Gyvename ilgiau, gimdome daugiau, bet mūsų… vis mažėja

1702-2786Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariai išklausė Savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informaciją apie rajono gyventojų sveikatos būklę. Buvo analizuojami 2015-ieji, kai mūsų rajone dar gyveno 35783 žmonės, iš kurių 47,18 proc. – vyrai, o 52,82 proc. – moterys. Vaikai ir jaunuoliai iki 17-os metų sudarė 19,12 proc., nuo 18-os iki 44-erių  – 34,06 proc., nuo 45-erių iki 64-erių – 28,26 proc., daugiau kaip 65-erių buvo 27,69 procento. Nemažai rodiklių yra geresni už Respublikos vidurkį, tačiau paguoda menka. Gimstamumas auga, tačiau gyventojų skaičius vis tiek mažėja, nesikeičia ir pagrindinės ligos, atnešančios daugiausia mirčių.

Žmonės dažnai prisipažįsta nemėgstantys statistikos, o kai kas tvirtina, kad ja pasitikėti neverta, bet reikėtų nepamiršti, kad skaičių kalba gali būti ir labai iškalbinga. Dažnai jie slepia daug įvairios informacijos. Pavyzdžiui, nesidomintieji skaičių kalba nelabai sutiktų, jog mūsų rajono gyventojų gyvenimo trukmė yra tik šiek tiek ilgesnė už visos Lietuvos vidurkį. Plungiškiai mėgsta tvirtinti, kad mūsų rajone gyvena daugiau ilgaamžių negu kituose, kad pas mus gerokai didesnis gimstamumas ir mažesnis mirtingumas. Skaičiai rodo, jog Lietuvoje vidutinė gyvenimo trukmė yra 74,5 metų, o mūsų rajone – 74,9. Tik tiek daugiau. Dar vienas iškalbingas skaičius – šimtui vaikų iki 15-os metų teko 135 suaugusieji, kuriems daugiau negu 65-eri.
Kaip ir anksčiau, didžioji Plungės rajono gyventojų dalis gyvena mieste – 52,4 proc., likusieji įsikūrę kaimuose. 2015-aisiais 1000-čiui rajono gyventojų teko 11,2 gimusių kūdikių. Lyginant su 2014-aisiais, gimstamumas išaugo penktadaliu, tačiau natūralus prieaugis 1000-čiui gyventojų vis dar išlieka neigiamas. Tam pačiam gyventojų skaičiui tenka 8,2 santuokų ir 3,2 ištuokų. Tiesa, mirtingumas rajone buvo mažesnis už Respublikos vidurkį: 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje mirtingumas siekė 1440 atvejų, o pas mus – 1350. Mirtingumo statistika reikšminga tuo, kad rodo bendrą gyventojų sveikatos būklę ir jos priežiūros kokybę.
Pranešėjos minėjo, jog 2015-aisiais, kaip ir ankstesniais metais, rajone išliko tos pačios pagrindinės mirties priežastys: kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys. Dėl išvardintų priežasčių mirė 8 iš 10-ies (100 tūkst. gyventojų teko 807,6 mirtys dėl kraujotakos sistemos ligų, 254,3 – dėl piktybinių navikų, 86,6 – dėl išorinių mirties priežasčių). Būtina paminėti, kad tais metais moterų mirė daugiau negu vyrų. Lyginant miesto ir kaimo skaičius, dažniau nuo išvardintų ligų mirė kaimo gyventojai.
Apibendrinant rezultatus ir lyginant juos su šalies vidurkiu, Plungės rajone gerų rodiklių daugiau negu blogų. Pas mus mažiau savižudžių, mažiau miršta dėl išorinių priežasčių, mažiau sergančiųjų II tipo diabetu bei cerebrovaskulinėmis ligomis, mažesnis mirtingumas nuo piktybinių navikų, daugiau kūdikių, kurie buvo žindomi iki pusės metų, mažiau gimdo paauglės, mažiau transporto įvykiuose patirtų traumų ir didesnis slaugytojų skaičius, tenkantis vienam gydytojui.
Tačiau paminėjus geriausius rezultatus, negalima pamiršti ir tų, kurie blogesni už šalies vidurkį. Rajone 1000-čiui gyventojų tenka daugiau mokyklinio amžiaus vaikų, kurie nelanko mokyklos, daugiau gyventojų, kurie nepatenkinti Savivaldybei pavaldžių asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamomis paslaugomis. Už Respublikos vidurkį didesnis kūdikių mirtingumas ir tai, kad labai mažai vaikų dalyvauja krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje. Komiteto nariai dėl to labiausiai kaltino tėvus, tačiau kažkodėl nė vienas jų nepaminėjo, kad tėveliai dėl didelių eilių nepatenka pas odontologus, todėl ir negali dalyvauti šioje programoje.
Pranešime išvardintos problemos bei veiksniai, kurie turėjo įtakos visuomenės sveikatos priežiūrai. Paminėta, kad gyventojų sveikatą, jų emocinę būklę neigiamai veikia nepalanki socialinė ir ekonominė situacija šalyje. Nepakankamas finansavimas, skirtas visuomenės sveikatos priežiūrai bei specialistams, dirbantiems švietimo įstaigose, komunikacijos tarp darbuotojų trūkumas bei nepakankamas bendradarbiavimas tarp sektorių. Savivaldybė negauna lėšų ir valstybinėms programoms.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...