Šimtmetis – su slogios nuotaikos gaidele

1610-847Gegužės 6-oji Žlibinų Igno Končiaus pagrindinei mokyklai buvo ypatinga – minėjo šimto metų gyvavimo jubiliejų. Sukaktis išties – reikšminga, tačiau jai minėti skirtą šventę temdė slogios nuotaikos. Ir ne todėl, jog nuo šių mokslo metų pradžios, prijungus ją prie Plungės Senamiesčio mokyklos, įstaiga prarado savarankiškumą, bet dėl to, jog nuo rugsėjo ji bus uždaryta. Smogti mokyklai ilgai galąstu kirviu rajono valdžia nusprendė šį pavasarį.

Šventė prasidėjo nuskambėjus varpeliui. Buvę ir esami mokyklos mokytojai bei moksleiviai ir jų tėveliai neslėpė, jog šįkart jo skambesys jiems kelia liūdesį. Net šimtmetį gyvavusi įstaiga uždaroma. Buvo svarsčiusiųjų, jog galbūt buvo galima labiau pasistengti, kad mokykloje ir kitais, ir dar kitais metais šurmuliuotų vaikai, dirbtų pedagogai. Tačiau, kaip sakė žlibiniškiai, nueita lengviausiu, bet visai kaimo bendruomenei skaudžiausiu keliu.
Su nuoskauda apie Žlibinų mokyklą kalbėjo ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vitalija Pociutė. Ji prisiminė, jog anuomet apie šią įstaigą, kuri garsėjo dainuojančiais vaikais, žinojo visa Lietuva. Sveikindama mokyklos bendruomenę, pavaduotoja linkėjo neprarasti optimizmo.
Jubiliejaus proga susirinkusiuosius sveikino rajono meras Audrius Klišonis. Pagerbdamas mokytoją Daivą Eirošienę, rajono vadovas įteikė jai padėkos raštą. Prie sveikinimų prisidėjo ir Seimo narys Andriejus Stančikas, jo kolegos Jono Varkalio sveikinimą perdavęs jo padėjėjas Algirdas Pečiulis bei Žlibinų seniūnė Sigutė Žeimaitienė. Pastaroji pasidžiaugė, jog į mokyklos šventę iš toli atvyko ir buvusių jos mokinių.
Kiek optimistiškiau į šią situaciją bandė pažvelgti profesoriaus I. Končiaus, kurio vardu 2002-aisiais pavadinta Žlibinų  mokykla, anūkas Gintaras Končius bei jo žmona Virginija. Jų įsitikinimu, šis mokyklos istorijos puslapis nėra paskutinis. Esą tai – dar ne pabaiga ir nereikia bijoti ateities. Bandydamas praskaidrinti nuotaiką,  G. Končius juokavo, jog galbūt ateityje apskritai nereikės eiti į mokyklą. Tačiau vargu ar tai įkvėpė žlibiniškių širdyse tikėjimo ir vilties…
Po gausybės sveikinimų ir kartėlio kupinų pasisakymų, nuskambėjo mokyklos himnas, o po to visi rinkosi maldai į Žlibinų švč. Mergelės Marijos krikščionių pagalbos bažnyčią. Iš čia šventės dalyviai persikėlė į Kultūros centrą, kur laukė meno kolektyvų ir moksleivių koncertas.
Renginio metu mokykloje veikė paroda, suteikusi galimybę visiems su mokykla vienaip ar kitaip susijusiems žmonėms prisiliesti prie įstaigos praeities: pasigrožėti mokyklos akimirkomis, įamžintomis fotografijose, prisiminti čia dirbusius pedagogus bei moksleivius. Jaunimui ypač įdomu buvo pamatyti, kaip atrodė anuomet mokinių nešiota uniforma.
Pirmoji mokykla Žlibinuose įsteigta 1917-aisiais. Mokykla tuo metu tinkamų patalpų neturėjo, mokinius į savo namus priimdavo kaimo žmonės. 1919–1924 m.
veikė tik du mokyklos skyriai, 1925-aisiais – jau trys, o 1931-aisiais išleista pirmoji 4-is skyrius baigusių keturių mokinių laida.
1934-aisiais, skirstant ganyklas, Pranas Vidmontas, Kazys Jonikas ir kiti ūkininkai mokyklai paskyrė po sklypelį žemės, iš viso – 2,5 hektaro. Jų dėka 1934 m. Žlibinuose iškilo 2-jų komplektų pradinė mokykla ir ūkinis pastatas. Po metų mokykloje šurmuliavo jau daugiau nei 100 moksleivių.
Vokiečių okupacijos metais mokinių lankomumas krito, o 1944-aisiais pamokų metu į mokyklą įsiveržę vokiečių kareiviai išvaikė mokinius ir mokytojus. Tačiau jau 1945-aisiais mokykla vėl pradėjo dirbti normaliu režimu. 1952 m. atidarytas trečias Žlibinų pradinės mokyklos komplektas Purvaičių kaime, o po dvejų metų pradėjo veikti ir Kantaučių septynmetės mokyklos penkta klasė.
1985 metais buvo pradėta statyti nauja mokykla, po metų naujose patalpose pradėjo veikti Žlibinų devynmetė. Vis augusi, įstaiga 2000-aisiais tapo dešimtmete, 2002-aisiais jai buvo suteiktas profesoriaus I. Končiaus vardas.
Šiuo metu mokykloje – vos vienuolika mokinių. „Žemaičio“ kalbinta Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja V. Pociutė sakė, jog būtent tai ir nulėmė tokį mokyklos likimą…

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...