Apie plungiškius

BunkaXIX amžiaus pabaigoje, XX amžiaus pradžioje emigrantai iš Lietuvos keliavo ne tik į Amerikos, bet ir į Afrikos žemyną. Ir ne tik į Pietų Afrikos Respubliką, kurioje, anot ten iškeliavusio buvusio Plungės burmistro Borucho Dovydo Goldvaserio dukros Anetos, žydai išeiviai iš Lietuvos sukūrė valstybę, bet ir į aplinkines šalis.
Tarp pirmųjų atvykėlių į dabartinę Namibiją, o tada Vokietijos koloniją pietvakarių Afrikoje buvo Lentinai iš Plungės. Vyriausiasis brolis Maksas atvyko į Valvesbai 1904 metais. Po to, kai jis įsteigė malūną Svakopmunde, 1907 metais pasikvietė brolį Dovydą, o vėliau – ir kitą brolį Luisą.
Trys broliai užsiėmė galvijų prekyba.
Vėliau atvažiavęs brolis Paulas buvo verslininkas, krautuvininkas.
Per Pirmąjį pasaulinį karą kaip Rusijos piliečius vokiečiai juos internavo stovykloje prie Otjivarongo. Tai nesulaikė vokiečių draugų siųsti jiems maisto ir dovanų, nes broliai buvo svarbūs ir patikimi verslo partneriai.
Tragedija šeimą ištiko 1910 metų gruodžio 16-ąją, kai ketvirtąjį brolį Paulą Karibibo geležinkelio stotyje nušovė mūrininkas Klementas Maruscikas.
Jis Paulą Lentiną nušovė traukinyje, laukusį, kol jis pajudės į Vindhouką, kuriame gyveno.
Prieš tai perone Paulas persimetė keliais žodžiais su pažįstamu Rule, po to nuėjo į traukinį ir atsisėdo prie lango.
Staiga Rule išgirdo tris šūvius ir pamatė, kaip buvęs pašnekovas nugriuvo.
Teismui pateiktas nusikaltimo motyvas buvo nesutarimas tarp P. Lentino ir K. Marusciko. Pastarasis nesumokėjo už plytas, todėl P. Lentinas jas atsiėmė ir ruošėsi parduoti kitam pirkėjui.
Įdomu tai, kad nei Vokietijos kolonijos teismuose, nei spaudoje iki tol buvo pranešimų apie žmogžudystę. 33-ejų Paulas Lentinas visur yra minimas kaip pirmoji žmogžudystės auka Vokietijos kolonijoje Afrikoje.
K. Maruscikui teismas skyrė mirties bausmę, tačiau dėl psichinės ligos bausmę panaikino ir išsiuntė į psichiatrijos ligoninę Berlyne.
Svakopmundės žydų kapinėse iki šiol stovi paminklas plungiškiui Efraimui (toks žydiškas Paulo vardas) Lentinui.
Plungėje likusi brolių šeima gyveno Vytauto gatvės antrame name, o amžino poilsio atgulė kartu su visa 1941 metų liepos mėnesį nužudyta Plungės žydų bendruomene masinėje kapvietėje Kaušėnuose.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...