Narvaišiškės nekantrios – nesulaukė net bendruomenės susirinkimo

1510-10521Narvaišių kaimo bendruomenėje – skandalas. Susirinko valdyba (tiksliau – jos moteriškoji dalis): Lina Ablingienė, Adelė Druskinienė, Vilija Gedgaudienė, Danutė Kubilienė, Danutė Šatkuvienė ir pareikalavo, kad atsistatydintų bendruomenės pirmininkas Juozas Laivys. Pirmininkas bandė paaiškinti, jog iki visuotinio susirinkimo liko tik pora mėnesių, moterų (valdybos narys Raimondas Songaila atėjo pavėlavęs, kai pirmininkas jau buvo išverstas iš posto) tai neįtikino. Tad kas beliko J. Laiviui – parašyti atsistatydinimo pareiškimą. Šios intrigos priežastis… „Žemaityje“ pasirodęs straipsnis, kuriame rašoma, jog Narvaišių bendruomenės pirmininkas J. Laivys atėjo į Savivaldybėje surengtą Vyriausybės priimamąjį, nes norėjo išgirsti, kokia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pozicija dėl jų kaime numatomų įrengti socialinių būstų (mūsų laikraštis net kelis kartus apie tai rašė). Jam parūpo, ar Rajono tarybos sprendimas neprieštarauja Europos Sąjungos (ES) teisei bei Europos Žmogaus teisių konvencijai. „Žemaitis“ nusprendė pakalbinti dabar jau buvusį Narvaišių kaimo bendruomenės pirmininką J. LAIVĮ.

– Kuo bendruomenės valdybos narės grindė savo reikalavimą, kad jūs trauktumėtės iš posto?
– Pasak Danutės Šatkuvienės, ji sulaukianti daug telefono skambučių (aš, nors ir buvau pirmininkas, tokių skambučių nesulaukiau), ir narvaišiškiai esą teiraujasi, kokia vis dėlto bendruomenės pozicija dėl tų butų? D. Šatkuvienė piktinosi, kad aš, kaip bendruomenės pirmininkas, po Rajono tarybos sprendimo – buvusią Narvaišių mokyklą pertvarkyti į devynis socialinius būstus, o narvaišiškiams tame pat pastate įrengti bendruomenei skirtas patalpas, perkelti biblioteką ir medicinos punktą – ir toliau dėl to projekto knaisiojuos. Bandžiau paaiškinti, kad esu už tai, jog  investicijos ateitų į skurstantį Narvaišių kaimą, tačiau pono Tomo Raudžio spalio 9-ąją oficialiai išsakyta mintis, jog narvaišiškiams visiškai tas pats, iš kur tie pinigai bus imami, įkvėpė mane, kaip pilietį, kuriam rūpi visos valstybės reikalai, kaip menininką ir, žinoma, kaip bendruomenės pirmininką, pasidomėti, iš kokių  programų ir pagal kokius kriterijus remiama socialinių būstų programa? Aš nesutinku, jog visuomenei neturi rūpėti, kur ir kaip investuojami mūsų visų pinigai.  Esu įsitikinęs, kad jie visuomet bus investuojami skaidriai ir kad visuomenė turi teisę paklausti ir gauti išsamų atsakymą dėl bet kurio ES finansuojamo projekto.
– O kodėl jūs įsitikinęs, kad socialinius butus Narvaišiuose gavę žmonės bus diskriminuojami, o jų teisės – pažeistos?
– Minėtos ministerijos kompetencija – tvirtinti ir prižiūrėti socialinių būstų fondo plėtros programą. Man yra svarbu išsiaiškinti ministerijos požiūrį: ar socialiniai butai Narvaišiuose, kurie bus finansuojami pagal socialinės įtraukties ir skurdo mažinimo programą, neprisidės prie skurdo padidinimo mūsų kaime? Galima nesunkiai apskaičiuoti, jog Narvaišiuose apgyvendinti, o Plungėje darbą turintys žmonės kasdien turės pirmyn–atgal važinėti po 15 kilometrų. Plungės autobusų parkui gal ir gerai, nes per mėnesį toms kelionėms jie išleis 48 eurus (bilieto į vieną pusę kaina 1,2 euro). Taigi per metus autobusų parkas iš vieno žmogaus uždirbs per 500 eurų, o tai – daugiau, negu mėnesinis kai kurių socialiai remtinų žmonių atlyginimas.
O dėl diskriminavimo – E S projektų taisyklėse, suderintose su Lietuvos finansų ministerija, rašoma, jog projektai privalo atitikti nediskriminavimo principus. Man ir kiekvienam, kuriam rūpi žmogaus teisės, kyla klausimas – kodėl dalis šeimų butus gaus Plungėje, o dalis – Narvaišiuose, kur joms iškils ne tik kelionės į rajono centrą, bet ir daugiau problemų. Ar tai – ne žmogaus teisių pažeidimas?
– Ką į jūsų argumentus atsakė bendruomenės valdybos narės?
– Atvirai pasakysiu – joms tai buvo visiškai neįdomu. Jos tik piktinosi ir aiškino, kad aš atstovauju Plungės rajono savivaldybės tarybos opozicijai, nors aš iš principo nepritariu jokiai partijai. Jos taip „įsivažiavo“, kad pasiūlė (!) bendruomenę visiškai panaikinti. D. Kubilienė pareikalavo, jog pirmininkas tąpat  vakarą atsistatydintų. Tą ir padariau, nejausdamas jokių nuoskaudų. Atsistatydinimo rašte nurodžiau, kad po to, kai perduosiu bendruomenės antspaudą, visus dokumentus, neliksiu ir bendruomenės nariu. Kodėl? Jeigu atvirai, nebeturiu iliuzijų, kad kažkas gali keistis.
– Tad pasiduodate? Jūsų nuomone, kas turėjo nutikti, kad valdybos narėms staiga prireikė jus išversti iš posto?
– Ne, nepasiduodu. Lauksiu atsakymo iš ministerijos. Dabar – jau ne kaip bendruomenės pirmininkas, o kaip pilietis, kuris turi teisę gauti atsakymus į jam rūpimus klausimus. O kodėl valdybos narės taip mane užsipuolė, laikas parodys. Gal tai – tik kaimo moteriškių nepakantumas mano personai. O gal… Neatmetu galimybės, jog pirmininko atstatydinimas galėjo būti tiesiogiai ar netiesiogiai užsakytas valdžios atstovų, kurie už bendruomenės vairo pageidauja matyti priimtinesnes personas. Jeigu mano spėjimas teisingas, tai – tik pradžia. Netrukus, matyt, bus siekiama panaikinti ir bendruomenę, taip išsprendžiant valdžiai nepatogius klausimus. Nėra bendruomenės – nėra ir problemos.

„Žemaitis“ pakalbino ir dvi Narvaišių kaimo bendruomenės valdybos nares – Danutę ŠATKUVIENĘ ir Viliją GEDGAUDIENĘ. Jų abiejų klausėme, kas nutiko, kad staiga, nebesulaukus visuotinio bendruomenės susirinkimo, reikėjo taip prispausti pirmininką, jog šis parašė atsistatydinimo raštą.
D. Šatkuvienė:
– Ne aš viena, visa valdyba to norėjo. J. Laivys jau seniai šnekėjo, kad nebedirbs, atsistatydins, bet to nepadarė. Ne kartą, kai reikėjo pirmininko, jo po tris paras neprisišaukdavome – neatsiliepdavo nei į skambučius, nei į balso žinutes. Visuotiniame susirinkime 43 balsavo už tai, kad Narvaišiuose būtų įrengti socialiniai būstai ir tik 3 pasisakė prieš, o jis ir vėl pradeda kažko ieškoti. Žmonės skambino, klausė, kas čia dedasi. Valdybos narės pasakėme: jeigu negalime dirbti vienu kumščiu, mes išeiname. Tuomet jis ir sako: „Duokit popieriaus lapą, parašysiu prašymą.“ Apie tai, kad jis atstovauja opozicijai, mes nesakėme. Mes tik spėliojome, kad už jo kažkas stovi. Kalbėjome ir apie tai, kad bendruomenė gali iširti, jeigu neatsiras, kas jai vadovaus.
V. Gedgaudienė:
– Kai buvome Rajono savivaldybės tarybos posėdyje, J. Laivys pakalbėjo aiškiai ir protingai. Kai išėjus pakvietėme jį atšvęsti pergalės, jis pasakė, jog daugiau pirmininku nebebus – atsistatydins ir išeis iš bendruomenės. Kai paklausiau, kodėl taip nori pasielgti, juk sugeba rašyti projektus ir gali kaimui daug padėti, atsakė, kad nebenori vadovauti dvasiškai nesubrendusiems žmonėms. Nežinau, kodėl jis eina prieš kaimą: valdyba nusprendė, kaimas pasisakė už socialinius būstus, bendruomenės salę, medicinos punktą ir biblioteką, o jis tam prieštarauja. Kodėl jis nori, kad kaime to nebūtų? Blogai ir tai, kad jis pats šneka, bet negirdi, ką jam sako kiti…

Moterys tarsi ir aiškiai nupiešė situaciją, kuri susiklostė per valdybos posėdį, tačiau jos taip ir neatsakė, kodėl būtent dabar reikėjo tą valdybos posėdį kviesti ir pirmininką užspeisti į kampą: arba – tu, arba – mes. Tai, kad bendruomenės pirmininkas kreipėsi į  Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, jau įvykęs faktas, ir J. Laivys bus pirmininku, ar ne – ministerijos atsakymui įtakos neturės. D. Šatkuvienė nepaneigė fakto, kad Narvaišių kaimo bendruomenės gali ir nebelikti – negi čia tikrasis siekis? Juk per visuotinį susirinkimą, kai niekas nebenorėtų būti bendruomenės pirmininku, J. Laivys galėtų apsigalvoti ir vėl sutikti jai vadovauti. O dabar, kai jis nebebus ne tik pirmininku, bet ir bendruomenės nariu… Žinoma, visa tai – sąmokslo teorija. O kaip bus iš tiesų, netrukus pamatysime.

5 komentarai(-ų)

 • o:

  O kam D.Šatkuvienė atstovauja.Ta moteriškaitė visada MOKA SUKELTI širšalą Laivys norėjo išsiaiškinti kiek tiesos tame liberalų nupieštam paveiksle yra ir kiek iš tikrųju tai bus naudinga čia gyvenantiems žmonėms.Bendruomenė yra nereikalingas trukdys, nes ji gali išreikšti nuomonę.O jei jos nėra tada gali pasakyti-buvo gauta daug telefoninių skambučių….

 • ?:

  Rodos iskreipe faktus,per susirinkima 3 buvo susilaike ,o ne pries

 • Algis:

  Džiaugiamės, kad Juozas turi savo nuomonę ir jam nesvarbu politikieriai su bobelėmis.

 • Nijole:

  Visiskai suprantu apie ka J. Laivys sneka.
  O sitos moteriskes skamba kaip kaimo pletkininkes, tikrai nesubrendusios.
  As irgi noreciau suzinoti is kur tie fondai ir kodel ten tie socialiniai bustai, cia visai normalu issiaiskinti kas is kaip pries pradedant kanors daryti, o jei kasnors nenori paviesinti tokios paprastos informacijos vadinasi kazkam tai yra patogu.
  J. Laivys jau gavo atsakyma cituoju:'juk narvaisiskiams visiskai tas pats, is kur tie pinigai bus imami'
  Atrado kvaileliu kruva mat, bet cia kazkoks J.Laivys iskiso galva…..

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...