Alsėdžiuose – patriotizmo dvasia persmelkta diena

21705-8944Praėjusį penktadienį Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje surengta ypatinga šventė, į kurią susirinko ne tik gimnazijos bendruomenė, bet ir būrys svečių, tarp kurių bene solidžiausiai atrodė NATO pajėgų Lietuvoje atstovai. Išties įspūdingu Statutinių profesijų renginiu alsėdiškiai jau penktus metus iš eilės paminėjo Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną. Alsėdiškiai gimnazistai turėjo unikalią galimybę susitikti bei pabendrauti su skirtingų šalių kariais, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos, Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos atstovais bei žinomu šalies atlikėju, architektu bei aktyviu visuomenės veikėju Algirdu Kaušpėdu.

Ko gero, visi žino grupę „Antis“, kuriai priklauso ir A. Kaušpėdas. Tačiau galbūt ne visiems žinoma, jog būtent šios grupės lyderiui kilo idėja šalies miestuose rengti „Roko maršo“ festivalius, kurie pirmaisiais savo gyvavimo metais siejosi su Sąjūdžio ideologija ir atvirai palaikė Lietuvos nepriklausomybės judėjimą, o vykusieji vėliau – skatino dalyvavimą visuomenės gyvenime.
Apie grupę „Antis“, Sąjūdžio gimimą, garsiuosius „Roko maršus“ ir Lietuvos kovą už nepriklausomybę sukurtas net dokumentinis filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“. Jame pasakojama, jog tuo metu, kai Lietuvoje dar nebuvo jokių atgimimo ženklų, naujamečio Kauno jaunųjų architektų karnavalo metu visų dėmesį patraukė nauja grupė „Antis“. Tai įvyko 1984-aisiais. Didžiulį įspūdį paliekantis atlikėjų grimas, aštrūs dainų tekstai scenoje kūrė agresyvią sovietinio gyvenimo karikatūrą. Visa tai grupę išvedė į priekį. Spaudoje rašyta, jog net patys grupės nariai nustebo tapę ryškiausiais Dainuojančios revoliucijos vėliavnešiais, jos šaukliais.
Jų koncertai peraugo į masinį reiškinį, įtraukiantį tūkstančius žmonių. Ir renginyje Alsėdžiuose Plungės rajono meras Audrius Klišonis prisiminė, kad į tautą žadinusius „Anties“ koncertus plūsdavo dešimtys tūkstančių žmonių.
Pirmasis „Roko maršas“ surengtas 1987-aisiais. Šis festivalis savo forma aiškiai išsiskyrė iš kitų to meto renginių, tačiau tuomet jokių politinių tikslų dar neturėjo. Tais metais visi masiniai renginiai buvo akylai stebimi, juk partiniai funkcionieriai suprato masinių susibūrimų grėsmę sistemai ir neabejotinai žinojo susirinkusiųjų nuotaikas. Kitoks buvo antrasis koncertų turas, vykęs po metų. Tada jau buvo įsikūrusi Sąjūdžio iniciatyvinė grupė ir pirmą kartą viešai sostinės Katedros aikštėje suplevėsavo trispalvė.
Apžvelgdami „Roko maršų“ istoriją, žurnalistai ne kartą yra rašę, jog šie festivaliai padėjo išlaisvinti Lietuvą, išjudino jaunimą kovoti ne tik už save, bet ir už gimtąją šalį. Tuo metu žodis „laisvė“ skambėjo itin stipriai. Daugybę kartų jis iš A. Kaušpėdos lūpų nuskambėjo ir praėjusį penktadienį Alsėdžiuose, šiam skaitant pranešimą „Pergalinga Lietuva“. Svečias žmones skirstė į dvi kategorijas – lošėjus ir kūrėjus. A. Kaušpėdo teigimu, lošėjai – visais įmanomais būdais naudos siekiantys, gudraujantys žmonės. O kūrėjai – sumanūs, aktyvūs, tyrinėjantys, planuojantys ir veiklūs.
„Esminė kūrėjo motyvacija – siekti pergalės, o lošėjas labiausiai nori išlošti. Mumyse slypi ir vienos, ir kitos asmenybių savybių. Norėtųsi, jog lošėjų būtų kuo mažiau, tačiau mūsų šalyje atvirkščiai – kūrėjų yra kur kas mažiau, nei lošėjų“, – kalbėjo  A. Kaušpėdas ir pridūrė, jog kiekvienas lietuvis turėtų suprasti, kad jis pats yra valstybė, o jo tapatybės ribos – visa Lietuva.
„Turime atsakyti sau į klausimus – kas esu, kur esu, ar noriu kurti. Kuriame pirmiausia save, o tuo pačiu – visos Lietuvos tapatybę“, – dėstė „Anties“ lyderis, renginio dalyvius raginęs būti pozityvius, mylėti ir gerbti kitus kaip patį save. Pranešėjas akcentavo, jog kiekvieno iš mūsų indėlis į pergalę yra reikšmingas.
Renginį vedusi gimnazijos neformaliojo ugdymo organizatorė Daiva Gramalienė džiaugėsi, jog revoliucijos šaukliu dažnai vadinamas A. Kaušpėdas sutiko atvykti į Alsėdžių mokyklą , ir vylėsi, jog gimnazistai daug pasimokys iš jo išsakytų idėjų.
Anot D. Gramalienės, šis renginys – tarptautinis. Ir ne tik dėl to, kad jame lankėsi jaunimo delegacija iš Golub-Dobžyno (Lenkija), bet ir todėl, kad atvyko NATO pajėgų Lietuvoje atstovų – kitų valstybių sąjungininkių karių, šiuo metu saugančių mūsų šalies teritoriją: čekas Michal Zatloukal, britas Dominic Cleary, slovakas Mario Smisko bei lenkas Tomasz Lojevski, taip pat lietuviai kariai Mindaugas Petkevičius ir Vitalijus Beconis.
NATO sąjungininkai prisistatė ir kiekvienas papasakojo savo sėkmės istoriją, kodėl jie čia, kaip sekasi Lietuvoje, kokius lietuviškus patiekalus pamėgo ir kas paskatino užsivilkti kario uniformą. Daug dalykų apie NATO alsėdiškiai moksleiviai jau žinojo, tai įrodė svečių surengta viktorina. Į beveik visus kariškių klausimus gimnazistai atsakė be didelio vargo. Svečiai net juokavo, jog jiems neįdomu pasakoti, nes visi viską jau žino.
Su didžiuliu susižavėjimu moksleiviai klausėsi ir Generolo J. Žemaičio Lietuvos karo akademijos Viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus viršininko, kapitono Jurgio Norvaišos bei atrankos centro vadovo, atsargos karininko Kęstučio Kairio. Visus pralinksmino J. Norvaišos pristatytas filmas, kuriame atsispindi visuomenės nuomonė apie kariuomenę bei karių kasdienybė.
Didelio susidomėjimo sulaukė Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, pristačiusi mokomąjį simuliatorių, kurio pagalba norintieji trumpam galėjo tapti net laivo kapitonais.
Šventėje dalyvavo ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės 603-iosios pėstininkų kuopos vadas kapitonas Nerijus Urnikis. Visus susirinkusiuosius sveikino gimnazijos direktorius Leonas Mockūnas, Seimo narys Jurgis Razma bei rajono meras A. Klišonis. Pastarasis svečius pamalonino simbolinėmis dovanomis.
Įsimintiną dieną savo pasirodymais praturtino ir alsėdiškių moksleivių meniniai pasirodymai. Vienas įsimintiniausių – šaulių kuopos merginų kvinteto, vadovaujamo Martyno Miliausko, daina „Rudens naktis sustojo“ iš televizijos serialo „Laisvės kaina.Savanoriai“.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...