Girtiems vairuotojams nuo baudžiamosios atsakomybės įmanoma išsisukti

Nuo šių metų sausio pirmos dienos įsigaliojo Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), pakeitęs iki šiol galiojusį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. Jame už daugelį kelių eismo taisyklių pažeidimų numatytos didesnės piniginės baudos. O girti kelių gaideliai gali užsitraukti ir baudžiamąją atsakomybę. Vairuotojams, kurių kraujyje bus rasta daugiau nei pusantros promilės alkoholio, gresia laisvės atėmimas iki vienerių metų. Tiesa, vos tik pradėjęs galioti naujas įstatymas jau parodė turintis spragų: neblaivūs vairuotojai gali išvengti ne tik baudų, bet ir baudžiamosios atsakomybės.

Naujosios tvarkos spraga vienas pirmųjų pasinaudojo 25-erių kauniškis. Užpraėjusį ketvirtadienį Kauno apylinkės teisme jis buvo teisiamas už tai, kad sėdo prie vairo būdamas girtas (1,97 promilės) ir sukėlė avariją – rėžėsi į gatvės apšvietimo stulpą. Jaunas vyras tapo bene pirmuoju žmogumi, kuriam, už vairavimą išgėrus, taikoma ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė.
Tiesa, nuo pastarosios jis gali išsisukti, mat kaunikškio advokatė teisme pareiškė, kad bus prašoma jos atstovaujamąjį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Laiduotoja sutiko būti pažeidėjo giminaitė.
Vadinasi, girtiems kelių gaideliams tereikia susirasti laiduotoją ir jie išsisuks nuo baudų, kurios siekia nuo 1000 iki 2000 eurų, bei nuo biografijos nepuošiančio teistumo. Mat, nutraukus bylą pagal laidavimą, nemanoma, kad žmogus yra teistas.
Apie neseniai įsigaliojusias bausmes ir baudas už kelių eismo taisyklių pažeidimus, naujos tvarkos trūkumus mūsų krašto spaudos atstovai diskutavo su Plungės rajono komisariato kelių policijos poskyrio viršininku Vaidu Kurmiu. Anot pareigūno, neblaivūs vairuotojai nuo baudžiamosios atsakomybės gali išsisukti ir kitu atveju – atsisakius tikrintis galimo girtumo. Jo nenustačius (atsisakius pūsti į alkoholio matuoklį ir išsitirti kraują), vairuotojas vis tiek bus traktuojamas kaip neblaivus, tačiau už tai jis atsakys ne pagal baudžiamąjį kodeksą, o administracine tvarka.
Jei už vengimą tikrintis blaivumo, būtų taikoma baudžiamoji atsakomybė, neblaivus vairuotojas būtų suinteresuotas tai padaryti, tikėdamasis, kad jo girtumas neviršys baudžiamajame įstatyme nustatytos minimalios ribos.
Tačiau kol šia spraga galima pasinaudoti, girti prie vairo sėdę asmenys ja ir naudosis. Plungiškiai pareigūnai taip pat jau spėjo susidurti su galimai neblaiviu ir tikrintis atsisakiusiu vairuotoju.
Pastarasis sausio 4-ąją, apie pusę dvyliktos nakties, Plungėje, A. Jucio gatvėje, ties 24-uoju numeriu pažymėtu namu, vairuodamas „Volkswagen Passat“ atsitrenkė į stovėjusį „Mersedes Benz“. Nuo smūgio apgadintas automobilio galinis buferis. Galimai neblaivaus plungiškio važiavimo ypatumus per langą spėjo pamatyti aplamdytos mašinos savininkai, kurie ir iškvietė policijos pareigūnus.
Šiems iš karto kilo įtarimas, kad vairuotojas – įkaušęs, tačiau vyras ne tik nesutiko pūsti į alkoholio matuoklį, bet atsisakė ir kraujo tyrimo neblaivumui nustatyti. Lyg to būtų per maža, jis pareigūnus ir medikus išplūdo necenzūriniais žodžiais. Tad narsuoliui teks atsakyti ne tik už vairavimą išgėrus, bet ir už tai, kad išplūdo pareigūnus bei medikus. O kur dar apgadintos mašinos sutvarkymo išlaidos?..

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...