Neįgaliųjų draugijos nerimauja dėl ateities

21705-9364Neseniai spaudos atstovus į konferenciją pakvietė Plungėje veikiančios neįgaliųjų draugijos, įsikūrusios Vytauto gatvėje. Su žurnalistais susitiko ir visų šiame pastate veikiančių draugijų vardu kalbėjo sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Plungės viltis“ vadovė Romualda Šimkuviene, psichikos negalią turinčiuosius vienijančios organizacijos „Mūsų atžala“ vadovė Liucija Zabitytė ir Cerebrinio paralyžiaus asociacijos Plungės skyriui vadovaujanti Kristina Drungilienė. Moterys sakė, kad mintis rengti spaudos konferenciją kilo po to, kai praėjusią savaitę buvo pakviestos dalyvauti Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje. Ten pirmą kartą išgirdo, jog Plungės parapijos klebonas Julius Meškauskas gavo Europos Sąjungos paramą parapijos namams remontuoti ir įkurti neįgaliųjų dienos centrą, į kurį rajono valdžia nusprendė perkelti ir neįgaliųjų organizacijas.

Moterys pyko, kad valdžia, pasinaudodama neįgaliųjų vardu, remontuoja viešosios paskirties pastatus, o neįgaliųjų organizacijos jau du dešimtmečius vargsta negalią turintiems žmonėms visiškai netinkančiose patalpose, kelis dešimtmečius nemačiusiose remonto. Esą tokių būdu (lėšų tam buvo gauta pažadėjus, kad čia atsiras vietos neįgaliesiems, bet… neatsirado) buvo suremontuotas pastatas, kuriame dabar veikia Suaugusiųjų švietimo centras. Vėliau buvo sutvarkyta ir Specialioji mokykla, šalia įrengtos patalpos Socialinių paslaugų centrui.
„O dabar sužinojome, kad Socialinės paramos skyrius mūsų narių sąrašus atidavė klebonui, kad šis galėtų jį pridėti prie projekto kaip įrodymą, jog parapijos namuose planuojamas steigti dienos centras neliks be lankytojų. Vėl viskas kartojasi. Ar neatsitiks taip, kad pastatas bus sutvarkytas, dienos centras įkurtas, o mus iš ten išprašys? Tada tai jau tikrai liksime be vietos“, – kalbėjo draugijų vadovės. Moterys spėliojo, kad ne atsitiktinai juos skubama iškrapštyti iš pastato, esančio priešais Savivaldybę. Šių patalpų panaudos sutartys baigsis 2020-aisiais ir tada, jų teigimu, Savivaldybei nebeliks kliūčių šį pastatą parduoti. „Jis geroje vietoje, pačiame miesto centre. Verslininkai prarys jį kaip uogą“, – kalbėjo L. Zabitytė.
Moterys žurnalistams aprodė nedidelius kambarėlius, kuriuos yra pasidalinusios draugijos ir kuriuose vyksta užsiėmimai. Čia neįgalieji mokomi kasdienių įgūdžių, vyksta teatro, floristikos, dailės užsiėmimai, norintieji dainuoja ansamblyje, sportuoja. Jos pasakojo jau daug metų minančios valdžios slenksčius, prašančios neįgaliųjų veiklai tinkamesnių patalpų, bet tik išgirstančios siūlymus dar pakentėti. „Kiek dar galime kentėti? Dalis mūsų narių iškeliavo anapus taip ir nesulaukę tų pažadų įgyvendinimo“, – neslėpė apmaudo R. Šimkuvienė.
Labiausiai moterys pyksta, kad minėtasis parapijos namų atnaujinimo projektas buvo parengtas nepasitarus su jomis. Esą ten pirmajame aukšte numatytos įrengti trys didelės salės, o neįgaliųjų veiklai reikia vienos salės ir kelių didesnių kabinetų. Vadovės nuogąstavo, kad naujosiose patalpose neturės kur padėti veiklai būtinų priemonių ir rekvizitų, neįgaliųjų darbelių.
Kad ir kiek moterys stengėsi įrodyti, jog šios antisanitarinės patalpos, kurių daugelis neįgaliųjų dėl stačių laiptų negali net pasiekti, jų draugijų nariams yra geresnės, nei klebono žadamos įrengti, vis dėlto tai skambėjo neįtikinamai. Bet geriau įsiklausius į vadovių nuogąstavimus tapo aišku, jog jas labiausiai neramina nežinia dėl jų pačių vaidmens žadamame steigti dienos centre. Jei jame besilankančių neįgaliųjų veikla bus finansuojama per dienos centrą, o ne per draugijas, kaip dabar, šios liks be lėšų, o vadovės – be darbo. Rajono valdžia šioms moterims turėtų pažadėti, kad ir joms atsiras darbo dienos centre. Tada ir vienų, ir kitų deklaruojamas rūpestis neįgaliaisiais skambėtų įtikinamiau.

6 komentarai(-ų)

 • Dalia:

  Moterys dėl darbo gal ir nerimauja, bet dėl atlyginimų ne.

 • Aurelija:

  Viskas grįžta 20 metų atgal.Vėl neįgalieji bus uždaryti tikra ta žodžio prasme.

 • Plungiškis:

  Nuo pat draugijų dirbtino įkūrimo šios moterys tik ir galvoja apie atlyginimą, kurį gauna iš draugijų veiklai skirtų pinigų, dėl atskirų kabinetų pirmininkams, o ne draugijos nariams, dėl visų kitų nemokamų paslaugų, kurios turėtų būti skirtos draugijos nariams, bet nukeliauja draugijų pirmininkams… Komunizmas – kas gali būti geriau, o dabar kažkas pasiūlė tuos pinigėlius ir visą veiklą skirti draugijų žmonėms, o ne tik pirmininkui…

 • plungiškis kitas:

  Nežinau apie tų moterų algą, bet žinau kokią naštą jos neša. Absoliučiai nenormalu, kad centras neįgaliesiems statomas neatsiklausus neįgaliųjų nuomonės ir neatsižvelgus į jų poreikius. Kaip taip gali būti, po galais?! Jul ir pagal statybų įstatymą techniniai projektai turi būti viešai svarstomi, į siūlymus privaloma atsižvelgti.

 • Plungiškis:

  Atsakomybės našta dėl algos už nieką.. Eina suprasti… O tie neįgaliųjų būrelių pirmininkai tikriausiai ruošiasi labai daug prisidėti su lėšomis prie parapijos namų atstatymo ir centro įkūrimo, kad su jomis reikia viską derinti..? Ir kiek žinoma, su draugijų žmonėmis, kurie šį centrą lankys yra viskas suderinta, pasiklausta, išklausyta nuomonė, visi pageidavimai ir pasiūlymai… Greičiausiai todėl ir „triedžia“ į kelnes pirmininkės, kad niekas nebesilanko jų būreliuose, kuriuose visa veikla surišta tik su pirmininkių norais…

 • plungiškis kitas:

  Gal galėtumėte plačiau nušviesti kaip su neįgaliais žmonėmis tas „viskas“ buvo suderinta ir kaip jie buvo informuoti. Ar metėte kokio neįgalumo žmonių draugijoms tos moterys vadovauja? Ar po namus pas tuos neįgaliuosius kas nors vaikščiojo? Gal žinote kelis aplankė ir į kokius pageidavimus atsižvelgė? Ir nuo kada projektai tokiu būdu yra „derinami“?

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...