Pasipildė Tautodailininkų sąjungos gretos

1702-3105Praėjusį penktadienį Plungės kultūros centro parodų salėje atidaryta gražia tradicija tapusi kandidatų į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius kūrybos paroda. Šiais metais savo darbus visuomenei pristatė penki autoriai, kuriems renginio metu įteikti Tautodailininkų sąjungos nario pažymėjimai.

Prieš pristatydama kolegas, naujoji Kultūros centro tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė susirinkusiuosius pakvietė pasiklausyti mažojo muzikanto Elijaus Danilevičiaus (Plungės „Babrungo“ pagrindinės mokyklos antrosios klasės mokinio) akordeonu atliekamų kūrinių. „Elijus yra pradedantysis muzikantas, kuris šį vakarą tarsi simbolizuoja mus, kandidatus į tautodailininkus“, – sakė kuratorė, anot kurios, tautodailė – keistas dalykas, nes jos niekada aiškiai negalima pamatyti, tačiau ji visada šalia.
Šiais metais į tautodailininkų gretas įsitraukė Barstyčiuose (Skuodo r.) gyvenanti Laima Paksaitė (1961 m.). Renginio metu ji pasakojo, jog pažintis su tautodailės menu prasidėjo nuo juostų pynimo. „Kai jų pripyniau gana daug, kilo klausimas, kur tas juostas dėti, juk nesuguldysi į dėžes. Norėjosi kažkur prasmingai panaudoti. Būtent tada gimė lėlių idėja“, – pasakojo barstytiškė ir demonstravo vieną išskirtiniausių savo kūrinių – lėlę „Moters gyvenimas“. Pervertus vienaip jos drabužius, galima pamatyti jauną, netekėjusią mergelę, pervertus kitaip – jau subrendusią ir ištekėjusią moterį. L. Paksaitės kolekcijoje – ir lietuvių anuomet garbintos deivės, tarp kurių – Žemyna, Medeina, Gabija ir kitos. Net rašytoją Žemaitę vaizduojančią lėlę yra sukūrusios darbščiosios barstytiškės rankos.
Savo darbus pristatė ir babrungiškis tapytojas Henrikas Bertašius (1946 m.). Paprašytas papasakoti apie savo kūrybą, menininkas nedaugžodžiavo. „Ką čia pasakysi, viskas ir taip matoma. Į mano paveikslus perkelti Plungės krašto gamtovaizdžiai. Dominuoja Platelių bei Purvaičių miškai“, – trumpai, kaip tikras žemaitis, sakė H. Bertašius ir prisipažino, jog neprisimena, kada pradėjo tapyti. „Potraukį tam jaučiau nuo vaikystės, tačiau kada ėmiausi teptuko, negaliu pasakyti. Neseniai sesuo, tvarkydama namo palėpę, rado 1965-aisiais mano tapytą paveikslą. Vadinasi, tada jau tapiau“, – juokavo babrungiškis.
Dairantis po turtingą meno kūrinių parodų salę, nebuvo galima nepastebėti išskirtinių keramikos darbų. Spalvingi, kruopštumu pasižymintys paveikslai, baltiškais motyvais išdailintos daiktadėžės, įmantrių formų padėkliukai, vazonai, cukrinės ir kitokie keramikos darbai traukė kiekvieno parodos lankytojo dėmesį. Išskirtinio grožio kūrinių autorė – trisdešimtmetė keramikė Giedrė Liaugaudė iš Urvikių kaimo (Mažeikių r.). Jai taip pat buvo įteiktas Tautodailininkų sąjungos nario pažymėjimas.
Jaunoji tautodailininkė savo darbuose senas tautodailės tradicijas stengiasi suderinti su naujovėmis, todėl jos kūriniai – išskirtiniai, gražūs tiek forma, tiek spalva. Pristatydama savo darbus, G. Liaugaudė akcentavo, kad jos kūryboje – daug gamtos ženklų. Jos vazonai, daiktadėžės, padėkliukai ir kiti darbai dekoruoti augaline, gyvuline bei geometrine ornamentika.
„Man norisi kurti ne tik estetiškai patrauklų, bet ir mintį turintį daiktą, kad jis atspindėtų ir perteiktų lietuvių liaudies meno savitumą. Esu estetikos ir grožio puoselėtoja, todėl mano darbai – išskirtiniai, vienetiniai, perteikiantys mano pasaulėžiūrą bei džiuginantys ne tik mane, bet ir naujuosius šeimininkus“, – kalbėjo G. Liaugaudė.
Kelis sakinius, kaip ir H. Bertašius, apie savo darbus tepasakė ir Sedoje (Mažeikių r.) gyvenantis medžio meistras bei pedagogas Vytautas Blistrubis (1968 m.). „Kiekvienas kūrėjas yra savotiškas ligonis. Aš save vadinu chronišku ligoniu. Linkiu visiems kūrybos žmonėms toliau sirgti šia liga ir niekada nepasveikti“, – sakė sediškis, kuris, kaip solidžią kūrybinę patirtį sukaupęs medžio meistras, dalyvauja įvairiuose kūrybiniuose projektuose. Jų metu savojo amato jis moko  jaunąją kartą.
Parodoje savo darbus visuomenei įvertinti pateikia ir 1970-aisiais gimusi J. Miltenė. Pedagogės, tapytojos bei grafikės darbai atspindi jos kruopštumą ir atidumą net smulkiausiose detalėse.
Visus parodos autorius pasveikino būrys artimųjų, bičiulių ir kolegų. Gražių žodžių jiems nestokojo ir Kultūros centro vadovas Romas Matulis, pasak kurio, kuriantis žmogus yra pats gražiausias.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...