Ūkininkai, kurie rūpinasi kaimo žmonėmis

1701-2165Apsnigtais ir vingiuotais miško keliukais, stebėdami žaismingus saulės spindulius, spindinčius pro baltu šerkšnu pasidabinusius medžius, vykome į nuošalų Spraudžio kaimą. Ten mus pasitiko vieni iš stambiausių šios apylinkės ūkininkų Dainora ir Zigmas RAZUČIAI. Nors ši šeima ir nelaimėjo kasmet Lietuvos ūkininkų sąjungos rengiamame konkurse „Metų ūkis“, tačiau Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis sutuoktinius apdovanojo už bendruomeniškumą ir rūpinimąsi kaimo žmonėmis.

Visos žemės viename kaime
Spraudžio kaimą žmonės vadina užkampiu. Čia senųjų gyventojų jau beveik nebėra – išmirę, o jaunieji – išvažiavę.
Tačiau ne visi spraudiškiai po pasaulį blaškosi. Antai Zigmas Razutis su žmona Dainora jau nuo seno gyvena šiame Dievo užmirštame kampelyje.
„Tas Spraudis mus taip įspraudė, kad iš jo dabar net kojos nekeliame. Visos mūsų žemės, kurias tvarkome, yra tik aplink šį kaimelį“, – prisipažįsta namų šeimininkė.
Kaip pasakojo moteris, kaime liko ir jųdviejų vyriausias sūnus Ernestas su šeima.
Kitos dvi D. ir Z. Razučių atžalos – Sigita ir Monika – iš gimtojo Spraudžio išvažiavo.
Kaimynams pieno duoda už dyką
Tačiau dukros dažnai su vyrais aplanko tėvus. Dažnas svečias tėvų namuose yra ir sūnus su žmona Lina. „Turiu auksinius vaikus, žentus ir marčią. Visi labai padeda prie ūkio darbų. Jei ne jie, sunkiai išsiverstume vieni“, – giria savo artimuosius Dainora.
Kai kalbinome D. ir Z. Razučius, šie turėjo dar tik dvi anūkėles, dabar jųdviejų sūnus Ernestas jau sūpuoja mažylį, o vasarį į šį pasaulį ateis ir Sigitos berniukas. Razučių giminė pagausės ir bus kam dirbti ūkyje.
Nuo 2002-ųjų ūkininkaujantys sutuoktiniai valdo maždaug 100 hektarų nuosavos ir 60 hektarų nuomojamos žemės. Šiuo metu buvusio „Bangos“ kolūkio fermoje yra 38 melžiamos karvės, apie 40 mažų veršelių, maždaug 20 jautukų ir tiek pat telyčaičių. Dainoros ir Zigmo ūkyje ganosi ir daugiau nei 10 Lietuvos juodgalvių veislės ėriavedžių bei grynaveislis avinas.
D. Razutienė neslėpė, kad iš ūkio galima pragyventi, mat kasdien primelžianti apie 700 kilogramų pieno. Moteris prasitarė, kad mielai duodanti spraudiškiams pieno veltui: „Juk jie pensininkai, ir taip neturi iš ko gyventi. Kas būtų, jei aš iš jų paskutinius centus atimčiau? Man negaila atėjusiajam įpilti litrą ar du. Nemanau, kad darau kažkokį žygdarbį.“
Plungėje gimusi ir augusi moteris Spraudyje yra visų gerbiama ne tik dėl to, kad dykai pieną dalina. Moteris daugiau nei dešimtmetį eina kaimo seniūnaitės pareigas, tinkamai atstovauja čia gyvenančiųjų interesams.
Moteris neslėpė, kad galbūt dėl to iš mero A. Černeckio rankų ir gavo minėtą apdovanojimą už bendruomeniškumą ir rūpinimąsi kaimo žmonėmis.
Pirmąją karvę padovanojo uošviai
Kalbėdama apie ūkininkavimo pradžią, D. Razutienė teigė, kad viskas prasidėjo nuo vienos karvės, kurią padovanojo uošviai: „Ištekėjus ir iš Plungės atsikrausčius į Spraudžio kaimą, mudu su vyru neketinome ūkininkauti. Zigmo mamai atvedus karvę ir išmokius ją melžti, kaskart pieną atiduodavau į supirktuvę. Net nepajutau, kaip pradėjome laikyti dvi karves, paskui – penkias, dar vėliau –
visą dešimtį. Nė vienos nepirkome – visos iš mūsų bandos.“
Moteris pasakojo, kad iš pradžių raguotes laikė ūkiniame pastate, šalia namų. Kai gyvuliai nebetilpo, su vyru nusprendė susitvarkyti už pusantro kilometro esančias buvusio kolūkio patalpas. Į jas ūkininkai gyvulius perkėlė maždaug prieš šešerius metus, o prieš trejus – įregistravo ir vieną darbininką.
Pasak ūkininkės, pagalbininkas labai praverčia, kai reikia šerti gyvulius ir mėžti mėšlą. Juolab kad vyras Zigmas ne visada gali – dirba vienoje Plungės firmoje apsaugos darbuotoju. Dainora dabar sukasi tik savo ūkyje ir svetimiesiems savo karvučių melžti nepatiki.Tik savaitgaliais, atvažiavus vaikams, karves melžia dukros.
D. Razutienė neslėpė, kad ūkis neklestėtų be Europos Sąjungos lėšų, kuriomis sutuoktiniai gali nusipirkti naujos technikos. Moteris prasitarė, kad yra nusipirkę agregatų ir kitos įrangos, o dabar planuoja įsigyti naują traktorių.
Dainora pasakojo, kad ūkyje jau yra šeši traktoriai, visi padargai, kombainas bei kita šienauti skirta technika. Moteris tikisi, kad iki 2020-ųjų pavyks įsirengti ir pieno liniją. Tada ir dirbti bus lengviau.

2 komentarai(-ų)

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...