Paminėta Gimtosios kalbos diena

IMG_20170221_171948Neseniai Plungės žemaičių dailės muziejuje vyko renginys, kurio metu paminėta Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Pasigrožėti gimtosios – žemaičių – kalbos skambesiu bei susipažinti su kitų lietuvių kalbos tarmių savitumu galimybę plungiškiams suteikė Žemaičių kultūros draugijos Plungės skyrius „Gondinga“.

Renginį vedusi minėtos draugijos narė Diana Gendvilienė, prieš supažindindama susirinkusiuosius su tarmiška literatūrine-muzikine kompozicija „Laimė gyventi“ (arba „Sāva“) dovanota Šiaulių valstybinio dramos teatro aktorių ketvertu, priminė, jog Tarptautine gimtosios kalbos diena vasario 21-oji yra paskelbta nuo 1999-ųjų.
Šventajame Rašte teigiama, kad buvo metas, kai žmonės kalbėjo viena kalba. Jų kalbas esą sumaišė Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų jį pasiekti. Kalbininkai taip pat aiškina, jog visos dabartinės pasaulio kalbos išsirutuliojo iš vienos kalbos – prokalbės.
Šiandien pasaulyje daug kalbų. Kai kurios iš jų gali didžiuotis turinčios tarmių. Jų ypač turtinga lietuvių kalba. Vasario 21-ąją vykusio renginio metu su kai kuriomis iš jų susipažino ir plungiškiai.
Šiaulių valstybinio dramos teatro aktorius Juozas Bindokas paporino dzūkiškai, jo kolegė Monika Šaltytė paskaitė bendrine kalba, o grupė „Auksa žovis“ – Severinas Norgaila (gitara, vokalas) ir Austėja Gendvilaitė (smuikas, vokalas) – susirinkusiųjų ausis pamalonino žemaitiškai atliktomis dainomis.
Aktoriai M. Šaltytė ir J. Bindokas jau ne pirmą kartą randa kūrybinę bendrystę poetinių skaitymų klasikinėse erdvėse ir už jų ribų. Tarmiška literatūrinė-muzikinė kompozicija „Laimė gyventi“ gimė, J. Bindokui suradus etnografės Onutės Drobelienės dzūkiškus pasakojimus. Aktorius dzūkiškai susirinkusiems plungiškiams paskaitė pasakojimų apie gyvenimą, grybus, gimimą, mirtį, kiaules ir, žinoma, merginas. Visi susižavėję klausėsi svečio.
Ne mažiau įdomu buvo išgirsti ir  M. Šaltytės skaitomų Marcelijaus Martinaičio „Kukučio baladžių“ bei žemaitiškai atliekamų plungiškės A. Gendvilaitės ir S. Norgailos dainų. Geriausiai iš jų žinoma „Auksa žovis“, ne kartą skambėjusi ne tik įvairių renginių Plungėje metu, bet ir per televiziją. Žemaitiškų dainų autorė – A. Gendvilaitė.
Renginio dalyviai džiaugėsi turėję progą išgirsti skirtingų lietuviškų tarmių.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...