„Nuo opelio peršokome prie merso ir už tai mokame“

21703_1277Tokie žodžiai per praėjusį ketvirtadienį vykusį Rietavo savivaldybės tarybos posėdį nuskambėjo iš Arturo Kungio lūpų, kai grįžta prie visada emocingai sutinkamo dvinarės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą klausimo. Šįkart politikams teko apsispręsti – pritarti ar ne vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir tvarkymą dydžio nustatymo metodikai bei nuostatoms. A. Kungys, kaip ir kiti Tarybos nariai, piktinosi, jog nuo balandžio pirmosios Rietavo savivaldybėje, pradėjus taikyti dvinarę rinkliavą, išaugs gyventojų išlaidos už šiukšlių išvežimą.

Anot politiko, taip yra dėl to, jog dabar atliekos tvarkomos moderniau: jos atvežamos į mechaninio ir biologinio atliekų apdorojimo (MBA) įmonę, kur jos rūšiuojamos ir perdirbamos į dujas.
Tačiau kodėl, kalbėdami apie naujosios įmonės privalumus, UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centro“ (TRATC) atstovai niekada nepažymi, jog pirminis rūšiavimas atliekamas jau pačių gyventojų namuose, vadinasi, dalį didžiulius pinigus siurbiančios gamyklos darbų atlieka patys žmonės. Apie tai ne vieno posėdžio metu bandė užsiminti Tarybos narė Virginija Jakavičienė. Tačiau TRATC-o darbuotojai į platesnes diskusijas šiuo klausimu nesileidžia. Kaip ir anksčiau, taip ir per praėjusį posėdį aiškino, kad, pradėjus taikyti dvinarės rinkliavos mokestį, žmonės bus suinteresuoti rūšiuoti šiukšles, nes nuo to priklausys, kiek jie mokės už jų sutvarkymą.
Primename, jog dvinarės rinkliavos mokestį sudarys pastovioji ir kintamoji dalys. Pastovioji mokesčio dalis nepriklausys nuo atliekų kiekio, o kintamoji – atvirkščiai.  Priklausys nuo to, ar bus teikiama atliekų tvarkymo paslauga: surinkimas, vežimas, naudojimas, šalinimas, priežiūra, stebėsena. Už kintamąją paslaugos dalį galės būti nemokama, jeigu gyventojas deklaruos, kad tam tikrą laiką nesinaudojo nekilnojamuoju turtu.
Anot TRATC-o direktoriaus pavaduotojo Ginto Ordos, individualių valdų savininkai mokės už tai, kiek kartų bus pakelti jų turimi konteineriai. Tarybos nariui Juozui Barsteigai kilo klausimas, kaip atliekų vežėjas apskaičiuos, kiek tų vadinamųjų pakėlimų būta. Jam ir kitiems posėdžio dalyviams paaiškinta, jog atliekas surenkanti mašina, o tiksliau – joje įrengta programa fiksuos konteinerių pakėlimų skaičių. Kiekvienas konteineris privalės būti pažymėtas ir pagal tai programa jį atpažins.
„Tai brangiau ar pigiau mokėsime už šiukšlių išvežimą?“ – G. Ordos ir kartu su juo posėdyje dalyvavusio teisininko Lino Songailos paklausė Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkė Alma Lengvenienė. Užspeisti į kampą, TRATC-o atstovai aiškino, kad dvinarė rinkliavos sistema gal ir nepadės sutaupyti, tačiau ši naujovė skatins žmones atsakingiau rūšiuoti. Pagal naująją tvarką Rietavo savivaldybėje daugiabučiuose gyvenantys žmonės per metus už šiukšles mokės po 53-is eurus, nepriklausomai nuo gyventojų bute skaičiaus, o individualių namų savininkai – po 47,8 euro, jei išveš tik privalomus 13 kartų. Papildomas konteinero pakėlimas kainuos 0,83 euro.
Nors rietaviškiai politikai skeptiškai vertino naująją rinkliavos sistemą, tačiau suprasdami, jog ji – neišvengiama, galiausiai patvirtino naująsias vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir tvarkymą dydžio nustatymo metodiką bei nuostatas.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...