Dalintasi Vydūno minčių šviesa

21703_8212Kovo 15-ąją buvo oficialiai įregistruota Lietuvos menų ir mokslo asociacija „Vydūno šviesa“. Jos įkūrėjas – metafizikos mokslų daktaras Vilimantas Zablockis. Į filosofo, rašytojo, publicisto bei anuomet aktyvaus kultūros veikėjo Vydūno idėjomis paremtos asociacijos veiklą įsitraukė ir mūsų krašto žmonių. Tarp jų – Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovė Adelė Daukantaitė-Šeškauskienė ir medikė Irena Stražinskaitė-Glinskienė. Pastarajai patikėtos asociacijos prezidentės pareigos, o A. Daukantaitė-Šeškauskienė paskirta sekretore. Praėjusį šeštadienį dar nė mėnesio negyvuojanti asociacija pakvietė į pirmąjį savo renginį – meninę-mokslinę konferenciją „Į sielos žydėjimą“, vykusią Žemaičių dailės muziejuje, Plungėje. Jos metu dalintasi Vydūno minčių šviesa.

Gausiai susirinkusius renginio dalyvius pasveikino muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Prie jo prisidėjo ir V. Zablockis. „Pabūkime „šviesoje“, juk to šiandien taip trūksta“, – sakė asociacijos įkūrėjas.
Pristačius konferencijos lektorius, tarp kurių – asociacijos „Vydūno šviesa“ narė Algimanta Pabedinskienė ir Seimo narys, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, kardiologas Algimantas Kirkutis, imta skaityti pranešimus. Pirmąjį pakviesta skaityti Kintų Vydūno centro direktorė Rita Tarvydienė. Ji trumpai pristatė Vydūno gyvenimo ir veiklos kelią.
A. Pabedinskienė bandė sudėlioti sielos dėlionę šiuolaikinės visuomenės kontekste. Buvusi ministrė kalbėjo, jog kiekvieno iš mūsų sieloje turėtų „žydėti“ dora, meilė, laimė, tikėjimas ir kiti prasmingi dalykai, apie kuriuos kalbėdavo ir Vydūnas.
Ypač emocingai nuskambėjo A. Daukantaitės-Šeškauskienės pranešimas, kurio tema – „Švietimo reformų pagrindas – Vydūno įžvalgos“. Net kelis kartus pažymėdama, jog norėtų šia tema pakalbėti Seime, „Vingiorykštės“ klubo vadovė aiškino, jog šiandien kiekvienoje klasėje yra sveikos mitybos piramidė mūsų kūnui. Apie sveiką gyvenimo būdą kalbama ir per pamokas, tačiau žmogus esą nesuvokia, kad jo sveikatos pagrindas yra dvasingumas.
Pasak A. Daukantaitės-Šeškauskienės, Vydūnas turėjo sudaręs dvasinės sveikatos piramidę, kurios žemiausioje pakopoje įrašytos kūno jėgos, toliau – jausmai ir geismai, dar aukščiau – protas, norai, tikėjimas, viltis ir galiausiai – meilė. Tikėjimas, pagal Vydūną, yra tvirta valia, viltis – žmogaus išmintis, o meilė – evoliucijos pagrindas.
Remdamasi Vydūno įžvalgomis, A. Daukantaitė-Šeškauskienė parengė ir pranešimo išvadas, kuriose teigiama, jog šiandien žmogus nesuvokia, kad gyvybė yra vertybė, bet jos netausoja. Akcentuota, jog žmogaus sąmonėje turi būti ne tuštybė, o vertybės. Svarbiausias žmogaus uždavinys – auginti žmoniškumą, siekti mokslo, puoselėti kultūrą, auginti savo kalbą, nes tai – tautos dvasia. Anot pranešėjos, sąmoningumas daugiau turėtų būti ugdomas per meną. Baigdama plungiškė pabrėžė, jog visais šiais dalykais turėtų būti paremtos ir švietimo reformos, kad nekiltų chaosas, kokį dabar turime šalies mokyklose bei visoje švietimo sistemoje.
Tarp mūsiškių konferencijos lektorių buvo ir mokytoja iš Plungės „Saulės“ gimnazijos – Jolanta Mažuknė. Ji kalbėjo apie rašytoją Šatrijos Raganą, kurią pristatė kaip švietėją ir pedagogę.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoja bei etnografė Aldona Kuprelytė papasakojo apie lietuvių tautinius apdarus. Prieš jos pranešimą buvo apdovanoti eilėraščių konkurso, kurį buvo paskelbę konferencijos rengėjai, laimėtojai. Pirmoji vieta atiteko Salantų (Kretingos r.) gyventojai Daivai Stonkuvienei. Mosėdžio (Skuodo r.) gimnazijos bibliotekos vedėja už eilėraštį „Lietuvaičių rūbas“ apdovanota diplomu.
Renginio metu buvo galima išgirsti ir Klaipėdos universiteto Menų fakulteto docentės, aktorės bei skaitovės Virginijos Kochanskytės, ir Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininko, poeto bei mėnraščio „Gintaro gimtinė“ redaktoriaus Vlado Burago bei poetės Dalios Buragienės, ekonomikos mokslų daktaro bei rašytojo Vytauto Šiaudyčio bei kitų pasisakymų. Pranešėjų teigimu, Vydūno nuveikti darbai, jo filosofija, mintys bei įžvalgos yra nepagrįstai pamiršti, todėl reikia apie tai kalbėti bei skiepyti jaunajai kartai.
Gražiu renginio akcento tapo „Vydūno šviesos“ ąžuoliuko sodinimo ceremonija, surengta parke. Medelis pasodintas prie buvusio Mykolo Oginskio dvaro žirgyno.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...