Apie sugrįžimus

BunkaPo to, kai prieš dvi savaites paprašiau plungiškių pagalbos atkurti iki didžiojo gaisro 1931 metais buvusios Plungės planą, Algirdas Duoblys paskolino labai įdomų dokumentą – 1928 metais sudarytą Plungės miestui praplėsti žemės planą. Daugiau kaip 68 hektarų plote turėjo atsirasti naujakurių, erdvių visuomenės poreikiams.
Maždaug nuo dabartinio Telšių gatvės skersgatvio iki Ramunių gatvės abipus Telšių ir dabartinės S. Nėries gatvių buvo suplanuotas praktiškai naujas miestas su paštu, policija, Šaulių sąjunga, miesto ir valsčiaus ligoninėmis, maudyklomis prie Babrungo, turgaviete, net parodų aikšte.
Pastaroji turėjo būti ten, kur dabar kepykla, ligoninės – prie upės, turgavietė – priešingoje Telšių gatvės pusėje nei dabartinė. Nuo dabartinės kepyklos iki Ramunių gatvės pagal miesto galvų sumanymą kairėje gatvės pusėje buvo tik trys sklypai. Vienas jų – mano senelio Kazimiero Stanelio. Dabar tame pačiame plote sukišti devyni ir dar neplanuota gatvė.
Vieną sklypą beveik pačiame dabartinės S. Nėries gatvės gale buvo įsigijęs tuometinis Plungės burmistras Boruchas Dovydas Goldvaseris. Gyveno jis tada pačioje dabartinės J. Tumo-Vaižganto gatvės pradžioje nuosavame name, „kromuose“ jo šeima turėjo parduotuvę, kam jam dar „nereprezentacinis“ sklypas miesto pakraštyje, lieka mįslė.
Yra tik spėliojimas.
XX amžiaus pradžioje į Plungę buvo užklydęs čigonų taboras. Vaikinas iš jo įsimylėjo žydaitę, ji atsakė tuo pačiu. Suprasdami, kad tėvai neduos palaiminimo, jaunieji pabėgo iš namų, įsikūrė Judrėnuose, susilaukė vaikų, tapo nuoširdžiais katalikais ir Lietuvos patriotais.
Staiga šeima atsirado Plungėje, įsikūrė B. D. Goldvaserio sklype. Gal jis iš anksto buvo planuotas sugrįžti namo norėjusiai plungiškei, kurios giminė pagal žydišką tradiciją nutraukė ryšius su tikėjimą išdavusia mergina?
Jeigu spėliojime yra tiesos, Plungės burmistras buvo itin liberalus. Tam, kad pabėgusieji sugrįžtų, jis nepakluso griežtiems tautos kanonams.
Ko gero, tai pamoka, kaip susigrąžinti dabartinius emigrantus. Reikia laužyt sustabarėjusius stereotipus, o ne verkšlenti ir kaulyti pinigų programoms, sukurtoms su aiškia diagnoze: mirtis atsėlins iškart po to, kai pinigai joms įgyvendinti bus paskirti.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...