Platelių miestelio bibliotekai – aštuoniasdešimt

21705-8704Neseniai Platelių gimnazijoje surengta šventė „Laiko knygą atvertus…“, kuria paminėtas miestelio bibliotekos aštuoniasdešimties metų jubiliejus. Renginio metu prisiminta įstaigos istorija, joje dirbę bibliotekininkai, aktyviausi skaitytojai. Gražiausiomis praeities akimirkomis dalijosi buvusios bibliotekos vedėjos, o apie tai, kokia įstaiga yra šiandien, gausiai susirinkusiems šventės dalyviams pasakojo dabartinė bibliotekos šeimininkė Aušra Vilienė.

„Miestas be bibliotekos – kaip kūnas be sielos“, – sakė renginio vedėja, kuri pirmąjį Platelių bibliotekos istorijos knygos puslapį pakvietė atversti Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoją, etnologę Aldoną Kuprelytę. Anot jos, mūsų krašte knygos pirmiausia atsirado turtingų žmonių namuose. Tokie buvo Plateliuose gyvenę grafai Šuazeliai, savo dvare turėję asmeninę biblioteką, kurioje buvusių knygų dalį šiuo metu saugo Telšiuose įsikūręs Žemaičių „Alkos“ muziejus.
A. Kuprelytė pasakojo, jog 1908-aisiais klebono Igno Rubaževičiaus rūpesčiu buvo įsteigta parapijos bibliotekėlė, vėliau veikusi „Saulės“ skyriaus vardu. Tačiau svarbiausi Platelių miestelio bibliotekos istorijoje yra 1937-ieji. Tais metais knygų mėgėjams duris atidarė valstybinė viešoji Platelių biblioteka, nuo 1956-ųjų veikusi kaip Platelių biblioteka, kuriai nuo 1960-ųjų vadovavo Stanislava Barniškienė. Prieš tai bibliotekoje sukosi jauna mergina Aldona Drungilaitė.
Platelių bibliotekos erdvės buvo labai nedidelės – mažytis kambarėlis, kuriame vos tilpo knygų lentynos ir rašomasis stalas. Bibliotekoje būdavo labai šalta, nes šildė tik viena krosnis, o aprūpinimas malkomis priklausė nuo kolūkio pirmininko malonės.
1965-aisiais plateliškių „knygų namai“ persikėlė į naują pastatą miestelio centre. Bibliotekai čia buvo skirta erdvi patalpa. Tame pačiame pastate glaudėsi ir pašto, ir policijos bei apylinkės administracijos darbuotojai.
Pagausėjus bibliotekos fondui, viename kambarėlyje pasidarė per ankšta, todėl 1984-aisiais biblioteka perkelta į gretimą pastatą, kuriame buvo ambulatorija (Didžioji g. 3). Knygos čia įkurdintos keturiuose kambariuose. Buvo atskiri kambariai, skirti vaikų ir suaugusiųjų fondams bei bibliotekos darbuotojui.
2001 metais biblioteka išsikraustė į kaimyninį pastatą (Didžioji g. 5). S. Barniškienė prisimena, jog knygos buvo sudėtos abėcėlės tvarka. O pagal temas jas moteris sutvarkė pati. Kaip prisimena, išsivertė leidinius iš lentynų ant žemės, pasiėmė katalogų knygelę ir ėmė viską rikiuoti.
Šiandien biblioteka gali pasigirti gausiu knygų ir kitokių leidinių lobynu. Bibliotekos patalpos – jaukios, šiuolaikiškai įrengtos. Dirbama kompiuteriais. O visais įstaigos reikalais rūpinasi energingoji A. Vilienė. Ji stengiasi, kad biblioteka nestokotų knygų, žurnalų ir kitokių skaitinių, kad į jos vadovaujamą įstaigą žmonės rinktųsi ne tik paskaityti, mėgstamą knygą išsirinkti, bet ir gerai praleisti laiką įvairaus pobūdžio renginiuose.
Gražių žodžių aktyviai ir idėjų nestokojančiai dabartinei bibliotekos šeimininkei negailėjo ne tik valdžios atstovai, buvusios bibliotekos darbuotojos, kolegės iš kitų rajono bibliotekų, bet ir patys plateliškiai. Antai ilgametė mokytoja Virginija Strakšytė gyrė A. Vilienę, kad ši įvairia veikla pagyvina bibliotekos gyvenimą. Gerų žodžių pedagogė negailėjo ir kitoms Platelių bibliotekos darbuotojoms. Pasak V. Strakšytės, visos plateliškės bibliotekininkės buvo labai malonios, su šypsena sutikdavusios visus skaitytojus.
Renginio metu gražiai atsiliepta ir apie pačius skaitytojus. Bene ilgiausiai Platelių bibliotekoje dirbusi Irena Kaniavienė prisiminė aktyviausius iš jų. Tarp jų – Marija Vasiliauskienė, Kazys Strakšys, Leokadija Razmienė ir kiti.
Plungės rajono vicemeras Mindaugas Jurčius, sveikindamas Platelių bibliotekos bendruomenę jubiliejaus proga, sakė, jog bibliotekos likimą lemia skaitytojai, viskas jų rankose. Jei bus skaitančiųjų, veiks ir biblioteka. Tokie politiko žodžiai nuskambėjo pasigirdus plateliškių nuogąstavimams, kad miestelio biblioteka gali būti perkelta į gimnazijos patalpas. Plateliškiai nori, kad jų gyvenvietės širdyje „liepsnotų“ šis mažas kultūrinis židinys. „Juk nuo senų senovės Platelių centre veikė biblioteka“, – sakė jie.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...