Laikraščio puslapiai… virsta krepšiais, dėžutėmis, kačių namais

1611-1026Rietave gyvena Ričardas Butnorius. Buvęs policininkas, vienos apsaugos firmos darbuotojas, laisvalaikiu iš senų laikraščių kuriantis ir grožiui, ir buičiai reikalingus daiktus. Iš kur gauna laikraščių? Ogi kaimynai, kurie žino apie jo pomėgį, surenka ir krūvomis neša jam. Nežinodamas, nė už ką nepatikėtumei, kad visa tai nupinta iš vytelių, o šios – susuktos iš laikraščių puslapių. Ir dar viena staigmena – jeigu įsivaizduojate, kad toks krepšys sušlampa ir ištyžta, teks nuvilti. Vytelės paruoštos taip, jog beveik niekuo nesiskiria nuo įprastų – iš karklų.

Kai, vos pravėrę duris, paprašėme parodyti darbus. R. Butnorius buvo kuklus: „Šiuo metu nelabai ir turiu ką…“ O kai įvedė į dirbtuvėlėmis paverstą savo kambarį, išpūtėme akis. Be krepšių, įvairių dėžučių ir dėželių, čia buvo įdomūs stalo įrankiams skirti padėkliukai, speciali dėžutė 5-ių litrų sulčių pakuotei, į kurias dabar pilstomos sultys, gaubtas dujų balionui bei daug kitų įvairių daiktelių. Kitame kambaryje stovėjo vienas pirmųjų jo darbų – namelis katei ir stovas nagams galąsti. Tarsi suprasdama, kad kalbame apie ją, katė užšoko ant stovo ir ėmė pozuoti.
Iš nuostabos tik galvas kraipėme, o Ričardas žiūrėjo į mus ir šypsojosi. Rietaviškiui buvo malonu, jog sugebėjo žurnalistus nustebinti. Parašiau – rietaviškis – ir susimąsčiau. Šiame mieste meistras auksarankis ne taip seniai ir gyvena – šešerius metus. Didžiąją gyvenimo dalį praleido Radviliškyje ar šalia jo. Dirbo ekspertu policijos komisariate. Dėl sveikatos turėjo išeiti į pensiją. Kai sutiko dabartinę savo draugę Liuciją, buvo vienas. Taip ir atsidūrė Rietave. Ričardas prisipažino, kad Liucija – pagrindinė jo įkvėpėja, kūrybos vertintoja ir kritikė.
R. Butnorius kilęs iš Viekšnių. Ten jis su gatvės draugais susidomėjo fotografija. Viskas prasidėjo nuo to, kai vienam draugui tėvai padovanojo fotoaparatą „Smena“. Fotoaparatų prireikė visiems. Praėjo keli mėnesiai ir draugų susižavėjimas fotografija išblėso. Tik jis, trylikametis, nepaleido iš rankų savojo „Zenit TTL“. Baigęs vidurinę, išvažiavo į Vilnių studijuoti fotografijos paslapčių. Po to trejus metus dirbo fotoateljė, kol kartą jo nepavadino į policiją – į ekspertų grupę. Buvusio eksperto darbo sritis – šaltieji ginklai.
Gal ir šiandien policijoje tebedirbtų, tačiau važiuodamas į nusikaltimo vietą, pateko į avariją. Vienas pareigūnas žuvo, o jis buvo sunkiai sužalotas: sutrupėjo kojų kaulai, trūko blužnis. Todėl ir į pensiją teko išeiti – sveikatos patikrinimai policijoje dabar ypač rimti. „Iš pradžių labai blogai jaučiausi. Be visų kitų problemų, dar ir darbo negalėjau rasti, o tai jau tikrai į neviltį varė. Kartą per televiziją pamačiau, ką galima padaryti iš senų laikraščių. Užsikrėčiau. Turiu prisipažinti, jog pradžia buvo labai sunki. Pirmieji darbeliai dabar tik šypseną kelia, o tuomet jie man labai patiko… Tačiau, kai dirbi iš širdies, kai darai, kas tau patinka, atsiranda ir įgūdžių.“
Ričardas prisipažino, kad jam malonu dovanoti, todėl daugumą darbų padovanoja. Ir ne tik giminaičiams, bet ir draugams, ir pažįstamiesiems. Pasiteiravus, gal šio amato paslapčių išmokė ir sūnus iš pirmosios santuokos, vyras nusijuokė. Du vyresnieji – Aurimas ir Deividas – baigė kulinarijos mokslus. Pirmasis Norvegijoje  dirba virtuvės šefu, o antrasis – Deividas – pasirinko statybas. Jis – apdailininkas, bet polinkis į meną puikiausiai padeda darbe. Kuo bus jaunylis Donatas,  R. Butnorius nesiėmė spėlioti. Vaikinui – tik 16, tad dabar pagrindinis jo darbas – mokytis.
„Nupinti krepšį ar dailią dėžutę daug laiko nereikia. Šis darbas – pats maloniausias, tačiau, kol paruoši vyteles, kol jas nugruntuoji, nudažai, padarai dar daugybę, tarsi ir smulkių, darbelių, bet būtinų, pralekia savaitė. Be to, aš galiu dirbti tik laisvalaikiu, tad laiką, kurį skiriu vienam ar kitam darbeliui, sunku apskaičiuoti. Ką dar sugalvosiu? Nežinau, kartais draugai idėjų pasiūlo, kartais pats sugalvoju“, – pasakojo rietaviškis. Ir pridūrė, kad šio amato tikrai nemes.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...