Čekų liūtus ir dramblį paliko be darbo

21705-9312Praėjusią savaitę Plungėje viešėjęs čekų cirkas „Francesko Praga“ keturias dienas iš eilės į Babrungo slėnį traukė būrius mažų ir didelių smalsuolių, panorusių išvysti ne tik cirko akrobatus ir klounus, bet ir, kaip skelbė cirko reklama, porelę liūtų ir pirmą kartą Lietuvoje viešintį Afrikos dramblį. Tačiau daugelis liko nusivylę cirko pasirodymais, nes neišvydo nei liūtų, nei dramblio. Po Plungę netruko pasklisti kalbos, kad šių egzotinių gyvūnų į maniežą atvesti neleido pasirodymus akylai stebėję ir prie jų aptvarų budėję aplinkosaugininkai.

Ant ratų – visa šeima
„Daug metų gastroliuojame po Europą, tačiau susidurti su tokiu absurdu, kurį patyrėme čia, Lietuvoje, dar neteko“, – apmaudo neslėpė su „Žemaičio“ žurnalistais penktadienį kalbėjusi šio cirko vadybininkė ir akrobatė Daniela Pflegerova. Paskui moterį, išlipusią iš vieno cirko furgono, pasipylė trejetas vaikų ir du šunys. Smulkaus sudėjimo, labiau į mergaičiukę, o ne į daugiavaikę mamą panaši Daniela prasitarė, kad furgone prie kompiuterio pramogauja ir ketvirtasis, vyriausiasis. Cirkas – jos šeimos verslas, hobis ir visas gyvenimas, mat visur keliaujanti su vaikais ir dresuotoju vyru, be to, cirke dirba ir vyro mama.
„Francesko Praga“  pirmąkart Lietuvoje viešėjo pernai. Tada cirkas dramblio dar neturėjo, bet problemų kilo dėl liūčių porelės. Aplinkos apsaugos agentūra pareikalavo įrodyti, jog liūtai gimę nelaisvėje. Moteris žurnalistams rodė šių egzotinių gyvūnų pasus, kuriuose įrašyta jų gimimo vieta – Berlynas. „Kiek žinau, Berlyne laisvėje gyvenančių liūtų nėra. Ar aš neteisi?“ – teiravosi moteris ir pridūrė, kad tąkart negavo leidimo, kad galėtų pasirodyti liūtės, tad grįžusi į Čekiją ne vieną mėnesį bandė išsiaiškinti, ką turi padaryti, kad gautų tuos leidimus.
Baseinėlis – ne vaikams, bet drambliui
Galiausiai cirkas nusprendė vėl vykti į Lietuvą, nes manė, kad visus būtinus dokumentus reikiamoms institucijoms jau pateikė. Pirmieji pasirodymai Lietuvoje iš tiesų praėjo be rūpesčių, tačiau kai įsikūrė Šiauliuose, vėl užplūdo tikrintojai su naujais reikalavimais. „Pareikalavo, kad drambliui įrengtume baseinėlį, esą dramblys norės apsipurkšti vandeniu. Nesvarbu, kad tuo metu Šiauliuose buvo prisnigę. Bet jei to reikalaujama, tebūnie… Pastatėme tą baseinėlį. Po to ilgai vargau, kol savo vaikams išaiškinau, kam tas baseinas ant sniego reikalingas ir kad jiems negalima į jį lipti“, – pasakojo moteris ir rankos mostelėjimu parodė Babrungo slėnyje pastatytas tris dideles palapines drambliui. Esą jų taip pat pareikalavo aplinkosaugininkai, nors jiems nerūpi, kad dramblys būna tik vienoje, mėgstamiausioje, o į kitas nė straublio nekiša.
Tikrintojų cirkas sulaukė ir Plungėje. Keli akylai stebėjo, kad per pasirodymus dramblys ir liūtės liktų savo aptvaruose ir nebūtų vedami į maniežą. „Jie įteikė mums raštą, esą dabar sąlygos gyvūnams jau geros, tačiau vis tiek negali pasirodyti. Kodėl? Pasakė tik, kad skambino direktorius ir liepė uždrausti“, – nusivylimo neslėpė Daniela. Moteris sakė neketinanti nuleisti rankų ir su vyru jau nusisamdžiusi advokatą, kad jis apgintų jų teises ir padėtų susikalbėti su aplinkosaugininkais.
„Šioje absurdiškoje situacijoje man labiausiai gaila vaikų. Juk jie eina į cirką pamatyti dramblio ir liūtų. Jiems nepaaiškinsi, kad kažkokie dėdės uždraudė…“ – kalbėjo čekė. Kad skriauda būtų mažesnės, ji sakė kviesianti visus mažuosius cirko lankytojus aplankyti dramblį jo aptvare, su juo nusifotografuoti. Esą šis egzotinis gyvūnas – ypač draugiškas ir džiaugiasi kiekvieno lankytojo parodytu dėmesiu.
„Belieka apgailestauti, kad čekai negerbia mūsų įstatymų“
Pakomentuoti visą šią situaciją „Žemaitis“ paprašė Aplinkos pasaugos agentūros Gyvosios gamtos leidimų skyriaus vedėjo Dariaus Mikelaičio, kurį ne kartą minėjo Daniela, bendraudama su „Žemaičio“ žurnalistais. Vedėjas sakė Danielą bei jos vyrą Liudviką gerai žinantis. Esą problemų kilo dar pernai, kai neleistinai pasirodė liūtai, o šįkart į Lietuvą atsivežė dar ir dramblį.
„Pagal Lietuvos įstatymus, mūsų šalyje draudžiamas laukinius gyvūnus naudoti komerciniuose pasirodymuose. Yra tik dvi išimtys: jei gyvūnas šiam tikslui buvo įsigytas iki įsigaliojo draudimas arba jeigu gyvūno savininkas pateikia dokumentus, įrodančius, jog ir gyvūnas, ir abu jo tėvai gimė nelaisvėje. „Francesko Praga“ cirkas iki šiol negalėjo įrodyti nei vieno, nei kito“, – sakė D. Mikelaitis.
Pasak jo, Lietuvos įstatymai šiuo atžvilgiu dar nėra patys griežčiausi. Pavyzdžiui, Latvijoje visiškai draudžiami komerciniai pasirodymai su laukiniais gyvūnais, bet yra ir šalių, kuriose ši veikla nereguliuojama. „Paskutinį kartą panašus incidentas buvo su 2013 m. Lietuvoje gastroliavusiu cirku „Marcel“, beje, taip pat iš Čekijos. Belieka apgailestauti, kad čekai negerbia mūsų šalies įstatymų“, – sakė D. Mikelaitis.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...