Gyventojams teks susimokėti… už tingumą

21705-8683Tokia aplinkos ministro Kęstučio Navicko nuomonė. Šią mintį (su kuria nelabai sutikti norėjo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis) jis išsakė neseniai lankydamasis UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ (TRATC) Jėrubaičių sąvartyne, ir išgirdęs, kad daugiau kaip pusę (iš 34 tūkst. tonų) į sąvartyne veikiančią Mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių įmonę (MBA) patenkančių atliekų, jas perrūšiavus, tenka vežti į Klaipėdą deginti. Didžioji deginamų atliekų dalis – plastiko pakuotės. Ministras pastebėjo, kad jeigu gyventojai, kuriems suteiktos visos sąlygos atliekas rūšiuoti, to nedaro, nebelieka nieko kito, kaip tik už tai susimokėti.

Kol kas šiukšles deginti galinčią įmonę turi tik Klaipėda, tad nieko nuostabaus, jog ši įmonė be gailesčio brangiai plėšia už savo paslaugas. Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ministro prašė pasirūpinti, kad panašių įmonių atsirastų  daugiau. K. Navickas minėjo, jog netrukus atliekas deginti bus galima Naujojoje Akmenėje, Vilniuje, Kaune, kituose didžiuosiuose miestuose. A. Klišonis pastebėjo, kad gal ir Plungė turės katilinę, kur tas atliekas būtų galima deginti (kažin ar plungiškiams tai patiktų?..).
Atsiradus konkurencijai, kaina turėtų mažėti, bet tam reikia tinkamai pasiruošti – pasiekti leistiną užterštumą, kaloringumą, kitus reikalavimus. TRATC-o direktorius Rimantas Adomaitis pastebėjo, kad dabar į atliekų sekcijas po deginimo kietojo atgautojo kuro (stabilato) sugula daugiau negu šiukšlių. Stabilato kol kas niekur kitur naudoti negalima, nes jame yra stiklo, tad planuojama jį persijoti. Susitikimo dalyviai kalbėjo ir apie kitą išeitį – pakuočių surinkimą, už kurias sumokėję, o vėliau jas grąžinę, gyventojai atgautų pinigus.
R. Adomaitis ministrą bei jo palydą supažindino su padėtimi bendrovėje. Jis papasakojo, kad viso Telšių regiono privačių namų gyventojams išdalinti konteineriai leidžia atskirai rūšiuoti buitines šiukšles, plastiką ir stiklą. Daugiabučiai taip pat turi rūšiuoti skirtus konteinerius. Telšių rajono gyventojai dar gavo ir žalienoms skirtus konteinerius. TRATC-o direktorius paminėjo, jog tokius konteinerius gaus ir plungiškiai. Taigi sąlygas rūšiuoti turi visi, bet ne visi tą daro. Paminėjo ir sprendimą – tas atliekas, kurių MBA negalės panaudoti, vežti į Klaipėdą deginti. To prireiks, nes Jėrubaičių sąvartynas nėra didelis. Dabar į sąvartyną patenka tik labai mažas kiekis atliekų.
Ministrą nelabai domino faktas, jog sąvartyno sekcijose pernai buvo „palaidota“ tik 14 tonų atliekų, nes po to direktorius skundėsi patirtu 323-ijų tūkst. eurų nuostoliu. Ministrą suintrigavo kitas faktas: TRATC-as, įrengdamas 7-ąją sekciją, jo pagrindui panaudojo surinktas padangas. Sekcijos dugnas pirmiausia buvo išklotas specialia plėvele, ant kurios iš susmulkintų padangų supiltas pagrindas. K. Navickas net prašė parodyti, kaip bendrovė tą padarė. Šiuo pavyzdžiu planuoja pasekti ir kitų regionų centrai.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...