Velykas pasitinkant

21703-1325Praėjusio penktadienio popietę Žemaitės memorialiniame muziejuje, Godeliuose, surengta edukacinė popietė „Velykinių dekoracijų gaminimas“, kurios metu buvo mokomasi savo rankomis pasigaminti velykinių papuošimų. Padedami muziejininkės Aušros Petrošienės, vaikai ir suaugusieji iš vilnonių siūlų kūrė pūkuotus velykinius triušiukus.

Prieš pasineriant į kūrybinį procesą, muziejininkė susirinkusiesiems priminė, jog Velykos yra kilnojama šventė, pasitinkama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio.
Niekam nėra paslaptis, jog ši viena gražiausių ir laukiamiausių pavasario švenčių turi itin gilias tradicijas. Yra kalbininkų, manančių, kad Velykų pavadinimas yra kilęs iš žodžio „vėlės“, mat mūsų protėviai per šią šventę stengdavosi aplankyti artimųjų kapus, nunešdavo jiems ne gėlių ar žvakių, kaip įprasta, bet kiaušinių ar kitokio maisto.
Šiandien daugumai, ypač jaunajai kartai, Velykos – kiaušinių, margučių šventė. Taip nesąmoningai ignoruojama tikroji krikščioniškos šventės esmė. Etnologai nebando nuginčyti, jog mūsų tradicinės šventės dažnai lydimos pagoniškųjų akcentų.
Svarbiausias per didžiąją savaitę yra vadinamasis tridienis – ketvirtadienis, penktadienis ir Velyknaktis. Labiausiai esame įpratę švęsti Velykų rytą, sekmadienį, tačiau iš tiesų katalikams svarbesnė yra naktis iš šeštadienio į sekmadienį.
Lietuvoje didesnė dalis žmonių Kristaus prisikėlimu džiaugiasi vos pabudę. Pasipuošę ir gerai nusiteikę Velykų rytą visi skuba į bažnyčią, kad tik nepraleistų Prisikėlimo pamaldų. Gaudžiant Velykų varpams, giedama „Linksma diena mums nušvito…“ Grįžus po šventų Mišių, sėdama prie vaišių stalo, kurio centre – gražiausiais raštais išdailinti margučiai.
Prisilietę prie Velykų šventės ištakų ir tradicijų, mažieji popietės dalyviai kibo į darbus. Stvėrė kartoną, vilnonių siūlų ir ėmė daryti pačius gražiausius, pūkuotus triušiukus. Vieni meistravo juodos spalvos velykinį atributą, kiti – pilkos, treti – baltos. Mažiesiems rūpėjo, ar savo kūrinėlius galės parsinešti namo ir padovanoti tėveliams. Muziejininkė sakė, jog ne tik galės parsinešti, bet ir privalės, o per Velykas jais galės papuošti šventinį stalą ar margučių krepšelį.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...