Apie tuštybę

BunkaGarsus filosofas sakė, kad tauta, dainuojanti ne savo kalba, pasmerkta žlugt. Jeigu taip, turi būt ir žlugimo iniciatoriai. Kitaip sakant, tautos priešai.
Kai verslo į populiarių Lietuvoje žmonių gretas įmaišytas Samas lietuviškai televizijos laidoje dainavusiai merginai atsainiai meta, jog „lietuviškai dainuoti faina“, o savo povyza, regis, rodo, kad ji yra nevykėlė, ar jis yra tautos priešas?
Vėlgi televizijos konkurse lietuviškai dainavusiai merginai gal vos ne dievuku manantis esantis Marijonas Mikutavičius rėžė, kad su tokia daina jai nebent Dainų šventėje slėptis. Bet kartu savo dainoje tikina, jog jis myli Lietuvą ir klausia, ar mylime ją mes. Tokie išvedžiojimai kvepia veidmainyste, už kurią moka pinigus.
Ar ir jis tautos priešas?
Šių metų Jotvingių premijos laureatas Rolandas Rastauskas radijo laidoje postringavo, kad jam „gyvenime teko matyti daug žmonių, kurie neparašė nė vienos eilutės, bet turėjo kažkokį šainingą“.
Po tokio pasakymo, atrodytų, kad būtų velniškai smagu, jeigu laureato pažymėjimą jam rašytų angliškai.
O „šainingas“ atrodo, jo manymu, yra poetų nuosavybė, bet jis kilniaširdiškai pastebi jo požymius ir likusioje tautos dalyje.
Daugiau kaip prieš šimtmetį grįžo laisvė rašyti lietuviškai. Nuo to laiko šviesūs protai ne klausė apie meilę Lietuvai, o mokė ir tebemoko kalbėti ir rašyti tėvų kalba. Dar 1906 metais Jurgis Šlapelis parašė svetimų ir nesuprantamų žodžių žodynėlį, kuriame aiškino prigijusius ar įkyriai lendančius žodžius. „Koncesija“, anot jo, yra „leidimas“. Kadangi toks mažokai kam buvo žinomas, J. Šlapelis dar paaiškina, jog tai yra „pazvalijimas“. Žodynėlis moko sakyti ne „prigatavyti“, o „prirengti“, ne „strielčius“, o „medžioklis“, ne „plieninkas, nevalnikas“, o „imtinys“.
Beveik po trisdešimties metų Viktoras Kamantauskas knygelėje „Kalbėkime lietuviškai“ vėl bando mokyti, kad „papkė“ yra „aplankas“, „kliomba“ – „gėlynas“, „šienikas“ – „čiužinys“.
Praėjo dar aštuoniasdešimt metų. Įvairiausio plauko rastauskai rodo panieką okupantams ir jų kalbai, tačiau meilės savajai vis dar neranda. O jie yra tie, į kuriuos lygiuojasi bręstanti karta, nes atsilaikyti prieš viešojoje erdvėje tarpstančias svetimybes ir tuštybes tokiame amžiuje labai sunku.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...