Monetų rinkimu užsikrėtęs…

1611-1205Numizmatika – monetų kolekcionavimas. Jis Europoje pradėjo plisti dar XIV amžiuje, o XVI amžiuje jau buvo žinoma apie 950 monetų kolekcijų. Lietuvoje jau Žygimanto Augusto laikais (1545 m.) buvo surinkta pirmoji monetų kolekcija. Plungėje šis užsiėmimas labai populiarus nuo senų laikų. Dar sovietmečiu daugelis, tiesiog „susirgę“ monetų rinkimu, jas renka iki šių dienų.

Plungiškis Egidijus Bulavas – tikras numizmatas, užsikrėtęs monetų rinkimu dar  jaunystėje. Jis yra sukaupęs nemažą monetų kolekciją, kuria labai didžiuojasi ir laiko banko saugyklose. Tačiau keletą išskirtinių monetų teko išvysti ir „Žemaičio“ žurnalistams.
Kaip ir sakė kolekcininkas, pomėgis rinkti monetas atsiradęs dar sovietmečiu, nors tada ir galimybės buvusios kitokios – išvažiuoti į kitą šalį, surasti ir įsigyti naujų monetų buvę sunku. Tam reikėję ir nemažai išlaidų. Tad mėgiamas užsiėmimas buvo „apmiręs“, ir tik praėjus nemažai metų, gyvenimas plungiškį vėl įtraukė į kolekcionavimo verpetą. „Tai ne tik pomėgis, o gyvenimo būdas – tai  visą gyvenimą besitęsianti veikla. Kiekviena moneta, nuo pat jos nukaldinimo dienos, turi unikalią ir atskirą savo istoriją. Monetos – tai pinigai, kurie yra pakeitę šimtus ar net tūkstančius šeimininkų, kol pagaliau atgula į muziejaus ar privačią kolekciją“, – apie savo pomėgį didžiuodamasis pasakojo E. Bulavas.
Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, 1991-aisiais Lietuvos bankas į apyvartą išleido laikinuosius pinigus talonus, vadinamąsias vagnorkes, 1993-iaisiais – Lietuvos nacionalinius pinigus – litus, o kai Lietuvoje 2015-aisiais buvo įvestas euras, jaunystės pomėgis atgijo, ir E. Bulavas, atsiradus naujoms galimybėms, vėl pradėjo rinkti monetas. Pasak pašnekovo, dabar daugelis žmonių renka metalinius eurus, ir vien tik Plungėje, „susirgusiųjų“ monetų rinkimu, yra apie 200. O tikrų kolekcininkų, kurie gerai išmano kolekcionavimą, yra tik kelios dešimtys. Paklaustas, kaip renkamos monetos, kolekcininkas atsakė, kad renka neprofesonaliai – tiesiog prašo žmonių turgeliuose, mažose atokiose parduotuvėse, perka, išsikeičia, klausinėja apie eurų monetas garbaus amžiaus žmonių, pažįstamųjų, giminaičių.
Prieš dvejus metus, kai Lietuva įstojo į euro zonos valstybių gretas, E. Bulavo nuomone, ir prasidėjo tikrasis euro monetų rinkimas. Kolekcininkas papasakojo, kad devyniolika valstybių yra euro zonoje ir turi teisę leisti pinigus. Dar keturios valstybės (Vatikanas, Monakas, San Marinas, Andora), nors ir nepriklauso euro zonai, tačiau taip pat turi teisę kaldinti monetas. Nuvykęs į didžiuosius miestus, kolekcininkas lankosi numizmatų klubuose, ką nors nusiperka, išsikeičia, taip įsigydamas vis naujų monetų, kurių dar neturi kolekcijoje. „Kartais tiesiog eini ir prašai keistis“, – pasakojo E. Bulavas.
Monetas kolekcininkas renka, vadovaudamasis trimis taisyklėmis. Pirmiausia, renka po vieną leidžiamų nominalų bet kurių metų minėtų 23-jų valstybių monetą. Iš viso jų yra 184-ios. Kiekvienais metais euro zonos valstybės išleidžia jų po aštuonis vienetus. Antra – renka po vieną monetą, jei pasikeitė reversas, ir trečia – renka visų metų, visų laidų, visų nominalų monetas. Kaip sakė pašnekovas, šiuo metu monetų teoriškai galima surinkti net visą tūkstantį. Tai didelis ir sunkus darbas, reikalaujantis ir daug laiko, ir lėšų, ir žinių.
E. Bulavas didžiavosi, kad turi Rusijos federacijos Tatarstano respublikos monetą bei Gibraltaro penkių svarų monetą, skirtą 200 metų Trafalgaro mūšiui paminėti. Moneta išleista 2005-aisiais.
„Renku monetas ir pagal temas, tam tikrų valstybių, įvairias progines, pavyzdžiui, skirtas olimpinėms žaidynėms, ir dar daug kitų.
O ar žinote, kad vienos iš brangiausiųjų yra mažųjų valstybėlių (Vatikano, Monako, San Marino, Andoros). Kai kurios monetos kainuoja net 12 milijonų, – pabrėžė kolekcininkas. – Kaina priklauso nuo metalo vertės.“ Pašnekovas apie euro monetas daug išmano. Apie kiekvieną gali papasakoti atskirą istoriją nuo pat jos nukaldinimo dienos.
„Monetų kolekcionavimas – istorija, mokslas, – sako E. Bulavas. – Tai didžiausias mano gyvenimo pomėgis ir malonumas.“

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...