme garbingą antrąją vietą“, – pasiekimus vardijo folkloro meno vadovė.
Moteris prisipažino, kad labai nenuliūdo, jog netapo nugalėtojais. Tik gaila, kad „Vaisgamtai“ finale teko varžytis su kapela, o ne su folkloro ansambliu. Esame dėkingi žmonėms, kurie mus palaikė. Vienas kuliškis pastebėjo, kad surinkome dvigubai daugiau balsų nei Kuliuose yra gyventojų. Tas faktas labai pamalonino širdį“, – šypsodamasi pasakojo M. Gulbinskienė.
Folkloro ansamblio vadovė dėkinga ir visiems ansamblio nariams. Pasak moters,  jie yra nuostabūs žmonės, aukojantys savo laisvą laiką liaudies menui. Mirga sakė, kad daugiausiai ansamblį lanko tėvai su savo vaikais.
„Kultūra turi daug konkurentų“
Mirga jau dešimtmetį yra Kulių kultūros centro direktorė. Moteris atskleidė, kad sunku žmones pritraukti į renginius: „Čia pat – Plungė, Klaipėda. Vilioja televizorius, kompiuteris, internetas… Šiais laikais kultūra turi daug konkurentų. Kai šitoks didelis pasirinkimas, sudominti žmogų – sunku. Juk dažnas sako: „Ko mes nematę?“ Ir žmonių kaime sumažėjo. Ir bendravimo kultūra kita. Viskas kitaip.“
„Kaip visur suspėjate?“ „Taip ir suspėjam. Ir su vyru manome, jog dar per mažai dirbame (šypsosi). Juk ne veltui sakoma, kuo žmogus daugiau dirba – tuo labiau visur suspėja“, – teigia moteris.
Paklausta, kokie ateities planai, M. Gulbinskienė sakė, kad konkrečių planų su vyru neturinti: „Toliau repetuosime, koncertuosime, važiuosime į įvairius renginius. Norisi kuo ilgiau išlaikyti deramą ansamblio lygį. Ir ūkininkavimo neapleisim. Kol sveikata leis – tol turėsim avių. Nors didelio pelno jos neneša, bet savo reikmėms labai praverčia. Patys valgom tik avieną ir svečius prie šios mėsos pratinam. Nors skonis savotiškas – skanu ir sveika.“

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...