Apie religiją

BunkaKažkas pleptelėjo, jog krepšinis – antroji Lietuvoje religija. Skamba ir gražiai, ir jausmingai, ir galingai.
Bet tai taip toli nuo tiesos, kad reikėtų itin galingo kompiuterio atstumui tarp lakaus įsivaizdavimo ir tikrovės pamatuoti.
Moksliškai sakant, religija yra išgyventas susitikimas su šventybe ir jos paveikto žmogaus atsakomoji veikla. Tai – konkrečios socialinės grupės išpažįstamų ontologinių (filosofinės būties teorijos) etinių pažiūrų ir su jomis susijusių ritualų sistema, kuriai paprastai būdingas tikėjimas anapusine realybe bei tokio pobūdžio tikėjimų sukuriamas vadinamų šventųjų asmenybių, šventųjų vietų, šventųjų relikvijų, fetišų garbinimas.
Pagal šį apibrėžimą statistiškai bažnyčia su savo amžių amžius kultivuojamais šventaisiais, šventomis vietomis ir nuobodžiais pasakojimais Lietuvoje turėtų trauktis į šešėlį, nes priekyje jos stojasi ne tik antrąja religija vadinamas krepšinis, bet ir aritmetiškai daugiau „šventųjų asmenybių, šventųjų vietų, šventųjų relikvijų ir fetišų“ skaičiuojantis šou verslas.
Netgi jo pavadinimas pasiskolintas iš anglų kalbos, nes lietuviškai reikėtų sakyti „rodymo, pasirodymo“ verslas. Bet tai begėdiškai apnuogintų esmę, mat rodyti nelabai yra ką, todėl jį reikia apipinti dirbtiniais garso bei vaizdo efektais, vienai dienai sukurtomis „šventomis asmenybėmis“, subinytėmis ir galinga smegenų skalavimo mašina.
Ji veikia nepriekaištingai, nes aplink kiekvieną, lipantį į sceną atseit dainuoti ar groti sukasi bene pusšimtis maitvanagių – prodiuserių, vadybininkų, įvaizdžio kūrėjų, kioskininkų, bilietų platintojų, įrašų pardavėjų, giminaičių, „kūrybos analitikų“, drabužių „itindizainerių“ ir dar visokiausio plauko prielipų. Visi jie nori duonos su sviestu, todėl priversti vienu balsu rėkti apie išskirtinę, ryškia šviesa nušvietusią vargšės Lietuvos padangę „šventenybę“, be kurios gyventume bedžiaugsmėje tamsoje.
Prieš tokį galingą chorą ypač sunku atsilaikyti jaunam organizmui, poveikis kuriam lieka visą gyvenimą.
Tad jeigu sudėliotume tikrą religijų seką Lietuvoje, pirmon vieton su giliu liūdesiu reikėtų kelti šou verslą, antroje gal stotų krepšinis, o bažnyčią palikti pirmame trejetuke.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...