Lietuviška duona skanesnė

1611-1318Lietuvą palieka tūkstančiai jaunų žmonių, sakydami, kad čia jiems nėra jokių perspektyvų.  Dažnas įsitikinęs, kad mūsų šalyje, ypač mažesniuose miesteliuose, jaunimui nėra ką veikti. Tačiau 25-erių Inga JOKUBAUSKAITĖ yra puikus pavyzdys, kad mūsų krašte netrūksta sumanių ir aktyvių jaunų žmonių. Iš mažo Šarnelės kaimo kilusi mergina yra Plungės vietos veiklos grupės valdybos narė, Žemaičių Kalvarijos jaunimo klubo „Kartu kvadratu“ pirmininkė, Žlibinų kultūros centro Grumblių filialo renginių organizatorė. O nuo rugsėjo vadovauja Plungės atvirajam jaunimo centrui. Jauna mergina teigia, kad apie emigranto kelią niekada negalvojusi, mat lietuviška duona kur kas skanesnė. O ir namų ilgesys stipresnis už norą turėti pinigų.

I. Jokubauskaitė pasakojo, kad yra kilusi iš visuomeniškos šeimos. Mama Rima vadovauja Žemaičių Kalvarijos kultūros centrui, tėtis Adomas muzikuoja drauge su Gegrėnų kaimo kapela „Sosieda“. Penkeriais metais vyresnis brolis Gediminas Sedos kultūros centre dirba renginių organizatoriumi. Nevengia jis ir muzikanto duonos – groja ir dainuoja įvairiuose vakarėliuose, yra įkūręs grupę „Antena“.
Kaip prasitarė Inga, ilgai negalvojusi pasekė mamos ir brolio pėdomis – įstojo į Žemaitijos kolegijos Telšių fakultetą, kur baigė kultūrinės veiklos vadybos studijas. Dar studijuodama pradėjo dirbti Žlibinų kultūros centro Grumblių filialo renginių organizatore ir ten dirba iki šiol.
I. Jokubauskaitė pasakojo, kad baigė Žemaičių Kalvarijos vidurinę mokyklą. Klasėje buvo 27 mokiniai – džiugu, kad daugelis gyvena Lietuvoje, tik keturi ar penki yra išvažiavę uždarbiauti į užsienį.
Paklausus, ar kada nors pati galvojo paragauti emigrantės duonos, mergina tvirtai atsakė, kad tokių planų nebuvo. „Esu patriotė. Pakeliauti, pamatyti svečias šalis visada smagu. Darbo reikalais ir per atostogas esu aplankiusi Prancūziją, Olandiją, Belgiją, Vokietiją, Lenkiją, Latviją, Portugaliją, Italiją. Tačiau dirbti svetur nenorėčiau, nors ir gaučiau didesnį atlyginimą – lietuviška duona skanesnė. Manau, kad namų ilgesys yra didesnis už bet kokį norą turėti daugiau pinigų“, – įsitikinusi pašnekovė.
„Kas jus čia laiko? Kokia prasmė gyventi Lietuvoje?“ „Geras klimatas, geografinė padėtis. Nėra baisių stichijų ir nereikia drebėti, kad užėjęs uraganas nuplėš tavo namo stogą. Čia jaučiuosi tvirtai – gimta kalba, savi žmonės. Ir Lietuvoje galima užsidirbti, tik reikia noro būti čia ir siekti užsibrėžtų tikslų“, – sako Inga.
Mergina prasitarė, kad jos gyvenimo draugui ir vaikų tėvui Vilmantui ne vienus metus teko uždarbiauti Danijos, Vokietijos, Olandijos ūkiuose. I. Jokaubauskaitė sakė, kad, gyvendamas užsienyje, vyras nesišvaistė, taupė pinigus, kad grįžęs galėtų  įgyvendinti savo svajonę. Po septynerių metų emigracijos Lietuvoje jis pradėjo savo verslą – įkūrė automobilių dalių saloną. Inga neslepia, kad iš šio verslo jųdviejų šeima dabar ir gyvena.
Mergina priduria, kad gyvenimas Lietuvoje tikrai ne rožėmis klotas. Inga pritaria daugelio nuomonei, kad vienintelė išeitis, kad žmonės neemigruotų – didinti darbo užmokestį bei mažinti mokesčius. Jos nuomone, pastarieji labiausiai „ėda“ mūsų šalį:  „Kad ir mano šeimos pavyzdys. Vyras turi verslą ir kiekvieną mėnesį „Sodrai“ turi sumokėti milžiniškus pinigus. Galima sakyti, taip jis išlaiko septynis girtaujančiuosius.“
Inga prisipažino, kad iš savo atlyginimo pragyventų, jei būtų viena, o dabar augina du vaikus – aštuonerių Liubertą ir dvimetį Liudviką. „Lengviau, kai yra dvi piniginės, o ne viena. Nepritariu, kad moteris turėtų tik namuose aplink puodus šokinėti ir laukti, kol vyras parneš pinigų. Jei yra šeima, tiek vyras, tiek žmona turi stengtis dėl jos gerovės“, – sako pašnekovė.
Kad I. Jokubauskaitė neleidžia laiko veltui, galima spręsti ir iš to, kad beveik pusmetį yra Plungės atvirojo jaunimo centro direktorė. Paklausus, kaip pavyko gauti šias pareigas, mergina papasakojo, kad rugpjūčio pabaigoje Glaudžiuose renginio „Atsisveikinimas su vasara“ metu ją pastebėjo Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Tada ir buvo jai pasiūlyta minėtame centre dirbti direktore, kol nustatyta tvarka bus paskelbtas konkursas. Pasak merginos, tokio pasiūlymo atsisakyti negalėjusi, nes jai patinka dirbti su jaunais žmonėmis, mėgsta iššūkius ir turi galimybių įgyvendinti savo kūrybines idėjas.
Inga prisipažino, kad, atėjusi į centrą, išvydo ne tai, ko tikėjosi. „Išėjus iš darbo Viktorijai Gabalytei, centras kurį laiką neveikė. Pasirašydama darbo sutartį, jau kurpiau skelbimo tekstą, kad vėl buriamės, pradedam veiklą. Atėjusi pamačiau didelę, nebaigtą remontuoti aikštelę. Visas darbas prasidėjo nuo to, kad pirmiausia reikėjo viską išvalyti. Aptvarkiusi patalpas, po poros savaičių pakviečiau ir jaunimą,“ – teigė mergina.
Naujoji direktorė prasitarė, kad, dar prieš pasirašydama dokumentus, galvojo, kaip išjudins jaunus žmones, įtrauks juos į visuomeninę veiklą. „Galvojau, kaip drauge kursime filmus apie Plungės kraštą, rengsime renginius, bet po poros savaičių supratau, kad gal įsėdau ne į tas roges. Centrą lanko tie žmonės, kurie jaučiasi gerai tada, kai nieko nereikia daryti. Tiesiog tai – vieta, kur gali praleisti laiką“, – kalbėjo Inga.
Tačiau aktyvi ir idėjų nestokojanti mergina nenuleido rankų. I. Jokubauskaitė minėjo, kad  kiekvieną penktadienį  lankytojus pradžiugina kokiu nors renginiu. „Jie labai mėgsta varžytis, tad sugalvoju įvairių sporto rungčių. Jau rengėme krepšinio, smiginio, svarmenų laikymo, stalo teniso turnyrus. Jaunimas gan noriai susirenka ir į šokio, karaokės, viktorinų ir kino filmų vakarus“, – sakė pašnekovė.
Pasak Ingos, tada į centrą susirenka daugiau kaip 30 jaunuolių, kai kitomis dienomis jų apsilanko tik 15–20. Mergina prisipažino, kad planų turi daug ir įvairių. „Kad tik nepritrūktų jėgų idėjoms įgyvendinti, ir žmonių, kurie joms pritartų“, – šypsojosi I. Jokubauskaitė.
Paklausta, ar yra laimingas žmogus, mergina net nesuabejojusi atsakė, kad taip:  „Aš viską turiu. Mano mylimas vyras yra iš septynių vaikų šeimos, ir tik jis vienintelis gyvena Lietuvoje, kiti – kas Vokietijoje, kas Anglijoje, kas Airijoje. Susitinka jie tik kartą per metus. Džiaugiuosi, kad mano artimieji yra šalia, kad neišsibarstę po platųjį pasaulį.“

Vienas komentaras

  • Aš:

    Būtų gražu, jei viskas būtų tiesa. Yra daug neatitikimų.Ir neaišku, kas suklydo – autorė ar straipsnio herojė…

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...