Pažintis su skirtingų šalies regionų kultūra

1702-2710Praėjusį šeštadienį Plungės kultūros centro sceną sudrebino liaudiško šokio tradicijas puoselėjantys kolektyvai, į mūsų miestą suvažiavę iš skirtingų Lietuvos regionų. Antrą kartą vykusiame respublikiniame liaudiškos muzikos ir šokių konkurse „Šoktinis 2017“ savo krašto liaudiško šokio išskirtinumą bei tautinių kostiumų savitumą gausiai susirinkusiai publikai demonstravo kolektyvai iš Alytaus, Klaipėdos, Šiaulių, Vilkaviškio bei Kretingos. Žinoma, šventėje pasirodė ir jos šeimininkai – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Žirginėliai“.

Konkurso, kurį vedė Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Simona Gudavičiūtė, dalyvius vertino kompetentinga komisija: Klaipėdos universiteto Menų akademijos Šokio katedros vedėjas, profesorius, humanitarinių mokslų daktaras Vidmantas Mačiulskis, Lietuvos edukologijos universiteto dainų ir šokių ansamblio „Šviesa“ meno vadovė, Lietuvos liaudies kultūros centro vyresnioji specialistė Jolanta Kisielytė-Sadauskienė ir choreografė, Marijampolės kolegijos dėstytoja bei ansamblio „Žirginėliai“ įkūrėja Nijolė Vasylienė.
Komisija jaunuosius šokėjus vertino pagal kolektyvo atstovaujamo regiono pasirinktos programos meninį lygį, repertuaro pasirinkimą, sceninę kultūrą, kūrybiškumą ir atlikimo techniką.
Prieš liaudiškam šokiui skirtos šventės dalyvių pasirodymus, šokėjus, muzikantus, komisiją bei žiūrovus sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, kuris džiaugėsi, jog mūsų krašte itin gilios kultūros tradicijos. „Plungė – Žemaitijos širdis, galinti didžiuotis išpuoselėtomis liaudiško šokio tradicijomis, gausiu būriu meno kūrėjų, muzikantų ir kitų kultūros srityje dirbančių žmonių“, – sakė meras.
Garbė pradėti ne vieną valandą trukusį renginį atiteko svečiams iš Alytaus. Jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis „Tarškutis“ žiūrovus sužavėjo ne tik trankiais šokiais, liaudiškomis dainomis, bet ir išskirtine tarme, kurios grožį atskleidė kolektyvo nariai, porindami smagias istorijas.
Po alytiškių scenoje šeimininkavo Vilkaviškio muzikos mokyklos liaudies šokių ansamblis „Siaustinis“. Tik nuo 2014-ųjų gyvuojantis kolektyvas išjudino ne tik jaunus, bet ir vyresnės kartos žiūrovus.
Ypač nuotaikingas buvo Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos liaudiškų šokių grupės „Liuoksinis“ pasirodymas. Liaudiško šokio meną puikiai įvaldę šiauliškiai vos per dešimt minučių surengė tikrą liaudiškos muzikos ir šokio šventę.
Svečiams iš Šiaulių nenusileido ir konkurso šeimininkai – ansamblis „Žirginėliai“, kuris per daugiau nei trisdešimt veiklos metų yra iškovojęs pergalių ne tik respublikiniuose, bet ir tarptautiniuose konkursuose bei festivaliuose. Plungiškiai šokėjai su savo programa, kurioje persipina lietuviškų švenčių ir pasilinksminimų vaizdai, rimti darbo šokiai bei įvairūs charakteriniai šokiai, yra džiuginę lenkų, slovėnų, vokiečių, belgų, švedų, turkų, makedonų, graikų ir kitų šalių publiką.
Kaip sakė konkurso „Šoktinis 2017“ vedėja, ansamblio vaikai ir jaunimas supranta ir vertina liaudies meną. Tokia menine kryptimi šiuo metu ansamblį veda meno vadovė Sonata Kazlauskytė, choreografė Eglė Novoruckienė, kapelos vadovė Rita Džiugienė.
Plungiškių antrąkart rengtame konkurse sužibėjo ir Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Vijurkas“. Uostamiesčiui atstovavę šokėjai susirinkusiuosius sužavėjo ne tik šokiu, bet ir išskirtiniais drabužiais. Jų tautiniai kostiumai priminė krašto spalvas. Visos „Vijurko“ merginos buvo pasipuošusios gintaro karoliais, kurie yra vienas svarbiausių pajūrio akcentų.
Pasirodžius Kretingos meno mokyklos vaikų šokių studijai „Ratilėlis“, kuri iš užbaigė liaudiško šokio šventę, komisijos laukė sunki užduotis – išrinkti geriausius kolektyvus. Šių metų konkurso laureatu pripažintas ansamblis „Žirginėliai“. Antrosios vietos laimėtojų vardu pasipuošė kretingiškių kolektyvas „Ratilėlis“. O ansamblis „Vijurkas“ iš Klaipėdos užėmė trečiąją vietą.
Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis „Tarškutis“apdovanotas už dzūkų tradicijų puoselėjimą, Vilkaviškio „Siaustinis“ sulaukė įvertinimo už sėkmingą ansamblio debiutą, o Šiaulių kolektyvas „Liuoksinis“ – už tradicinio šokio „Polka“ puoselėjimą.
Po renginio dar ilgai visi dalijosi įspūdžiais ir dėkojo plungiškiams už galimybę išvysti skirtingų Lietuvos regionų tautinius kostiumus, išgirsti įvairių instrumentų, pamatyti šokių judesiais perteiktus regionų ypatumus bei pajausti liaudies šokių charakteringumą. Visa tai publikai dovanojo daugiau nei 300 vaikų ir jaunimo, kurie šokdami, grodami ir dainuodami puoselėja liaudies šokį ir muziką.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...