Paminėjo Laisvės gynėjų dieną

„Kartais dabar su sniegu iškrenta, o gal iš kur atskrenda paukštelių, vadinamų sniegenomis. Kiekviena jų turi po keletą raudonų plunksnelių, tai sniege iš toli gali atrodyti lyg pritaškyta mažyčių kraujo lašų. Tie mažyčiai kraujo lašai – tai mūsų Lietuvos vaikai ir mes amžinai prisiminsim jų žūtį, suprasdami, kad jie jau priklauso istorijai, kad jie dabar šildosi sužvarbusias rankas prie Amžinosios ugnies kartu su didžiaisiais mūsų tautos vyrais. Lietuva pasilenkia prie jų ir užkloja juos amžina laisve. Tai – pirmieji tikrai laisvi Respublikos piliečiai ir pirmosios mūsų Nepriklausomybės aukos: Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, 1701-2207Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vytautas Koncevičius, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus. Kiek jau metų praėjo, o sniegenos kasmet sausio 13-ąją kažkaip kitaip, kitokiais balsais pačiulba, aikštėse susitinka ir niekur neskuba. Jos prisimena…“ – skaitė teatro „Saula“ aktoriai, pradėdami Laisvės gynėjų dienai skirtą renginį, vykusį praėjusį penktadienį Plungės kultūros centre. Jo metu dar kartą prisimintas krauju aplaistytas mūsų tautos istorijos puslapis.

Plungėje šiai progai skirti renginiai prasidėjo gražia tradicija tapusia pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija…“, kurios metu sausio 13-osios rytą mokyklų ir kitų įstaigų languose sužibo atminimo žvakelės, liudijusios, jog mes savo laisvės gynėjų nepamiršome. Prie prasmingos akcijos prisidėjo ir Savivaldybės atstovų, kuriems Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) Plungės padalinio nariai įteikė Sausio 13-osios simbolių – neužmirštuolių žiedelių bei simbolinių žvakelių.
Sužibus apie per amžius gyvą išliksiantį atminimą bylojusioms žvakių liepsnelėms, Savivaldybės darbuotojai rinkosi į mažąją posėdžių salę, kur dar kartą atsigręžta į tragiškus Sausio tryliktosios įvykius. Baimės pritvindytą naktį prisiminė ir rajono meras Audrius Klišonis.
Apie sausio 13-ąją, kuomet beginkliai žmonės, kvėpuodami laisvės troškimu, nepabūgo visa naikinančių sovietų tankų vikšrų ir narsiai stojo ginti Lietuvai reikšmingų objektų, meras kalbėjo ir renginio metu. Giliai į atmintį įsirėžusį vaizdą su minia tautiečių, į kuriuos važiuoja tankai, sakė prisimenantys ir Seimo nariai Jonas Varkalys, Jurgis Razma ir Andriejus Stančikas. Anot jų, minint Laisvės gynėjų dieną, užvaldo dviprasmiški jausmai – liūdesys dėl keturiolikos žuvusiųjų ir dar per 1000 sužeistų tautiečių bei džiaugsmas dėl taip trokštos ir iškovotos laisvės.
Panašios nuotaikos susirinkusiuosius užvaldė ir klausantis koncerto, kurį Sausio 13-osios proga Plungės visuomenei dovanojo žymiausia lietuvių liaudies dainų atlikėja Veronika Povilionienė, iš Plungės kilęs saksofonininkas Petras Vyšniauskas bei ansamblis „Blezdinga“.
Prieš šventinį koncertą Laisvės gynėjai pagerbti ir Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje šv. Mišių metu ir per surengtą minėjimą prie Laisvės paminklo. Čia vykusių iškilmių gražiu akcentu tapo šventinė šaulių eisena.
Visiems mums reikšmingą datą paminėjo ne tik Žemaičių Kalvarijos bendruomenė,  bet ir kuliškiai, kurie nutarė pagerbti Sausio 13-osios liudininkus ir laisvės gynėjus, apdovanotus Sausio 13-osios atminimo medaliais.
Kulių seniūnijoje Sausio 13-osios atminimo medaliais apdovanoti dešimt asmenų, iš kurių trys jau išėję Anapilin, – Kazimieras Pocius, Vytautas Martinėnas ir Rūta Srėbalienė. O sausio 13-osios liudininkai – Antanas Zigmontas Srėbalis, Jonas Žvilius, Algirdas Idzelis, Onutė Greviškytė, Joana ir Juozas Balsiai bei Antanas Vosylius – tą dieną pasidalijo savo atminimais apie tai, ką teko išgyventi. Jie buvo apdovanoti bendruomenės padėkos raštais už ryžtą, dvasinę stiprybę ir pasiaukojimą ginant Lietuvos nepriklausomybę.
Laisvės gynėjus kuliškiai pagerbė ir minėjimo prie miestelio Laisvės paminklo metu. Kulių gimnazija surengė moksleivių, nešančių vėliavas, eitynes per miestelį.
Sausio 13-osios vakarą ir gausus būrys rietaviškių rinkosi į centrinę miesto aikštę pagerbti Sausio 13-osios liudininkų ir laisvės gynėjų bei žuvusiųjų už Lietuvos nepriklausomybę. Rietavo kultūros namų meno vadovė Eglė Fabijonavičienė į susirinkusiuosius prabilo žodžiais: „Netrokšta keršto mūsų širdys, tik – laisvės.“ Ji išvardijo žuvusiųjų, kurie buvo pagerbti tylos minute, pavardes. Savivaldybės meras Antanas Černeckis pabrėžė, kad žmonės, paaukoję savo gyvybes, iškovojo mums laisvę ir nepriklausomybę. Žuvusiųjų atminimą pagerbė ir Seimo narys Remigijus Žemaitaitis bei Sausio 13-osios brolijos Rietavo skyriaus pirmininkė Violeta Ledinauskienė. Eiles skaitė Rietavo kultūros centro jaunimo studijos narės. Iškilmių metu buvo sugiedota Tautiška giesmė, o bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios už žuvusiuosius tą Sausio 13-osios naktį.
Susirinkusiesiems priminti svarbūs įvykiai, kai vienintelis lietuvių ginklas buvo malda, lietuviška daina, trispalvė rankoje ir skanduojamas žodis „Lietuva“.
Primename, jog kruvinąją 1991-ųjų sausio 13-ąją, kada į mūsų sostinę įsiveržė specialiai parengta, sunkiąja karine technika aprūpinta desantininkų grupė, buvo sužeista per 1000 beginklių, tačiau gyvybę už mūsų visų laisvę paaukoti pasiryžusių tautiečių. Keturiolika žmonių žuvo. Nors sovietams ir pasisekė užgrobti televizijos bokštą bei kai kuriuos kitus svarbius objektus, perimti į savo rankas Parlamentą, išprovokuoti nesantaiką, kad būtų galima šiuos įvykius pateikti kaip dviejų ginkluotų pusių kovą, užpuolikams nepavyko. Sovietų desantininkams teko trauktis.

2 komentarai(-ų)

  • albertas:

    ot noreciau pamatyti kaip varkalys lietuva gyne linkiu visiems sakyti tiesa nes mes viska prisimename

  • renginio dalyvis:

    Gal žiniasklaida galėtų patarti politikams nevarginti savo kalbomis žiūrovų, kurie susirenka į koncertus. Jų vardu sveikinimo žodį galėtų tarti renginio vedėja, o dabar noras pasirodyti – o kalbos turinys tuščias.
    Jų kalbas palikime prie paminklų….

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...