Svarbiausia – laiku pastebėti talentą

1502-4143xVisą gyvenimą paaukojęs šachmatams, dirbęs su didžiuliu entuziazmu ir atsidavimu, gerbęs savo auklėtinius, Vitalius Vladas Andriušaitis ne vienam įskiepijo meilę intelektualiai sporto šakai ir išugdė daug garsių meistrų. Šių metų rudenį sukaks lygiai dešimt metų, kaip šio šviesaus atminimo žmogaus nebėra tarp mūsų. Kitąmet plungiškiai minės ir jo 90-ies metų gimimo sukaktį. Ta proga pakalbinome Plungės visuomeninio šachmatų klubo (VŠK) „Bokštas” vadovę Genovaitę ŽALIMIENĘ. Ji sutiko „Žemaičiui“ papasakoti, kaip prasidėjo jos pažintis su Lietuvos nusipelniusiu šachmatų treneriu, kaip sekasi tęsti jo pradėtus darbus bei populiarinti šią sporto šaką mūsų krašte.

Drauge kelia klubo dvasią
Gimusi ir augusi Plungėje G. Žalimienė visą gyvenimą dirbo su vaikais. Vilniaus pedagoginiame institute įgijusi matematikės specialybę, iš pradžių mokytojavo tuometinėje Plungės 3-iojoje vidurinėje mokykloje (dabar „Saulės“ gimnazija). Vėliau įsidarbino kadaise veikusiame „Liepaitės“ darželyje-mokykloje. Ten dirbo daugiau kaip dvidešimt metų. „2000-aisiais, kai tik buvo pradėta kalbėti apie šios įstaigos likvidavimą, netikėtai treneris V. V. Andriušaitis pasiūlė dirbti kartu su juo. Mokytojas teigė, kad jam vienam per sunku, ir aš sutikau. Žinoma, buvo ir trijų mėnesių bandomasis laikotarpis, po kurio galutinai apsisprendžiau, kad pasiliksiu šiame klube. Ir jau 16 metų mokau vaikus šachmatų žaidimo subtilybių“, – pasakojo trenerė.
G. Žalimienė prisipažino, kad klubo „Bokštas“ vadove ji tapo iškart po gerbiamo trenerio mirties – 2006-ųjų rudenį. Tad jau beveik dešimtmetį klubo veikla yra jos rankose. Tačiau jokiu būdu moteris nenori visų laurų prisiimti sau. „Koks dabar yra klubas, tikrai nėra tik mano vienos nuopelnas. Mes visi – aš, treneris Sigitas Kalvaitis, aktyvios klubo narės Laima Domarkaitė ir Lina Buterlevičienė bei tarybos pirmininkas Rolandas Mačiuitis – bendrom jėgom žengiame į priekį. Drauge, pečius surėmę, bandome kelti klubo dvasią. Ateiname padirbėti ir sekmadieniais, nors puikiai žinome, kad niekas mums už tai nemoka. Pagrindinė mano ir S. Kalvaičio užduotis – išugdyti vaikus. Džiugu, kad jaunoji karta noriai renkasi į užsiėmimus, aktyviai dalyvauja įvairiose varžybose, o dažnas dar ir gerai jose pasirodo“, – entuziastingai kalbėjo moteris.
Paklausta, koks buvo klubas anksčiau ir koks dabar, G. Žalimienė sakė, kad po gerbiamo mokytojo mirties nelabai kas ir pasikeitė. „Savivaldybė skyrė lėšų  pakeisti langams ir durims. Ne taip seniai laimėję Kūno kultūros ir sporto departamento konkursą, atsinaujinome inventorių – nusipirkome keletą kompiuterių, elektroninių laikrodžių, lentų ir šachmatų, atitinkančių standartus. O šiaip viskas – po senovei. Tęsiame gražias tradicijas turinčius turnyrus, ugdome ir laviname vaikus“, – kalbėjo klubo vadovė.
Šachmatais žaidžia visa šeima
G. Žalimienė pasakojo, jog su amžiną atilsį V. V. Andriušaičiu susipažino, kai mokėsi pirmojoje vidurinėje, dabartinėje Akademiko Adolfo Jucio pagrindinėje mokykloje. Ten jis dėstė istoriją ir visuomenės mokslus. „Tuo pat metu gerbiamas mokytojas vedė ir užklasinius šachmatų užsiėmimus. Pakviesta nuėjau į juos, išmokau žaisti – patiko. Tačiau man, kaip mergaitei, rūpėjo ir dainos, ir šokiai. Tad didelių pasiekimų neturėjau“, – prisipažino G. Žalimienė.
Trenerė atskleidė, kad šachmatais susidomėjo visa jos šeima – vyras Stasys, vaikai ir vaikaičiai. Tiesa, sutuoktinis, sūnus Saulius ir vidurinioji dukra Giedrė žaidžia tik mėgėjiškai. O jaunėlė Ieva bei vyriausioji Virginija yra gerai įvaldžiusios šios sporto šakos subtilybes. Abi jos ne kartą gynė Plungės garbę įvairiuose turnyruose ir čempionatuose. Nuo pat mažens su šachmatais užaugusią Ievą, kuri šiuo metu studijuoja Kaune, ir dabar galima pamatyti atstovaujančią mūsų miestui. O Virginija retai kada beprisėda prie šachmatų lentos. Dabar sparčiai šios sporto šakos karjeros laiptais kyla jos vaikai – Rugilė, Paulius ir Vaidas. Visi jie – perspektyvūs, gerai pasirodantys ir prizines vietas laimintys žaidėjai.
Klubo vadovė neslepia džiaugsmo, kad jos artimieji aktyviai įsitraukia į šachmatų žaidimą. Moteris prisipažįsta, kad ji pati šiam pomėgiui nebeturinti laiko: „Dabar nuolat treniruoju vaikus, teisėjauju varžyboms. Prieš porą metų gavau Nacionalinės šachmatų teisėjos kategoriją. Tad jau kurį laiką tenka teisėjauti ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje.“
Sunkiausia – įžvelgti vaiko talentą
G. Žalimienė teigė, kad trenerės bei klubo vadovės darbas jai yra prie širdies: „Nieko nėra sunkaus. Gal tik – laiku pastebėti vaiko talentą. Nėra lengva ir varžyboms ruoštis. Kartais išvykstame 5-ioms ar 6-ioms dienoms. Reikia dieną ir naktį rūpintis vaikais, juos saugoti, prižiūrėti buitį. Per šias keliones ypač susidraugaujame. Turbūt tuo treneriai ir skiriasi nuo mokytojų, kad duoda ne tik žinių, bet ir praktinių gyvenimo įgūdžių. Ne vienam tenka ir ašarą nubraukti, o sėkmės atveju – kartu pasidžiaugti laimėjimais.“
Moteris, neslėpdama džiaugsmo, papasakojo ir apie jau pirmadienį prasidedantį 36-ąjį tarptautinį, rudenį kasmet rengiamą keturių miestų senjorų ir treneriui atminti skirtą turnyrus bei pavasarį rengiamas šeimų šachmatų varžybas: „Jie  yra tapę mūsų miesto gražiomis tradicijomis. Nenorime sužlugdyti to, ką pradėjo mūsų gerbiamas treneris V. V. Andriušaitis. Malonu, kad šio iškilaus mokytojo dukra Alma bei anūkė Aurelija, kurios gyvena uostamiestyje, palaiko ryšius su mumis – teiraujasi, kaip sekasi, domisi klubo veikla.“
Trenerė sakė, kad norinčiųjų žaisti šachmatais mūsų mieste tikrai netrūksta. Ji  pasidžiaugė, kad šį sezoną susirinko gana didelė grupė. Tad nebereikėjo eiti per mokyklas ir kviesti vaikus į užsiėmimus. Nenuostabu, kad paklausta, ar tiki, jog šachmatų klubas gyvuos, G. Žalimienė tik nusišypsojo ir pasakė: „Jei netikėtume – nedirbtume. Nepaisant nuolatinės kaitos, nes jaunimas išvažiuoja studijuoti, klube visada būna apie 50–60 narių, o su mokomais vaikais – ir visas šimtas susidarytų. Viliuosi, kad toks skaičius išliks ir ateityje, šachmatų žaidimas bus populiarius, o mes išugdysime dar ne vieną gerą meistrą. Jei veiksime visi išvien, klubas judės tik į priekį, ir nė vieno žingsnelio – atgal.“

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...